Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie korytarza: żarówki + taśma led

stk90 17 Lip 2014 19:26 1089 3
  • #1 17 Lip 2014 19:26
    stk90
    Poziom 10  

Cześć,
    w związku z remontem domu planuję oświetlenie korytarza. W suficie podwieszanym będą oprawki wpuszczane gu10 i w nich żarówki ledowe na 230v. Wzdłuż schodów chciałbym zrobić taśmę led.

Będzie kilka włączników, po jednym przy każdych drzwiach. Wszystkie źródła światła i włączniki będą podłączone do czasówki bistabilnej.

Nie miałem nigdy do czynienia z taśmą led, więc chciałbym się poradzić jak ją podłączyć i co kupić.

Chodzi mi o to, że chciałbym jednym włącznikiem włączać żarówki i taśmę. Cały szereg włączników i cały szereg żarówek mam wpiąć do czasówki. Czy taśmę i jakiś (jaki?) transformator/zasilacz (czy co?) też wpiąć do szeregu żarówek?

Z góry dziękuję za pomoc.

0 3
  • Mitronik
  • #2 17 Lip 2014 20:16
    btomko
    Poziom 34  

stk90 napisał:
    Nie miałem nigdy do czynienia z taśmą led

A z elektryką miałeś do czynienia? Bo piszesz głupoty.

0
  • Mitronik
  • #3 18 Lip 2014 09:20
    stonefree
    Poziom 25  

Przede wszystkim musisz przewidieć sposób zamocowania taśmy - polecam szynę aluminiową z przesłoną z plexi. Nastęnie potrzebujesz odcinka, lub odcinków taśmy o odpowiedniej długości. Taśmy są 150, 300 i 600, co oznacza ilość diod w odcinku 5m. Zasilacz dobierasz w zależności od tego czy to jest 150, 300 czy 600 i jaka jest długość odcinka. Musisz przewidzieć miejsce na montaż zasilacza ( są takie do montażu pod wyłacznikiem, chociaż lepiej byłoby ukryć go w niewidocznym miejscu wentylowanej obudowie. Do miejsca montażu zasilacza musisz doprowadzić przewód zasilający 230V. Jeżeli potrzebujesz 2 zasilaczy, to oczywiście musisz doprowadzić 2 przewody. Radziłbym zastanowić się nad oddzielnym włączaniem oświetlelnia sufitowego i taśmy ( lepszy efekt ), zastanów się także, czy potrzebujesz przekaźnika czasowego ze sterowaniem impulsowym, i czy nie lepiej zastosować wyłaczniki schodowe i krzyżowe.

0
  • #4 18 Lip 2014 09:33
    serwisor
    Poziom 29  

A co powiedział Ci elektryk który wykona to podłączenie?

Bo jeśli dobrze rozumiem twoją wypowiedź i oczekiwania, to nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu.

0