Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat silnika - rozruch(sekwencja styczników)

Ejlon 17 Jul 2014 19:30 2730 4
    Ejlon
    Level 8  
    Dzień dobry, mam problem z rozwikłaniem sekwencji łączeniowej silnika. Muszę odpowiednio stworzyć kolejność działania styczników. Z maszyn elektrycznych najlepszy nie jestem, ale tutaj po prostu nie wiem jak się za to zabrać. Spędziłem już nad tym trochę czasu i nic mi nie wyszło. Schematy załączam jako obrazki.
    ( stan początkowy jest stanem bez-napięciowym, problem w tym, jak to załączyć poprawnie )

Schemat silnika - rozruch(sekwencja styczników) Schemat silnika - rozruch(sekwencja styczników)

edit:
    Przy silniku sobie dałem radę, gdyby oznaczyć od lewej do prawej styczniki 1-3 to:
    1) zał 1,3 otw. 2
    2) zał 1 otw. 2,3
    3)zał 1,2 otw. 3

Co jednak należy zrobić w sterowaniu ? Zupełnie nie wiem jak to odnieść do silnika.
  • Helpful post
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Po pierwsze schemat jest nie kompletny brak układu sterowania przyciskami (zapewne) ale spróbujmy.
    Przekaźnik czasowy K1 jest uruchomiany zapewne przez te przyciski , swym stykiem 46 robi podtrzymanie dla przycisków . Następnie uruchamiany jest k4 i K2 silnik pracuje w gwieździe , czasówka K1 przerywa K4 i załącza K3 silnik pracuje w trójkącie . Wyłączenie zapewne tymi przyciskami (pozbawienie fazy NS )lecz ich brak nie pozwala tego rozwinąć.
  • Helpful post
    rafal o
    Level 15  
    Czy mógł byś bardziej sprecyzować swój problem,bo za bardzo nie wiem z czym nie możesz sobie poradzić. Według mnie załączasz układ przyciskiem k1,48 zaczyna pracować stycznik k1,k2 i k4,po
    upływie czasu ustawionego na przekaźniku czasowym crt s5 i zakończeniu rozruchu silnika otwiera się stycznik k4 a zamyka k3 silnik przechodzi w normalną pracę
    Ejlon
    Level 8  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi i w sumie trafiliście w moje pytanie. Po prostu nie byłem pewny jak sie po kolei dokonuje przelaczen w obwodzie. Teraz już co nieco wiem.