Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obrotowy kolektor słoneczny.

lukasixthm 29 Lip 2014 00:05 60393 96
    SylwekK
    Poziom 31  
    Chaberm napisał:
    Mam jeszcze pytanie,czy taki panelmoże znajdować sie niżej niż podgrzewacz wody, lub na tym samym poziomie.

Ja Ci odpowiem - może i to z bardzo dobrym skutkiem. Wszystko wtedy działa na zasadzie cyrkulacji i pompa nawet niepotrzebna. Mój ojciec ma robione panele z kaloryferów, które stoją w ogródku nieco poniżej bojlera i wszystko hula.
  • AdexAdex
    czarnokurz

Poziom 11  
    Jeśli to możliwe to proszę kolegów o odpowiedz jak połączyć panele by były najbardziej skuteczne - 8 paneli 1/1m . zamontowane jako jeden duży podłużny panek 8m dł 1m wysoki . Czy to łączyć w sekcje itd - chodzi o jak najlepsze krążenie czynnika. Może jakiś rysunek by się nie bawić w opisy :)
    Pinecha
    Poziom 13  
    Witam
    Na znanym portalu można kupić "CIEPŁOMIERZ MIERNIK CIEPŁA POMIAR WYPRZEDAŻ " - cena ok 30 zł
    Zakup takiego urz. umozliwi pomiar dostarczonego ciepła do zbiornika .
    Należy tylko pomiętać o min przepływie wody dla takiego miernika
    Józef Struzik
    Poziom 13  
    [quote="czarnokurz"]Jeśli to możliwe to proszę kolegów o odpowiedz jak połączyć panele by były najbardziej skuteczne - 8 paneli 1/1m . zamontowane jako jeden duży podłużny panek 8m dł 1m wysoki . Czy to łączyć w sekcje itd - chodzi o jak najlepsze krążenie czynnika. Może jakiś rysunek by się nie bawić w opis

Nie chodzi o jak najlepsze krążenie lecz o wydajność całości.
    Płyn transportujący ciepło do bojlera nie może go zostawiać w dolnej części kolejnego panela, w każdym z nich ciepło cyrkuluje jest to kilka kilkanaście stopni w zależności od warunków nastawΔ oporów w obiegu, wydajności pompy etc.
    Panele łączymy równolegle, przy dużej ilości grzejników, można pomyśleć o kolejnym pionie, nigdy szeregowo wtedy też zadziała aczkolwiek są większe straty. Kolektor powrotny można skonstruować w formie litery V obróconej o 180° gdzie wierzchołek jest punktem wpięcia rury powrotu. Na poszczególnych wejściach ew. można dodać zawory do ustawienia równych przepływów. Sprawdź jak łączone są elementy chłodnic jak łączy się grzejniki w CO itd. to sprawdzone uzasadnione prawami fizyki i skutecznie działa.
    Przy takim ustawieniu obiegu pompa nie chodzi non stop, a to również jest pewien zysk, czynnik transportujący ciepło ma krótszą drogę obrotu.
    Pozdrawiam.
    tedzio4
    Poziom 17  
    Kolega Józef Struzik ma rację. Panele łączyć należy równolegle, bo w drugim panelu w połączeniu szeregowym woda odbiera mniej ciepła, bo ma wyższą temperaturę. Woda została nagrzana już w pierwszym panelu. jak by była zimniejsza odbierze 20do 30% ciepła więcej. Radziłbym odbierać ciepłą wodę, wspawując rurkę do kolanka a dopływ załatwić dwoma pozostałymi króćcami króćcami.
    Króćce połączyć ze sobą aby nie zwiększać kosztów i użyć tylko dwóch węży elastycznych jak do tej pory.
    Dla mnie super wykonanie. Mały błąd i właściwie szkoda demontować żeby poprawić . Dopiero jak będzie słabe słońce odczujesz brak ciepła.
    Sam wiem jak to jest- prowizorki zostają najdłużej :)
    Pozdrawiam
    czarnokurz

