Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz)

17 Lip 2014 22:42 6162 15
  • Poziom 8  
    witam wszystkich,
    kupiłem silnik jednocylindrowy 12,5kw diesel marki Deutz. Ma on napędzać pompę hydrauliczna.
    Mam do was pytanie - czy można podpiąć ta pompę poprzez sprzęgło kłowe w miejsce zaznaczone strzałką (poniżej zdjęcie), czy musi być dołączone do kola zamachowego?

polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz) polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Bez problemu możesz tam podłączyć pompę. Tylko z pomocą wachliwego sprzęgła może być to kłowe które posiadasz.
  • Poziom 8  
    dziekuje za szybka odpowiedz - mam jednak pytanie: jak rozumiem obroty sa takie same na kole zamachowym jak i z drugiej strony? bo jest to ta sama "os" skrzyni korbowej>?>
  • Poziom 39  
    Ale przecież nic nie wiemy o parametrach owej pompy. A skrajnie może zabraknąć mocy do jej napędu. Ponadto ta strona wału nie jest przystosowana do odbioru dużej mocy. A wydaje się, że nie bez powodu wybrałeś silnik.
    A skoro już musisz dostosowywać odbiór mocy to niby dlaczego nie od strony koła zamachowego?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista Maszyny Rolnicze
    Zależy jak jest osadzone koło pasowe na wale i jak jest wykonane. Np. w ostrówkach jest osadzone na wieloklinie i napędza pompę oleju i to dość pokaźną. W 60-kach znów jest koło pasowe osadzone na klinie do tego w tym miejscu na szajbie jest dość cienka ścianka. Pompę o wydatku max 50 l/min (nsz-32) i ciśnieniu około 160 bar napędza bez większego problemu.
    Dla tego tutaj bym nie histeryzował specjalnie do póki nie poznamy konstrukcji zamocowania koła pasowego.
    Ważniejsze jaką masz pompę i jaki ma kierunek pracy. Są prawe i lewe. Czy zgra się to z obrotami wału z tej strony silnika.
  • Poziom 38  
    W wózkach widłowych pompa również jest napędzana od strony koła pasowego podobnie jak w ostrówku. No jeżeli ma to być główny odbiornik mocy to montuj od drugiej strony tam gdzie jest koło zamachowe.
    Zauważyłem że idzie na jednym klinku zdaje się czwórce. Silnik ponad trzy razy mocniejszy i chodzi do otwarcia przelewowego zaworu. Momentami na wysokich obrotach zanim otworzy się zawór przelewowy przekracza 180. Sprawdzone.
    Pompę podałem dla 60-ki nie dla tego deutza. On by stanął przy pompie o wydatku max 50 l/min po to żeby nie histeryzować że wał słaby z tej strony. Bo znając stare konstrukcje pewnie jest klin i to na całkiem pokaźnym walcu. Nic mu nie będzie. Silnik zdusi a się nie urwie.
    Przede wszystkim co ważne jakiej wielkości pompa wydatek na minute i jakie ciśnienie robocze. Sam silnik nie jest jakoś specjalnie mocny i na moje oko pompa to max kilkanaście l/min może dwadzieściapare.
  • Poziom 8  
    pompa jest dwu sekcyjna (Bosch-Rextor) - razem ma wydajność 35l/min.
    Myślę ze dotoczę kolo z walkiem i podłącze za pomocą sprzęgła kłowego z kołem zamachowym
  • Poziom 43  
    Podłączyć możesz, ale małą pompę producent odkreśla, że z przodu można wziąć max 5KW mocy stałej i chwilowo 7,5KW. To koło pasowe nie jest na wyjściu wału korbowego!!! Wał jest niżej a to koło jest połączone zębatką. Dodatkowo to koło jest do wałka połączone na docisk śruba i specjalna ząbkowaną podkładką, która wgryza się obustronni w elementy zapewniając przenoszenie mocy + kołek ustalający tak by można było prawidłowo ustawić zapłon. Bo na tym kole są znaki do jego ustawiania.
    Wymień sobie prądnicę na alternator, bo będziesz miał dzisiaj spory problem z dostaniem regulatora.
    No pompa faktycznie trochę za duża jak na taki mały silnik.
    Wszystko zależy jak koło pasowe jest osadzone i do niczego nie namawiam. Nie napisałem że ma tak zrobić. Jeśli koło pasowe było by solidnie osadzone zadusisz taki silnik pompą bez większego problemu i szkody dla niego samego.
    W każdym razie z tego co kolega pisze post wyżej przy tym silniku sprawa wygląda inaczej.
  • Poziom 8  
    zrobiłem tak jak radziliście : w załączeniu zdjęcia ( może się komuś przyda na przyszłość :) ) polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz) polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz)
  • Poziom 39  
    Właściwie dla mnie nie jest to ważne. Lecz podsumuj swoje działania skoro ma się komuś przydać ,,, Swoją drogą miałem na myśli sprzęgło kłowe rozłączalne a tutaj jako inaczej. Ale rozumiem , że wymagania zostały spełnione. I tak dla zaspokojenia ciekawości: jak zapewniłeś osiowość układu? Niby możliwe ale w praktyce bywa różnie.
  • Poziom 8  
    pierwsze została dorobiona podstawa, w której został wytoczony otwór montażowy pompy (różnica po złożeniu wynosiła 2mm) - wiec pozostało zmienić blachę podstawy o 2mm.