Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za centralka i fotokomórka

16 Lip 2014 22:52 1476 5
  • Poziom 12  
    Witam!
    Znajomy poprosił mnie o sprawdzenie automatu do bramy przesuwnej, czasami się otwierała z pilota ale przez ostanie kilka miesięcy przeważnie była "martwa".

Otóż już kiedyś miał problemy z fotokomórką ale po oczyszczeniu wszystko działało, teraz fotokomórka nie odzywa się, czyszczenie nie pomogło. Przewody są sprawne, sprawdzone miernikiem.

to jest dość stary sprzęt bo ma około 10-cu lat.

Chciałem się dowiedzieć co to jest żeby zerknąć w instrukcję bo na sterowniku jest wskaźnik diodowy i nie bardzo wiem co oznaczają te diody świeci się czerwona i żółta, pilot działa bo w momencie wciśnięcia przycisku zapal się zielona dioda na sterowniku i gaśnie po chwili od jego puszczenia, a silnik nie rusza.

Wydaje mu się że to wina fotokomórek i zastanawiam się jak można to sprawdzić i czy można zrobić mostek żeby na chwilę chodziło bez fotokomórek zanim zamówię nowe!

Będę wdzięczny za pomoc!

Tu są fotografie sprzętu...

Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka
  • flexghzflexghz
  • Użytkownik usunął konto  
  • flexghzflexghz
  • Poziom 12  
    Witam zwarciu przewodów o których mówił Mareczny brama z pilota nie zadziałała ale za drugim razem zaraz po ich zwarciu zaczęła się sama odsuwać przez chwilę i w niedługim czasie spalił się bezpiecznik na centralce.

Dzisiaj zrobiłem dodatkowe zdjęcia tego sprzętu:
    Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka Co to za centralka i fotokomórka

Dowiedziałem się dzisiaj że brama co jakiś czas zaskoczyła i tak raz na 20 wciśnięć zadziałało otwieranie ale zamknąć się jej już z pilota nie dało....

Jak myślicie wina może leżeć po stronie fotokomórek czy centralki?
  • Poziom 12  
    Właśnie nie jestem tego pewny bo po wciśnięciu przycisku na pilocie dioda na odbiorniku zmienia kolor na zielony, słychać charakterystyczny trzask przekaźnika i wreszcie na centralce zapal się jedna dioda koloru zielonego po czym po chwili gaśnie....

To by wskazywało że odbiornik działa poprawnie i jest poprawnie podłączony do sterownika.

Zastanawia mnie to że na centralce jest wskaźnik z czterema diodami zieloną, czerwoną i dwoma żółtymi (lub jak kto woli pomarańczową i żółtą). Cały czas świeci się dioda nr 2 - czerwona i nr 4 żółta (pomarańczowa) licząc od lewej, natomiast dioda nr 1 - zielona tak jak już mówiłem zapala się po wciśnięciu przycisku pilota i po chwili gaśnie.

ciekawe co oznaczają te diody tylko trzeba by mieć instr. ale tego nie mam i raczej jest nie do zdobycia....

A teraz zauważyłem że obok diod jest jeszcze jeden bezpiecznik, być może on wyleciał ? - wcześniej go nie widziałem bo ktoś tak to zmontował że bez rozpinania centralki nie mogę jej wyjąć bo kable za krótkie.....