Poziom 11  
    Czy dobrze myślę - wszystkie 8 kaloryferów - płyt połączyć zasilaniami i powrotami - jako jeden duży kolektor i wejście z zasobnika podłączyć pod pierwszy panel "powrotu" a wyjście z zasobnika pod ostatni panel "powrotu" ?
    tedzio4
    Poziom 17  
    Wszystkie osiem zepnij równolegle bo to sprawdzone najwydajniejsze połączenie. Dobrze działa, sprawdzone, nawet bez pompki. Bez pompki, żeby działało spełnij dwa warunki. rury minimum 3/4 cala i zasobnik wyżej od grzejników 0,5m przy ośmiu grzejnikach można by rury zbiorcze pogrubić.
    czarnokurz

Poziom 11  
    tedzio4 - dziękuję za pomocny rysunek - czy mój sposób jest prawidłowy - rysunek odręczny tak na szybko :)
    tedzio4
    Poziom 17  
    Tak Twój rysunek jest prawidłowy. Możesz jednak zrobić też dwa rządy kolektorów jeden rzad nad drugim ale wszystkie połączyć równolegle. W zależności ile masz miejsca, więcej w pionie czy w poziomie. Dobrze jest zachować mały spadek przy ustawianiu kolektorów aby łatwiej się odpowietrzało.
  • AdexAdex
    czarnokurz

Poziom 11  
    Mam już przygotowany stelaż na 8 kolektorów ustawionych wzdłuż - nie wiem tylko jak taki układ w praktyce na dachu się napełnia :) Zasobnik z układem pompowym z naczyniem z przeponom mam w piwnicy . Niby proste ale nikt tego tematu nie poruszył :)
    tedzio4
    Poziom 17  
    Podajesz mało danych, żeby Ci gotowca ktoś dał. A jak byś tak zajrzał tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-9570.html i trochę poszperał to parę tematów z hydrauliki się rozjaśni. Skąd, kto, może widzieć jak masz to zbudowane i czy uda się napełnić. Czy masz jakieś odpowietrzniki, jakie rury jakie spadki i tak dalej.
    xxanquxx
    Poziom 13  
    Witam, Tez chciałem się pochwalić swoja konstrukcja opisywał jej dokładnie nie będę bo dany temat jest im poświęcony. Moja konstrukcja wygląda jak na zdjęciach poniżej, I tu moje małe pytanie jak widać na zdjęciach nie mam szyby, zakup szyby i przyklejenie jej zwiększy efektywność czy jest zbędne??, całość jest bardzo szczelna , jeśli chodzi o wciekanie wody czy coś to jestem spokojny . Brdziej mnie ciekawi czy faktycznie ta szyba zwiększy efektywność.
    Dodam ze zasobnik 100L i panel wielkości 120x120cm nagrzewa sie do temp. 40-43 stopnie

Obrotowy kolektor słoneczny. Obrotowy kolektor słoneczny. Obrotowy kolektor słoneczny.
    tedzio4
    Poziom 17  
    xxanquxx nie czekaj tylko łap kawałek szkła i przykryj to a zobaczysz co się stanie. Na szybko to można sprawdzić kawałkiem foli czy pleksi, tylko szybę podnieś na jakiejś ramce o 2cm nad panel. Nie powinna leżeć na panelu, chyba że tylko na próbę. możesz przyciąć dwie szyby 60X 120 będzie łatwiej i połączyć. Napisz jak przykryjesz. jaki będzie efekt.
    xxanquxx
    Poziom 13  
    Będę chciał zakupić. i przykleić, bo sadze ze efekt będzie widoczny na temp. Dzisiaj o godzinie 16 sterownik sie wyłączył a temp. w zasobniku wynosiła 48stopni :). I jeszcze całość muszę zalać glikolem zeby nie byłs zima mi straszna :)
    wrra
    Poziom 10  
    Jedno pytanko jak z korozją wewnętrzną
    Freddy
    Poziom 43  
    xxanquxx
    Poziom 13  
    Witam w poście wyżej pytałem o szybie, czy jej zastosowanie coś pomaga, majac w domu większy kawałek postanowiłem ja przykleic tak po prostu zeby sprawdzic czy opłaca sie kupować szybe na wymiar. Opłaca się ponieważ podnosi temp. kolektora

