Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotowy kolektor słoneczny.

lukasixthm 21 Jul 2014 23:33 61995 96
    lukasixthm
    Level 23  
    tomus2k wrote:

Nie pokazuj zdjęć urządzenia, tylko zdjęcia nim zrobione, jak posiadasz to wiesz co potrafi.
    No i pokaż zdjęcia zrobione podczas działania kolektora, bez obracania i z obracaniem do słońca bo to wielu ciekawi.

Gdybym takie zrobił to bym wstawił. Nie będę teraz go rozbierał i Ci udowadniał że jest tak jak mówię. Twoje rozrysowane linie konwekcji są bardziej trafne w przypadku ciągłego przepływu. Nie wiem czy czytałeś w ogóle opis. Ten kolektor nie jest dławiony i woda w nim nie płynie ciągle. Tak się składa, że objętość wody w kolektorze jest w przybliżeniu taka jak objętość wody w płaszczu bojlera. I pompka działa na zasadzie zamiany ich ze sobą. Po to jest ta 2-stopniowa histereza.

Co do pomiaru (tylko takiego sensownego) wydajności płynących z obracania to nie jest taka prosta sprawa. W słoneczny dzień wydajność została zbadana. Teraz potrzebny jest taki sam dzień żeby pozostawić kolektor w pozycji wschodniej...
    Kiedyś na początku jak grzało mi tylko do 13 godz. (później burza) i to były dwa bardzo podobne dni, to w pierwszy dzień podgrzało do 37 stopni, w drugi do 43. A start w oby dwa dni od 29°C.

Jak znajdę chwilę to zrobię zdjęcie rozkładu tego ciepła na kolektorze, tylko że przez szyby więc nie wiem jak to wyjdzie. Urlop się już skończył więc wolny czas też :)
  • TermopastyTermopasty
    Józef Struzik
    Level 13  
    Miłe Gratulacje dla kolegi wykonawcy.
    Bo, nie tylko pomyślał, rozważył, ale i skutecznie zrealizował swój plan.
    Bardzo mi się podoba rozwiązanie z panelem nadążnym za słońcem
    Zastosowanie, sterowania zegarowego proste i skuteczne, a ruch słońca od czasów Kopernika nam znany i przewidywalny. Można ew. maleńkie korekty obrotu w zależności od pory roku i dnia wprowadzać.
    Dla sceptyków i całej opozycji można by zrobić zestawienie bilansu energii.
    1 m2 to w polskich warunkach około 1000 KW w skali roku
    z taką ilością gorącej wody jaką mamy w obiegu solara poradzi sobie spokojnie pompa o mocy kilku watów. Sterowana procesorem jak u kolegi wykona swoją pracę w dwie godziny na dobę zależy od strefy histerezy wydajności itd. Wystarczy nawet w granicach 10 Wat w ciągu doby. Niech opozycja mając taką moc nagrzeje nam wody do kąpieli :) .
    A jaka radość bezcenna, gdy patrzę na słońce które w moim domu pracuje dla mnie.
    Nie ma takiej mocy ani argumentów, abym tego nie zrobił.
    Pozdrawiam serdecznie Wszystkich zwolenników energii słonecznej.
  • TermopastyTermopasty
    Villen
    Level 21  
    Sceptycznym do wydajności energii słonecznej może być tylko ten, kto nigdy jej nie wypróbował.
    W domu rodzinnym ojciec zamontował system panelowy Hewalexu, z trzema panelami, dwu wężownicowym zbiornikiem 240l i całkiem fajnym sterownikiem całości - wydajność jest bardzo duża, temperatury na poziomie 70*C CWU to żaden problem.
    Tym bardziej podziwiam ludzi budujących takie systemy we własnym zakresie! Nie jestem jakiś specjalnie pro-eco, ale ekonomia własnego portfela liczy się dla każdego ;) Gratuluje!
    tomus2k
    Level 25  
    lukasixthm wrote:

taki sam dzień żeby pozostawić kolektor w pozycji wschodniej...

