Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[NT1-A RODE] Podłączanie bezpośrednio do komputera/laptopa XLR na USB

Uzytkownik_1994 17 Lip 2014 13:30 3660 16
  • #1 17 Lip 2014 13:30
    Uzytkownik_1994
    Poziom 5  

Dzień Dobry,

Ostatnimi czasy zakupiłem mikrofon NT1-A Rode, z przeznaczeniem do nagrywania różnego rodzaju rzeczy w tym też własnych nagrań i zapisywaniu ich na komputerze. Z racji tego iż mikrofon podłączany jest przez wejście XLR, zakupiłem taką oto przejściówkę (USB Audio Converter Cable - Cannon XLR (Female), która miała mi umożliwić nagrywanie bezpośrednio do komputera, tutaj link ze specyfikacją produktu:

http://www.logilink.com/Products_LogiLink/Inp...es/Adapter_USB_to_XLR_Microphone_LogiLink.htm

W razie, gdyby kiedyś link wygasł podaje specyfikacje poniżej :
    LogiLInk USB Audio Converter Cable - Cannon XLR (Female)

USB Adapter for Microphone
    USB A male to XLR female (RS-297-A)
    Mono, integrated A/D converter
    Input impedance: 1 Ohm
    Input power: up to 800mV
    LED for operation and data stream direction
    No driver installation needed
    Power supply via USB Connector
    Cable length: 0.4 m

Problem natomiast tkwi w tym, iż po podłączeniu mikrofonu z gniazdem XLR, a później gniazda XLR z przejściówką USB i podłączeniu całego sprzętu do komputera mikrofon nie nagrywa żadnego dźwięku. Chciałbym się zapytać czy możliwe jest iż jest to wina przejściówki? Pytam, ponieważ mikrofon kupiłem używany , przy czym na aukcji było napisane iż jest on w stanie idealnym. Chciałbym pierwsze upewnić się iż nie jest to problem przejściówki zanim zgłoszę ewentualne uszkodzenie do sprzedającego.

Pozdrawiam

I dziękuje bardzo za pomoc[/b]

0 16
  • Pomocny post
    #2 17 Lip 2014 13:46
    alojzy7719
    Poziom 35  

Rode NT1-A jest mikrofonem pojemnościowym, tym samym wymaga zasilania phantom +48V. Przelotka, którą kupiłeś jest tylko prostym interface-m audio na USB, przeznaczonym do mikrofonów dynamicznych (nie wspomnę o wątpliwej jakości dźwięku i częstotliwości próbkowania - 16 bit).

0
  • #3 17 Lip 2014 14:37
    Uzytkownik_1994
    Poziom 5  

Dzięki za szybką odpowiedź,

Chciałbym jeszcze dopytać jakiej cenie mam szukać konwertera, który zachowa jakość dźwięku? A nie będzie bardzo kosztowny?

0
  • Pomocny post
    #4 17 Lip 2014 14:59
    adambyw
    Moderator Akustyka

Tak będzie odpowiednie. Są też tańsze odpowiedniki jak np JTS MAXU

alojzy7719 napisał:
    (nie wspomnę o wątpliwej jakości dźwięku i częstotliwości próbkowania - 16 bit).

Lepiej niech kolega doczyta o przesyle danych cyfrowych. Liczba bitów mówi o wielkości jednej próbki, czyli o dokładności dokonywanej konwersji analogowo cyfrowej (dokładność w funkcji napięcia). Natomiast częstotliwość próbkowania podaje się w Hercach, i ten parametr mówi o ilości pobieranych próbek na sekundę, czyli o dokładności pomiaru w funkcji czasu.
    Większość takich przejściówek, jak wspomniana wyżej shurowska czy JTS'a posiadają standardową jakość 16 bit i 48kHz, czyli nieco lepszą niż jakość CD. Nie jest ona aż taka wątpliwa, do amatorskich celów wystarcza. Ogólnie można założyć że jeżeli interfejs USB nie potrzebuje dedykowanych sterowników tylko pracuje na standardowych, to ma parametry max 16bit 48kHz, najczęściej na układach AKM (np AK5355VN) lub PCM (np PCM2906).

Uzytkownik_1994, masz jeszcze możliwość zakupienia/zrobienia zewnętrznego zasilacza Phantom i mikrofon ruszy. tu będzie kwota ok 100zł.

0
  • Pomocny post
    #6 17 Lip 2014 17:08
    alojzy7719
    Poziom 35  

adambyw napisał:

Lepiej niech kolega doczyta o przesyle danych cyfrowych.

Mea Culpa, Mea Culpa. Chodziło mi oczywiście o rozdzielczość.

Dodano po 2 [minuty]:

adambyw napisał:
    Nie jest ona aż taka wątpliwa, do amatorskich celów wystarcza. Ogólnie można założyć że jeżeli interfejs USB nie potrzebuje dedykowanych sterowników tylko pracuje na standardowych, to ma parametry max 16bit 48kHz, najczęściej na układach AKM (np AK5355VN) lub PCM (np PCM2906).

Uzytkownik_1994, masz jeszcze możliwość zakupienia/zrobienia zewnętrznego zasilacza Phantom i mikrofon ruszy. tu będzie kwota ok 100zł.

Uważam, że lepiej kupić zewnętrzny interface audio (24/44.1, ew. 24/96), który zapewni o wiele lepszą jakość dźwięku i przede wszystkim umożliwi odsłuch bez latencji.