Co do korozji wewnętrznej przy układzie zamkniętym gdzie nie ma dostępu tlenu to sadze ze jej nie będzie{ ale zawsze cos będzie } warto taki układ zalać Glikolem taki płyn zapobiega pewnym stopniu korozji

Fidelis
    Poziom 16  
    Tomekddd napisał:
    Jak są chmurki to panel i tak nie grzeje

Nie grzeje AŻ TAK, jak wyeksponowany na słońce :-) Nigdy nie wsiadał pan do nagrzanego samochodu w zachmurzony dzień?

lukasixthm napisał:
    Bez popadania w paranoję... Ile tego ciepła ucieknie przez 6 spoin po 1,5 cm.
    To nie paranoja... Po prostu tam ciepło będzie uciekało. A mówimy o dobrym wykonaniu pomysłu, od A do Z. Nawet, jeśli wszystkie komponenty pochodzą ze złomu lub śmietnika.

tomus2k napisał:
    No tak najpierw nie popadajmy..... ale wełna, folia, itp. Jeśli już inwestuje się tyle czasu i trochę pieniędzy w ocieplenie tego to trzeba wyeliminować wszelkie mostki termiczne.

Dokładnie tak. Tym bardziej, jeśli poważnie podchodzi się do tematu (tu: "inwestycja" w pozycjoner) Warto też zadbać o samą szczelność pudła, bo szczelny panel (choć nie próżniowy) oraz z wyeliminowanymi mostkami będzie grzał i w mroźny słoneczny zimowy dzień.
    Swoją drogą, ciekawy jestem wyników obserwacji właśnie właśnie zimą.

Villen napisał:
    Nie jestem jakiś specjalnie pro-eco, ale ekonomia własnego portfela liczy się dla każdego

To pan przedstawi tę ekonomię, poprosiłbym. Na swoim przykładzie. Szczególnie INWESTYCJA versus ZWROT z tejże. Bo przecież o to chodzi, jeśli ktoś nie jest pro-eco.

Józef Struzik napisał:
    Ci co dokładnie wszystko liczą Nigdy, nie jedzą smacznego ciasta.

Ci, co DOKŁADNIE liczą mają nie tylko na smaczne ciasta, ale i na kolejne ciasta :-) Szarpnąć się, to żadna sztuka.
    Swoją drogą argumentacja filozofią przypominającą tę o sensowności zastosowania pompy ciepła mając dostęp do gazu ziemnego w granicy posesji: tylko dlatego, że p.c. jest tańsza w eksploatacji. A kilkadziesiąt tysięcy na inwestycję? Już sięgam do tylnej kieszeni...! :-)
    Inwestycja inwestycji nie równa, ale EKONOMIA PRZEDE WSZYSTKIM.

Villen napisał:
    Ile uzyska się energii w ciągu roku? Bladego pojęcia nie mam, nigdy nikt z rodziny tego w ten sposób nie przeliczał.

To pan przeliczy wprost, ile pan tej cwu wyprodukuje z dowolnego innego medium za te 14 kPLN i za ile lat panel będzie na pana ZARABIAŁ. I to tym bardziej, że największym kosztem w naszej szerokości geograficznej nie jest c.w.u. a c.o. Może się okazać, że instalacja będzie nadawała się już wtedy tylko do wymiany. I tak się nas właśnie matoli tymi pseudo "dofinansowaniami" :-)

Villen napisał:
    Bądźmy szczerzy - bardziej interesuje nas ilość CO wydalonego do atmosfery, czy może wygoda i polepszenie stanu własnego portfela?