Chyba raczej - elewacja zachodnia lub najlepiej południowo-zachodnia
    egojack1
    Level 13  
    lukasixthm Bardzo ciekawe foto z kamery termo.
    Odnośnie porad, abyś dobudował awaryjne zasilanie sterownika i pompy: nie ma w Twoim układzie takiej potrzeby. To nie jest kolektor fabryczny, osiągający w stanie stagnacji 200 i więcej st. C. Wraz ze wzrostem temperatury niestety rosną również znacznie straty ciepła, stąd do 50-60 st. wodę jest nagrzać stosunkowo łatwo, a potem grzanie coraz wolniejsze.
    A nawet gdyby się coś rozszczelniło, to na wodzie nie ma problemu - wyleciało - napełnisz, poprawisz usterkę. To nie glikol, gdzie użytkownicy martwią się jego przegrzaniem i " spaleniem".
    Józef Struzik
    Level 13  
    Patrzę na wstawione obrazki z kamery termo, cóż one wnoszą do sztuki ?
    Może ktoś nam to opowie.
    Taka sztuka dla sztuki, mi na tę chwilę zbędna.
    Ramę wykonałem z drewna plus impregnat.
    pod spodem wata plus 3 cm styropian, dykta. U góry szkło okienne.
    czeski panel CO 60 cm X 200 cm ustawienie V.
    przełożyłem jedno wyjście.
    45 stopni do słońca na godzinę 13:00.
    Bardziej, by się zdał miernik wytworzonego ciepła. Wtedy można dyskutować o mankamentach - co, kiedy, ile, jak.
    lukasixthm
    Level 23  
    Józef Struzik wrote:
    Patrzę na wstawione obrazki z kamery termo, cóż one wnoszą do sztuki ?
    Może ktoś nam to opowie.
    Taka sztuka dla sztuki, mi na tę chwilę zbędna.

Wnoszą np. informację że ciepło nie ucieka tylną stroną panela, zrobione były jako ciekawostka, a także miały pokazać jak nagrzewa się woda w kolektorach w takiej konfiguracji króćców i połączeń paneli ze sobą. Nie widać tego bo szyba emituje swoje równo rozłożone ciepło. Nie będę jej teraz zrywał....

Jak tak dalej pójdzie to moderator zacznie usuwać moje podwójne posty bo wszystko co jest już napisane muszę później pisać każdemu z osobna.
    necavi
    Level 18  
    @lukasixthm A nie pomyślałeś o doczepieniu do konstrukcji panelu z ogniwami fotowoltaicznymi? Układ już "patrzy na słońce" więc ogniwa by też z tego skorzystały. Co prawda przegrzanie nie grozi bo jak widzę układ jest niskotemperaturowy, ale troszkę energii można by zaoszczędzić.
    tatanka
    Level 20  
    Villen wrote:
    Sceptycznym do wydajności energii słonecznej może być tylko ten, kto nigdy jej nie wypróbował.
    W domu rodzinnym ojciec zamontował system panelowy Hewalexu, z trzema panelami, dwu wężownicowym zbiornikiem 240l i całkiem fajnym sterownikiem całości - wydajność jest bardzo duża, temperatury na poziomie 70*C CWU to żaden problem.

Co to znaczy " wydajność bardzo duża ":?:
    Możesz napisać ile uzyskałeś energii w ciągu roku :?:
    Jaki jest całkowity koszt instalacji :?:
    Józef Struzik
    Level 13  
    Wydajność? ile? za ile?...
    Przydomowy solar można też zrobić za parę zł.
    Składnica złomu, elementy recyklingu samochodów, ciut własnej inwencji

Ci co dokładnie wszystko liczą
    Nigdy, nie jedzą smacznego ciasta.
    Nie tylko ekonoma się w życiu liczy.
    Oczywiście, jest stan zasobności portfela, ale też rzeczy, które cieszą, bawią, sprawiają że jesteśmy po prostu Szczęśliwi.
    Ta opowieść o technice dokładnie tego dotyczy, o tym opowiada to forum ludzi pozytywnie zakręconych. Lubię to forum.
    Radość z wykonania pewnych projektów jest Bezcenna, aczkolwiek są tacy którzy tego nie rozumieją. Temat energia ze słońca warty naszych działań.
    Kolego tatanka nie wymagaj od kogoś, policz sam, skoro chcesz mieć policzone i przedstaw nam wyniki, fizyka to nie tabu jest ogólne dostępna dla wszystkich.
    Życząc miłego dnia pozdrawiam serdecznie.
    Villen
    Level 21  
    @tatanka - w tym konkretnym przypadku koszty wyszły praktycznie zerowe. Skorzystaliśmy z dofinansowania z NFOŚ i dofinansowania udzielanego przez Urząd Gminy Kleszczów mieszkańcom gminy. Koszty jakie trzeba było ponieść to właściwie podatki i trochę procentów do dofinansowania z NFOŚ na poczet którego trzeba było zaciągnąć kredyt (dofinansowanie spływa w transzach przez 3 miesiące).

Dokładnego kosztu samej instalacji niestety nie znam, strzelam w przedział 10-14 tysięcy z montażem całości.