0
  • #7 17 Lip 2014 18:15
    Uzytkownik_1994
    Poziom 5  

Przeczytałem teraz sporo artykułów na temat konwerterów i według różnego rodzaju recenzji konwerter SHURE, wydaje się być najrozsądniejszy (szkoda, jednak ,że taki drogi) czy zgodzicie się z tym? Tutaj link

http://midi.pl/Studio-k208/Interfejsy-MIDI-US...-X2u-interfejs-USB-adapter-XLR-USB-p7162.html

Dodatkowo trzeba kupić kabel umożliwiający podpięcie adaptera do komputera, którego pewnie nie dołączają do zamówienia więc również są to dodatkowe koszty.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Lip 2014 19:48
    alojzy7719
    Poziom 35  

Uzytkownik_1994 napisał:
    czy zgodzicie się z tym?

Zdecydowanie nie.
    1. 16 bit/48 kHz.
    2. Interface audio oprócz podpięcia mikrofonu (i nie tylko), umożliwia również podłączenie aktywnych monitorów odsłuchowych.

0
  • #9 17 Lip 2014 21:53
    Uzytkownik_1994
    Poziom 5  

Alojzy dzięki raz jeszcze, znalazłem coś takiego :

http://www.artmusic.pl/offer/124/17165/behringer-u-phoria-umc22.html#tab=tab-1

Czy to będzie dobry wybor?

Będę dodatkowo potrzebował kabel USB.

Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

Chcialbym Jeszcze dopytać ile kosztował będzie kabel USB który połączy Interface z komputerem? Bo nie mogę takiego kabla nigdzie znaleźć.

0
  • #10 17 Lip 2014 23:16
    alojzy7719
    Poziom 35  

Uzytkownik_1994 napisał:

Czy to będzie dobry wybor?

Wyglada solidnie, szkoda ze rozdzielczosc wynosi tylko 16 bit (nie wiem czemu sporo sprzedawcow tak skrzetnie ten fakt ukrywa). Niemniej jednak, jezeli masz ograniczony budzet, w/w interface bedzie dobrym wyborem.

Dodano po 1 [minuty]:

Uzytkownik_1994 napisał:
    ile kosztował będzie kabel USB który połączy Interface z komputerem? Bo nie mogę takiego kabla nigdzie znaleźć.

To jest standardowy przewod, stosowany m.in. do podlaczenia drukarki.

0
  • #11 17 Lip 2014 23:17
    Uzytkownik_1994
    Poziom 5  

Alojzy jeszcze jedno, orientujesz się czy w Zestawie z interfejsem dostanę wyżej wspomniany kabel? Bo nigdzie nie jest to napisane jak przeglądam oferty.

Dodano po 52 [sekundy]:

Uzytkownik_1994 napisał:
    ile kosztował będzie kabel USB który połączy Interface z komputerem? Bo nie mogę takiego kabla nigdzie znaleźć.

To jest standardowy przewod, stosowany m.in. do podlaczenia drukarki.[/quote]

tzn , z tego co widzę, do interfejsu podchodzi inny rodzaj złączki.

0
  • #13 17 Lip 2014 23:48
    Uzytkownik_1994
    Poziom 5  

Myśle, ze jeszcze mogę pokusić się na taki wydatek w takim razie Behringer U-Phoria UMC202
    Dzięki jeszcze raz wielkie za pomoc!

0
  • #14 17 Lip 2014 23:52
    alojzy7719
    Poziom 35  

Tak na marginesie zapytam, co bedziesz glownie nagrywal i czy posiadasz jakies odsluchy?

0
  • #15 17 Lip 2014 23:55
    Uzytkownik_1994
    Poziom 5  

Głównie Wokal połączony z gitarą/skrzypcami , a podwójne wejście XRL to dodatkowy plus przy interfejsie który podałeś, chociaż nie posiadam narazie wystarczających środków na zakup kolejnego mikrofonu, być może gdzieś w przyszłości.

0
  • #16 18 Lip 2014 09:18
    adambyw
    Moderator Akustyka

alojzy7719 napisał:
    Czym przykładowo różni się konwerter JTS MAXU, który podałeś powyżej od tego :

Ceną marką, wyglądem? Przypuszczam że w środku jest prawie to samo.
    alojzy7719 napisał:
    Uważam, że lepiej kupić zewnętrzny interface audio (24/44.1, ew. 24/96), który zapewni o wiele lepszą jakość dźwięku i przede wszystkim umożliwi odsłuch bez latencji.

Owszem lepiej kupić 24/96, kierowałem się tym że Uzytkownik_1994 ma ograniczony budżet. Bo wyższe próbkowanie faktycznie słychać.
    Nie wiem czy zauważyłeś ale oba te interfejsy shura i jts'a mają odsłuch mikrofonu realizowany analogowo - bez opóźnień.
    Uzytkownik_1994 Widzę że zaczynasz myśleć przyszłościowo, to dobrze. Szybko takie podejście się zwróci.

Kablem USB się tak nie przejmuj. Są to groszowe sprawy.

0
  • #17 18 Lip 2014 10:33
    alojzy7719
    Poziom 35  

adambyw napisał:

Nie wiem czy zauważyłeś ale oba te interfejsy shura i jts'a mają odsłuch mikrofonu realizowany analogowo - bez opóźnień.

Niemniej jednak, lepszym wyborem będzie typowy interface audio. O kosmicznej cenie Shure-a nie wspomnę.

0