Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania dotyczące lasera z napędu DVD

16 Jul 2014 22:13 2520 6
 • User removed account  
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • Network and Internet specialist
  Sabat666 wrote:
  Nie chce zrobić jakiejś super mega ultra broni czy coś tylko chcę zrobić że się tak wyrażę "zabawkę" zdolną podpalić zapałkę (np z metra)

  A pomyślałeś, że możesz też komuś zrobić krzywdę.
  Na każdym takim sprzęcie masz ostrzeżenie, ze można uszkodzić wzrok.
 • Level 36  
  Przeczytaj ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3363440

  I tu niektóre artykuły są o diodach z napędów;:
  http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=_lasers

  1. To co pokazałeś na zdjęciu to dioda laserowa, czerwona, dużej mocy. Może zapalić zapałkę jak się zbuduje do niej odpowiedni kolimator i układ zasilający (o ile jeszcze jej nie zniszczyłeś).
  3. W mocy lasera ważna jest ... moc lasera? Z tego co pokazałeś na zdjęciu można wyciągnąć ponad 200mW. Wszystko zależy od tego jak długo ma pracować.
  4. Nie wiem o jakie szkiełko chodzi.
  5. Napięcie pracy wynosi jakoś 2-3V, prąd - zależy ile czasu dioda ma żyć. 200mA jest raczej bezpieczne przy dobrym chłodzeniu.
  6. Do dużych temperatur, plastik odpada zdecydowanie. Nawet niewielkie nagrzanie (np. 50°C) znacząco zmniejsza moc i skraca żywotność.

  1. Ściema.
  2. Pewnie około 1mW.
  3. Dobry laser kosztuje dużo więcej niż 30zł. Taki za 30zł to szajs który długo nie podziała... ale takim "50mW" krzywdę zdążysz sobie zrobić. Więc przydałoby się trochę wiedzy zdobyć na ten temat zanim zaczniesz świecić gdzie popadnie.
 • User removed account  
 • Level 36  
  A podany temat już przeczytałeś? Szybko poszło.
 • User removed account  
 • Level 36  
  1. To zależy od tego jak duży będzie prąd i jak dobrze konkretna dioda którą masz go zniesie. Jak prąd będzie powyżej znamionowego to nie wiadomo co się stanie, może poświecić 100 godzin, może pół godziny, a może od razu się spalić.
  2. Tak, z takiego laserka ale w nich się mogą trafić OK kolimatory i takie, które nie nadają się do niczego. Jak chcesz być pewny to kup coś jak moduł AixiZ albo poszukaj jakiegoś co wygląda tak samo.
  3. Kolimator to odpowiednia soczewka razem z jej mocowaniem i możliwością precyzyjnej regulacji odległości od diody. Najlepiej jest mieć coś gotowego jak ten AixiZ. Jak chcesz budować od zera to w linkach które podałem masz przykłady (ten długi temat tu na forum, oraz moja strona). Zasilanie też tam znajdziesz.
  4. Wentylator nie będzie potrzebny i niewielki radiator wystarczy, ale najważniejsze jest żeby był on dobrze połączony z diodą (żeby ciepło łatwo przepływało). Od tego wszystko zależy, bo jak diodę tylko przyłożysz do radiatora to nie będzie on nic dawał. Dobry montaż diody wbrew pozorom nie jest prosty do wykonania.