Ile uzyska się energii w ciągu roku? Bladego pojęcia nie mam, nigdy nikt z rodziny tego w ten sposób nie przeliczał. Faktem jest to, że przez większą część roku solary grzeją wodę użytkową dla domu zamieszkiwanego przez 5 osób. 70*C CWU jest wartością ustawioną domyślnie w sterowniku, na samych panelach w okresie późna wiosna-lato-wczesna jesień bardzo często osiąga się temperatury >120*C, czasami wręcz osiągają temperaturę stagnacji na poziomie 192*C (latem przy upałach), do której cała instalacja jest przystosowana i może sobie taka być.
    Nawet zimą, jak wyjdzie ładne słońce zdarza się osiągnąć na panelu 40-50*C i tak, cały czas rozmawiamy o systemie panelowym a nie próżniowym.
    Panele zawieszone na południowej ścianie domu na sztywno, pod kątem, ale nie wiem dokładnie jakim ;)

Więc żadnych konkretnych liczb nie przestawię, wypowiadam tylko swoje zdanie które powstało w ciągu już dwóch lat korzystania z systemu.

Oczywiście gdyby taki system instalować całkowicie z własnych pieniędzy, inwestycja zwracała by się dosyć długo, ale trzeba brać pod uwagę aspekty takie jak wygoda, bezpieczeństwo i samowystarczalność np przy braku dostaw gazu przez jakiś czas (do momentu instalacji solarów CWU w domu podgrzewał podgrzewacz przepływowy gazowy - poza sezonem CO). Gaz też tani nie jest. Grzanie piecem automatycznym, który też jest, przez cały sezon zużywa opał i części eksploatacyjne pieca. Więc przy obliczaniu opłacalności takiej inwestycji trzeba brać pod uwagę na prawdę wszystkie ewentualne koszta, a nie tylko prąd czy "metr" drewna na opał ;)

Ale nikogo na siłę do swoich argumentów nie mam zamiaru przekonywać. Poza tym nie o tym jest ten temat.
    tatanka
    Level 20  
    Autor mi nie odpowiedział co będzie jak przyjdzie "zefirek: :?:
    tesla97
    Level 13  
    Autor nie odpowiedział co będzie jak przyjdzie (cytuje) " "zefirek: " bo autor tego panelu nie wie co to "zefirek:

Bardzo fajna konstrukcja, a jak ktoś ma dostęp do tańszych części to jest jeszcze bardziej eco.
    Edek45
    Level 29  
    Użytkuję podobny trzeci sezon, koszt materiałów i instalacji wyniósł mnie trzysta zł+własna robocizna.
    Obrotowy kolektor słoneczny.
    lukasixthm
    Level 23  
    tatanka wrote:
    Autor mi nie odpowiedział co będzie jak przyjdzie "zefirek: :?:

No a co ma być. Przyjdzie pójdzie... Kolektor już przeszedł taki chrzest jak go tylko ustawiłem na dachu. Ledwo zdążyłem przykręcić jak rypnęło gradem. Wiatr jaki wtedy był nie nazwał bym nawet Panem Zefirem, a nie tylko zefirkiem. Kolektor nawet się nie bujał.
    User removed account
    Level 1  
    czarnokurz

Level 11  
    Mam już prawie gotowy taki kolektor - mam pomalowane proszkowo na kolor czarny 8 szt takich kaloryferów 1m/1m . Mają być zamontowane na stałe jako panel 1m/8m na jednej połaci dachu - cały dzień słońce.
    Moje pytanie do kolegów - jak połączyć płyty - zasilanie 1 -> powrót2-> zasilanie 3-> powrót 4 i tak od pierwszego do ósmego lub czy połączyć w sekcje ? . W systemie będzie jakiś czynnik chłodzący może glikol , jeszcze nie wiem . Wymiennik mam z 3 wężownicami 200L
    Józef Struzik
    Level 13  
    Dyskusja, jak dyskusja to je Forum, jesteśmy różni, nie zrażajmy się.
    Osobiście proponuję koledze z powyższego postu.
    Kolektor dolotowy na dole łączy wszystkie panele.
    Kolektor zbiorczy u góry spinamy wszystkie j.w.
    Na poszczególnych kolektorach zawory w celu regulacji przepływu.
    Szeregowo nie, ciepło zgromadzone na jednym będzie zostawiane na dole kolejnego kolektora ono ma inny adres, "bojler" :)
    Kolektory łączymy w środku długości do wężownicy, płaszcza lub wymiennika ciepła. W obwodzie pompka na powrocie sterowana regulatorem różnicowym, szeregowo z pompką zawór zwrotny wraz z zaworem bezpieczeństwa.
    Napełnić np: płynem do chłodnic samochodowych.
    powodzenia.
    tesla97
    Level 13  
    czarnokurz wrote:
    ...zasilanie 1 -> powrót2-> zasilanie 3-> powrót 4 itd.

