Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Od czego zależy spalanie silnika?

Seba19963580 17 Lip 2014 17:59 2598 10
  • #1 17 Lip 2014 17:59
    Seba19963580
    Poziom 2  

Witam. Jestem zielony jeśli chodzi o motoryzacje (co nieco próbuję czytać i się uczę)
    Planuję kupić auto, mam jakieś 4-5 tysięcy. Przede wszystkim musi być ekonomiczne (nie licząc tego że będzie w LPG). Jak poznać który silnik będzie mało palił? Wiem że liczy się pojemność, ale jaka w tym rola ilości zaworów (V8/V16/V24 itd.)? Jaki rodzaj silnika wybrać (TSI/VTEC itd.) z wtryskiem/gaźnikiem...
    Pomóżcie bo przeszperałem internet ale nie znalazłem łopatologicznej odpowiedzi. Z góry dziękuję :)

0 10
  • #2 17 Lip 2014 19:37
    karolark
    Poziom 40  

Oprócz rodzaju silnika spalanie zależy od - opon, ciśnienia w nich - rodzaju drogi sposobu jazdy - obciązenia itd - odpowiedz wymaga posiadania szklanej kuli :-(

0
  • #3 17 Lip 2014 20:11
    Seba19963580
    Poziom 2  

Ok, to co jest w mojej mocy, co mogę zrobić i jak będę jeździł to inna bajka :) Chodzi mi o techniczną stronę.

1
  • #4 17 Lip 2014 21:07
    chojinka
    Poziom 27  

mając 4-5 tys zł to szukasz auta sprawnego, małe i najlepiej z silnikiem 1.2 lub 1.4 ewentualnie 1.6. Omijasz 1.0 oraz większe 1.8 i 2.0, chyba że chcesz kupić większe auto to nawet lepiej większy motor niż mniejszy zajechany.
    spalanie zależy od stylu jazdy - szybsza - więcej, spokojniejsza jazda to mniejsze spalanie, opony oraz ich szerokość jak i ciśnienie w nich, stan hamulców, relingi na dachu, dodatkowe graty w aucie itd to wszystko przyczynia się na wyższe spalanie. ukształtowanie terenu oraz ilość osób w aucie też wpływa na ekonomie. stan silnika, wydechu, katalizatora itd też wpływa na spalanie.
    raporty spalania znajdziesz na autocentrum, jest tam wiele informacji ale stan techniczny odbija się na spalaniu i prowadzeniu auta.

0
  • #5 17 Lip 2014 21:45
    rafal_rx
    Poziom 25  

Seba19963580 napisał:
    Chodzi mi o techniczną stronę.

To chcesz kupić oszczędne auto, czy przeczytać o teorii silników o spalaniu wewnętrzym? Zdecyduj się.

Bo jak chcesz kupić używane i mało spalające, to zobacz "raporty spalania" np. na autocentrum.pl. Jest też jakaś niemieckojęzyczna strona z raportami spalania. Ludowych mądrości i miejskich legend nie słuchaj. Dane fabryczne z katalogów o spalaniu obecnie odstają od rzeczywistości.

Ogólnie im większy i cięższy samochód, tym spalanie większe. Im większa powierzchnia przekroju czołowego i większy współczynnik oporu powietrza, tym spalanie większe. Czasami te same silniki są w innych nadwoziach, więc warto na to zwrócić uwagę.

0
  • #6 17 Lip 2014 22:40
    Seba19963580
    Poziom 2  

No właśnie chodzi mi o tę teorię :) Napisałem że chce kupić auto i że ekonomiczne, ale moje pytania dotyczą rodzaju silnika i ilości zaworów. Jak te parametry wpływają na spalanie :)

0
  • #7 17 Lip 2014 23:00
    rafal_rx
    Poziom 25  

Seba19963580 napisał:
    No właśnie chodzi mi o tę teorię :) Napisałem że chce kupić auto i że ekonomiczne, ale moje pytania dotyczą rodzaju silnika i ilości zaworów. Jak te parametry wpływają na spalanie :)

Silnik z wyższym stopniem sprężania ma teoretycznie większą sprawność. Więc powinien mniej zużywać paliwa przy takiej samej mocy oddawanej. Ile paliwa jest potrzebne do napędzania samochodu ze stałą prędkością jadącego? To trzeba mieć charakterystykę jego silnika w kg/kW, czy w kg/kWh od prędkości obrotowej, dalej znać przełożenie główne i przełożenie biegu oraz średnicę zewn. koła i liczyć :-)

0
  • #9 17 Lip 2014 23:22
    rafal_rx
    Poziom 25  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    TSI jest niegazowalne.

A kto powiedział, że nie jest??? Jest, tylko taka inwestycja jest nieopłacalna :-)

0
  • #10 18 Lip 2014 07:44
    wichurewicz
    Poziom 24  

rafal_rx napisał:
    Dane fabryczne z katalogów o spalaniu obecnie odstają od rzeczywistości.

Z obecnie produkowanych za 4-5 tysięcy to najwyżej skuter kupi, nawet jeśli mowa o walucie euro.

Liczba zaworów nijak ma się do spalania, całokształt konstrukcji owszem. Starszej generacji silnik ośmiozaworowy może palić mniej, niż nowoczesne szesnastozaworowe jednostki. Pojemność też nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem, w ciężkim samochodzie większy i mocniejszy silnik może palić tyle samo lub nawet mniej, co mniejszy i słabszy, a różnica w jeździe nieporównywalna na korzyść większego oczywiście.

0
  • #11 18 Lip 2014 13:02
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Seba19963580 napisał:

Bez obrazy, ale z kwota 4 tys zł to zajmij sie lepiej tym czy auto się nie złamie, czy ma sprawne hamulce i amortyzatory, a silnik i spalanie w 20-letnim aucie może znacznie odbiegać od teorii.

0