Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie nagłośnienia domowego

Krisu93 16 Jul 2014 23:16 1026 5
 • #1
  Krisu93
  Level 2  
  Witam,
  Piszę do Was z prośbą o pomoc.
  Jestem w trakcie remontu i postanowiłem zamontować głośniki w 3 pomieszczeniach (lazienka, kuchnia, taras). Mam już wszędzie pociągnięte kable i kupione głośniki firmy B&W. Problem w tym, ze nie wiem jak teraz połączyć je żeby wszystko działało. Czy muszę kupić amplituner i np Airplaya, czy jest jakieś inne rozwiazanie? Chciałbym zrobić to jak najtańszym kosztem. Znam Sonosa, ale jest to bardzo drogie rozwiazanie. Innych nie znam, dlatego piszę do Was po porady.
 • #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  Nie myślę, że będziesz słuchał radie czy muzykę we wszystkich trzech pokojach jednocześnie.Toż należy przewidzieć możliwość komutacji głośników.Należy pamiętać, że przy podłaczaniu głośników do wzmacniacza ich ogólny opór nie musi przekraczać opory obciążenia, polecane dla tego wzmacniacza.Poza tym, należy znać, w którym reżimie chcesz słuchać-mono czy stereo.Dla reżimu sterea w każdym pokoju należy ustalić dwa komplety głośników czy kolumienek.Danych, które zawiadomiłeś mało, żeby dać konkretne rekomendacje.
 • #3
  Krisu93
  Level 2  
  Tym akurat zajmie się elektryk wiec jeden problem mniej.
  Mnie bardziej chodzi o tani sposob podlaczenia glosnikow do zrodla. Czyli jaki kupic sprzet zebym mogl odtworzyc muzyke i np mogl ja strumieniowac poprzez iPhone'a.
 • #4
  grubs
  Level 32  
  Jak już pisano wcześniej podaj więcej danych.
  Po ile głośników masz rozstawionych w pomieszczeniach.
  Jak chcesz tym sterować,z którego pomieszczenia. Czy tylko w 1 z pomieszczeń na raz chcesz słuchać muzyki. Czy sprzęt ma być tylko do muzyki czy jednocześnie ma służyć jako kino domowe, jeżeli tak to w którym z pomieszczeń.
  Zastanów się i opisz szczegółowo. Przemyśl różne kombinacje bo potem może być za późno.
 • #5
  Krisu93
  Level 2  
  Mam trzy osobne strefy (łazienka, kuchnia i taras), po dwa na każdą z nich.
  Wszystkie kable schodzą się w jedno miejsce do salonu, gdzie zamierzałem podłączyć je pod wzmacniacz. Nie zależy mi na tym, żeby można było słuchać jednocześnie ze wszystkich stref muzykę- jedna wystarczy. Mam jednego wolnego iPhone'a (domowego) i swojego na co dzień i to z nich chciałem np. włączać muzykę (np. poprzez Airplay'a). Nie planuję mieć kina domowego w domu (a jeżeli miałoby być to w salonie, gdzie wszystkie kable się schodzą i jest cały sprzęt), ma to być prosta konfiguracja.
  Czyli chciałbym żeby można było włączyć muzykę m.in poprzez strumieniowanie iPhonem i mógł sobie zmieniać strefy (np. poprzez wciśnięcie przycisku we wzmacniaczu (chyba, że jest opcja zmiany poprzez telefon), ale jeśli dałoby się również przełączyć dźwięk z TV, byłoby super. Chociaż tak jak mówię, im prościej (a zarazem taniej) tym lepiej, moi rodzice nie są zaprzyjaźnieni z technologią i chciałbym żeby również mogli z tego korzystać podczas mojej nieobecności.
  Czytałem np. o amplitunerach z wbudowanym WIFI, ale się nie znam na tym. Nie wiem też czy może bardziej opłaca kupić sprzęt do kina domowego niż sam amplituner??
  Proszę o porady!
 • #6
  grubs
  Level 32  
  Mógłbyś zakupić jakiś wzmacniacz stereo nawet używany żeby taniej było i do tego bezprzewodowy odbiornik audio dla iphone plus jakiś switch głośnikowy do przełączania na odpowiednią parę głośników (niestety na pilota ciężko znaleźć).
  Inne rozwiązanie to amplituner z obsługą airplay - tu zdaje się wspomniany switch również będzie potrzebny bo amplitunery mają zazwyczaj 2 strefy.