To jest dobre dla szybkiego przypływu wody, bo masz przepływ szeregowy i woda na początku zimna nagrzewa się w kolejnych grzejnikach.

Józef Struzik wrote:
    Kolektor dolotowy na dole łączy wszystkie panele
    kolektor zbiorczy u góry spinamy wszystkie j.w.

To jest dobre przy pompce na wolnych obrotach, bo woda grzeje się tylko przez 1 żeberko (w jednym przepływie od wlotu do wylotu solara). Z tym sposobem może być problem z całą wymianą wody (choć na grawitacje nie powinno być) bo pompka na wolnych obrotach nie przepchnie wody z drugiego końca grzejnika. Najlepiej wtedy wyprowadzić 4 końcówki z całego panelu. Dolne do wlotu i górne do wylotu.
    czarnokurz

Level 11  
    Przy ośmiu panelach 1m/1m może być problem z przepływami - te bliżej będą miału większy obieg czynnika niż te na końcu - czyli pewnie trzeba by zastosować kryzy .
    Jeśli ktoś takie coś już robił to fajnie jak by dał jakąś zdjęcia jak to połączyć - może 4 sekcje po 2 kaloryfery ? Wiadomo czynnik dam jaki zdobędę - borygo / petrygo itd . Wymiennika nie daję mam konkretny zasobnik z wężownicą na kominek /solar / piec gazowy -200L Z tego co się konsultowałem kiedyś z jedną z firm gdzie kupowałem zestaw pomp to 8 płyt może w najgorszym scenariuszu zagotować wodę w zasobniku :) I myślę o zastosowani 6 płyt.
    Villen
    Level 21  
    Woda w zasobniku nie ma prawa się zagotować. Pompa staje, czynnik nie krąży i nie przenosi ciepła do zasobnika, a jego powiększającą się od temperatury objętość przejmuje naczynie przeponowe. Tak to jest zrealizowane w "fabrycznych" instalacjach. Inna kwestia że czynnikiem w obiegu nie może być woda, tylko coś o zdecydowanie wyższej temperaturze wrzenia.

Może ktoś z konstruktorów podzieli się swoim doświadczeniem w kwestii temperatury stagnacji jaką udało się osiągnąć na panelu zbudowanym z kaloryferów?
    User removed account
    Level 1  
    SylwekK
    Level 31  
    k750i wrote:
    Quote:
    Fajny projekt, a czy autor nie myślał żeby zrobić wykrywanie słońca choćby fotorezystorami? Było by dokładniejsze a to raptem kilka elementów więcej.

Niestety nie jest to takie proste. Jeżeli jest bezchmurne niebo to wszystko fajnie działa, ale w momencie gdy przyjdą chmurki sterownik zaczyna żyć swoim życiem:)

Pozdrawiam

Bardzo skomplikowane też nie ;) Co prawda robiłem pozycjoner do ogniw fotowoltaicznych,ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby "inteligencję" sterownika przystosować do zwykłych kolektorów - na początek zablokować jazdę wsteczną, a później dobrać progi odpoczynku/wybudzania, itd... Opis mojego projektu jest pod tym linkiem. Zresztą mam dwa płaskie kolektory Hevalexa od 2007 roku i nawet początkowo myślałem o obrotnicy tylko w sumie są na tyle wydajne, że myśl zarzuciłem... Sceptyków pozdrawiam i proponuję najpierw zainstalować sobie coś coś co grzeje wodę ze słońca i dopiero dyskutować o opłacalności (tylko nie z dofinansowania, bo to jeden wielki przekręt z zawyżaniem cen). Moja instalacja kosztowała jakieś 3500zł, a oryginalne są tylko kolektory, reszta wg moich założeń i pomysłów. W tym czasie gotowe podobne zestawy kosztowały jakieś 6-7tys zł. Wszystko od samego początku działa bezawaryjnie i grzeje wodę do ponad 60 stopni, a zwróciło się finansowo co najmniej już ze dwa razy, bo codziennie muszę mieć gorącą wodę i na opał bym nie wyrobił nie mówiąc już od luzie psychicznym kiedy jestem poza domem na grillu i po przyjeździe nie ma zmartwienia o wodę na prysznic ;)
    Jednym słowem popieram takie inicjatywy jak u autora postu, choć wolałbym to zrealizować na podążaniu za słońcem zamiast zegara.
    User removed account
    Level 1  
    Villen
    Level 21  
    Co innego jak robi się instalację solarną jako modernizacja/doposażenie tego co już w domu jest, a co innego jak przy okazji wymienia się np kilkunasto letni wymiennik. Jeśli, tak jak w naszym przypadku ma się tak czy siak dofinansowanie 100%, a całość kosztów instalacji pełnego systemu, z nowym "bojlerem" (podpięcie wężownicy pieca do CO w cenie), wieszaniem paneli z rusztowania na pionowej ścianie, ciągnięciem rur kominami mieści się dla końcowego klienta w kilku stówkach. A że ktoś też musi na tym zarobić, cóż, gdybym ja montował tego typu systemy też bym chciał zarobić. Więc niech nie włącza się nam syndrom psa ogrodnika koledzy ;)