Zatem jakiej poprawie na przestrzeni lat eksploatacji ulegnie pana portfel...? Pan się podzieli doświadczeniami.

Niemniej, gratuluję konstrukcji.
    Niestety, jak na mój nos, po dwóch, trzech sezonach UV strawi tę niezabezpieczoną otulinę rur.

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

xxanquxx napisał:
    Opłaca się ponieważ podnosi temp. kolektora

A konkretnie o ile st. C podnosi się temp. przy tych samych warunkach nasłonecznienia?
    xxanquxx
    Poziom 13  
    Witam mi zima nie straszna choć dzisiaj sypło śniegiem i temp. - 4 stopnie , to prace trwają. Powoli kompletowałem wszystko i powoli składałem głownie sterowanie które widać na zdjęciu, Obrotnica dostała siłownik {12v prad przy średnim obciążeniu 1,8A} na filmie na szybko jest on przykręcony jak to działa z ciekawości co pokazało mi ze muszę trochę przerobić mocowanie ale to pokaże innym razem ja zrobię, Sterowanie opisywał nie będę bo wszystko widać na zdjęciu
    a pracowało będzie to cyklicznie:)

Tutaj dodam parę zdjęć może komuś się przyda
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  
    Witam
    Mam pytanie czy grzejnik panelowy który rozłożyłeś składał się z dwóch paneli i radiatora z blachy w środku czy z jednego panela i radiatora?
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  
    Mogę kupić grzejniki tego typu;
    Mają radiator blaszany w środku i nie wiem czy da się je rozłożyć czy są złączone od wewnątrz tym radiatorem razem ze sobą.
    xxanquxx
    Poziom 13  
    RAFAŁ.M napisał:
    Mogę kupić grzejniki tego typu;
    Mają radiator blaszany w środku i nie wiem czy da się je rozłożyć czy są złączone od wewnątrz tym radiatorem razem ze sobą.

Te masz z dolnym zasilaniem jeden jednopłytowy a drugu dwupłytowy raz ze cena jest wyższa a dwa ze więcej pracy z rozpołowieniem. Kup np, taki jak ja mam dwupłytowy z bocznym zasilaniem
    xxanquxx
    Poziom 13  
    Witam :)
    Dzisiaj wolny czas poświeciłem na przerobienie ramy a oto efekty na zdjęciach . Plan na następne przeróbki to kupno i zalozenie szyby na kolektor i tutaj pytanie jaka szybę zastosować ??

https://www.youtube.com/watch?v=Km1jOAbYE_8
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    xxanquxx
    Poziom 13  
    Wzorowałem się na koledze lukasixthm , Jego post zachęcił mnie do budowy, przerabiając ramę pod siłownik wpadł im do głowy pomysł regulacji konta pochylania ale po dalszej analizie stwierdziłem ze i tak tego nie wykorzystam teraz jest pod 45 stopniami i jest w sam raz :). Co do smarowania to są nasmarowane i nie widzę potrzeby nawiercania . Jesli chodzi o beton to jest dołek na około 70cm zalany betonem i wtopiony ten bloczek betonowy także spokojnie to ten ciężar kolektora wytrzyma a wazy około 30-40 kilo
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    xxanquxx
    Poziom 13  
    Witam
    Pierwsze cieple momenty i chwile zostały przeznaczane na powolne składanie całości

Obrotowy kolektor słoneczny. Obrotowy kolektor słoneczny. Obrotowy kolektor słoneczny. Obrotowy kolektor słoneczny. Obrotowy kolektor słoneczny.
    Fidelis
    Poziom 16  
    xxanquxx napisał:
    Pierwsze cieple momenty

Ja zachowuje się kolektor w ostatnich słonecznych dniach...? Nie przegrzewa?