Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie żyrandola jednostrefowego na dwustrefowy.

17 Lip 2014 16:23 5427 10
  • Poziom 2  
    Witam
    Zakupiłem żyrandol jednostrefowy (ze względu na wygląd). W miejscu podłączenia mam przełącznik dwustrefowy (z sufitu wystają 4 kable - dwie fazy, uziemienie oraz zero). Przerobiłem i podłączyłem żyrandol wg załączonego schematu (przepraszam za jakość, ale robiony na szybko i przy pomocy touchpada).
    Przerobienie żyrandola jednostrefowego na dwustrefowy.
    Co istotne przy przełączeniu tylko przełącznika nr 1 świecą się wszystkie żarówki, natomiast tylko przełącznika nr 2 żadna.
    Sprawdziłem próbnikiem i wychodzi na to, że przy włączeniu przełącznika nr 1 prąd jest w dwóch kablach, natomiast przełącznika nr 2 w żadnym.
    Moje pytanie: Czy ja robię coś źle, czy może błędnie wykonana jest instalacja w przełączniku.
    Pozdrawiam serdecznie
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Sprawdź jak podłączono łącznik.
  • Poziom 34  
    lukaszpazi napisał:
    Co istotne przy przełączeniu tylko przełącznika nr 1 świecą się wszystkie żarówki, natomiast tylko przełącznika nr 2 żadna.

To są dwa oddzielne łączniki czy jeden dwuklawiszowy?
  • Poziom 2  
    kosmos99 napisał:
    lukaszpazi napisał:

To są dwa oddzielne łączniki czy jeden dwuklawiszowy?

Jest to jeden łącznik dwuklawiszowy.
  • Poziom 2  
    Szanowni forumowicze,
    Sugerujecie aby wezwać elektryka. Mam przez to rozumieć, że podłączenie żyrandola jest poprawne, a problem tkwi w instalacji i zakup fabrycznie oryginalnego żyrandola dwustrefowego nie rozwiąże problemu?
  • Poziom 34  
    Zobacz jeszcze podłączenie łącznika.

lukaszpazi napisał:
    a problem tkwi w instalacji i zakup fabrycznie oryginalnego żyrandola dwustrefowego nie rozwiąże problemu?

Jak na razie tak.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Proszę zrobić zdjęcie tej przeróbki. Schemat to jedno a fizyczne podłączenie to drugie. Nie mamy pewności czy narysowany schemat odzwierciedla rzeczywistość.
    Czy przełącznik na pewno nie rozłącza toru neutralnego?
    Co kolega modyfikował w oprawie? wszystkie połączenia? czy tylko coś dodał?

Andrewl0 napisał:
    wiem że różnie instalacje elektryczne się robi i nie raz już widziałem jak ktoś nie obeznany wykorzystywał uziemienie jako przewód neutralny.

Uziemienie? a nie przypadkiem przewód ochronny? Tak czy owak, to nadal jest błąd.
    Andrewl0 napisał:
    poza tym odłączenie na chwile i sprawdzenie co się świeci a co nie raczej nie powinno zaboleć....

Raczej, może zabić. Szczególnie osobę która nie zna się na elektryczności.
    Takie rady proponuje zachować dla siebie.
  • Poziom 39  
    Zbędne posty wydzielono, ostrzeżenia za niebezpieczne porady udzielone- zainteresowani wiedzą o co chodzi. Proszę udzielać rad odpowiedzialnie, bez zbędnych emocji i w zgodzie z zasadami pisowni języka polskiego- przynajmniej na poziomie gimnazjum.

Ps. Do autora -> nie wiem dlaczego nie skorzystałeś z wyszukiwarki. Potrafisz "rozszyfrować" ten schemacik znaleziony na forum? Link Jeśli nie, również odsyłam do elektryka aby sprawdził poprawność połączeń w obwodzie żyrandola.
  • Specjalista elektryk
    lukaszpazi napisał:
    Mam przez to rozumieć, że podłączenie żyrandola jest poprawne, a problem tkwi w instalacji

Ten bohomaz jest narysowany prawidłowo pod względem podłączenia zasilania do żyrandola.
    Problemu należy doszukiwać się w instalacji. Jeżeli kolega wymienił także łącznik oświetlenia świecznikowy ( a nie dwuklawiszowy czy dwubiegunowy jak to niektórzy nazywają ) to stawiam na złe podłączenie żył przewodu do tego łącznika.
    Nowoczesne łączniki zazwyczaj posiadają styki podwójne. Kolega pewnie wsadził dwie żyły przewodu do tego samego toru prądowego. Trzeba to w pierwszej kolejności sprawdzić. Ma być tak jak na zdjęciu poniżej.