Dlatego chwalić należy wszelkie eksperymenty i udane, pracujące instalacje tego typu! Każde działające DIY, w dodatku zaprezentowane na tym czy innym forum nie dość że cieszy twórcę (i jego portfel), to daje możliwość podejrzenia patentów innym!

A ekologia... Bądźmy szczerzy - bardziej interesuje nas ilość CO wydalonego do atmosfery, czy może wygoda i polepszenie stanu własnego portfela? ;-)
    Romanes
    Level 11  
    tatanka wrote:
    Co będzie jak przyjdzie "zefirek" :?:
    Podgrzanie 120l o 20*C to 2,5kWh prądem to jakieś 1,5zł.
    1m3 o 20*C to 20kWh = 10zł.
    W naszym klimacie to mało ekonomiczne.

''W naszym klimacie'' w ciągu doby prądem podgrzewasz te 120 litrów wody kilka - kikanaście razy nie pobierając wody (zależy od jakości termoizolacji zbiornika i histerezy termostatu), a to jest jeszcze mniej ekonomiczne. Sprawdzone - opłaty za energię spadły o 25% po uruchomieniu solara z paneli.
    SylwekK
    Level 31  
    Villen wrote:
    A że ktoś też musi na tym zarobić, cóż, gdybym ja montował tego typu systemy też bym chciał zarobić.

Tak, zarobić, ale nie wyrolować, bo aktualnie to jest rolowanie i nie boję się tego nazwać po imieniu. Poszedłem pewnego razu z kalkulatorem z czystej ciekawości na spotkanie pewnej firmy instalującej z dofinansowaniem; po przeliczeniu wszystkiego co Pan oferował ubrane w piękne słowa wychodziło, że dokładnie ten sam zestaw bez dofinansowania (z robocizną oczywiście) wychodziło co najmniej(!) o 45% taniej czyli paradoksalnie tyle ile to niby jest dofinansowywane :) a ile mniej papierków, bez zbędnych PRZYMUSOWYCH kredytów, itd...
    Poszperajcie o dofinansowaniach farm fotowoltaicznych, np. w Niemczech... oj zdziwicie się jak tam ludzi przekręcają chociaż też z wierzchu wszystko pięknie wygląda.
    Sorki za mały offtop, ale myślę, że takie małe uświadomienie pomoże niezdecydowanym samemu spróbować sił w konstruowaniu dodatkowego ogrzewania w domku, które jak by nie patrzył na pewno jest ekologiczne.
    Villen
    Level 21  
    Tego niestety nie wiem, u taty cały system montował nie "gigant" typu Hovena czy Solmanna, tylko lokalna dwuosobowa firma. Konkretnego modelu zestawu teraz nie jestem w stanie podać, ale z tego co wiem, z całości kwoty jaka została wyłożona na montaż wszystko było jasno wyszczególnione ile kto na tym zarobi. Przy najbliższej wizycie w domu postaram się porozmawiać z ojcem i zorientować jaki dokładnie model instalacji jest zainstalowany i jaki był łączny koszt instalacji. Tak dla porównania. A może komuś innemu instalowała system firma krzak i też sobie porówna. A całość porównamy z kosztami instalacji DIY :D

A że wiele firm "rżnie" z klienta ile może to też inny fakt.
    Chaberm
    Level 11  
    tomus2k wrote:
    Uważam że źle zrobiłeś podłączenia wody. W twoim przypadku po włączeniu pompy z obiegu zostanie "wyłączony" dolny grzejnik przez to niepotrzebne kolanko.
    »Obrotowy kolektor słoneczny.

Według mnie kolega tomus2k ma rację. Lepszy efekt byłby przy połączeniu paneli szeregowo. Mam jeszcze pytanie,czy taki panelmoże znajdować sie niżej niż podgrzewacz wody, lub na tym samym poziomie. We wszystkicz przypadkach jakie widziałem był on duzo wyżej, wręcz w wiekszości na dachu?