Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz)

17 Lip 2014 22:42 6162 15
 • Poziom 8  
  witam wszystkich,
  kupiłem silnik jednocylindrowy 12,5kw diesel marki Deutz. Ma on napędzać pompę hydrauliczna.
  Mam do was pytanie - czy można podpiąć ta pompę poprzez sprzęgło kłowe w miejsce zaznaczone strzałką (poniżej zdjęcie), czy musi być dołączone do kola zamachowego?

  polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz) polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Bez problemu możesz tam podłączyć pompę. Tylko z pomocą wachliwego sprzęgła może być to kłowe które posiadasz.
 • Poziom 8  
  dziekuje za szybka odpowiedz - mam jednak pytanie: jak rozumiem obroty sa takie same na kole zamachowym jak i z drugiej strony? bo jest to ta sama "os" skrzyni korbowej>?>
 • Poziom 39  
  Ale przecież nic nie wiemy o parametrach owej pompy. A skrajnie może zabraknąć mocy do jej napędu. Ponadto ta strona wału nie jest przystosowana do odbioru dużej mocy. A wydaje się, że nie bez powodu wybrałeś silnik.
  A skoro już musisz dostosowywać odbiór mocy to niby dlaczego nie od strony koła zamachowego?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Zależy jak jest osadzone koło pasowe na wale i jak jest wykonane. Np. w ostrówkach jest osadzone na wieloklinie i napędza pompę oleju i to dość pokaźną. W 60-kach znów jest koło pasowe osadzone na klinie do tego w tym miejscu na szajbie jest dość cienka ścianka. Pompę o wydatku max 50 l/min (nsz-32) i ciśnieniu około 160 bar napędza bez większego problemu.
  Dla tego tutaj bym nie histeryzował specjalnie do póki nie poznamy konstrukcji zamocowania koła pasowego.
  Ważniejsze jaką masz pompę i jaki ma kierunek pracy. Są prawe i lewe. Czy zgra się to z obrotami wału z tej strony silnika.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  W wózkach widłowych pompa również jest napędzana od strony koła pasowego podobnie jak w ostrówku. No jeżeli ma to być główny odbiornik mocy to montuj od drugiej strony tam gdzie jest koło zamachowe.
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Zauważyłem że idzie na jednym klinku zdaje się czwórce. Silnik ponad trzy razy mocniejszy i chodzi do otwarcia przelewowego zaworu. Momentami na wysokich obrotach zanim otworzy się zawór przelewowy przekracza 180. Sprawdzone.
  Pompę podałem dla 60-ki nie dla tego deutza. On by stanął przy pompie o wydatku max 50 l/min po to żeby nie histeryzować że wał słaby z tej strony. Bo znając stare konstrukcje pewnie jest klin i to na całkiem pokaźnym walcu. Nic mu nie będzie. Silnik zdusi a się nie urwie.
  Przede wszystkim co ważne jakiej wielkości pompa wydatek na minute i jakie ciśnienie robocze. Sam silnik nie jest jakoś specjalnie mocny i na moje oko pompa to max kilkanaście l/min może dwadzieściapare.
 • Poziom 8  
  pompa jest dwu sekcyjna (Bosch-Rextor) - razem ma wydajność 35l/min.
  Myślę ze dotoczę kolo z walkiem i podłącze za pomocą sprzęgła kłowego z kołem zamachowym
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  Podłączyć możesz, ale małą pompę producent odkreśla, że z przodu można wziąć max 5KW mocy stałej i chwilowo 7,5KW. To koło pasowe nie jest na wyjściu wału korbowego!!! Wał jest niżej a to koło jest połączone zębatką. Dodatkowo to koło jest do wałka połączone na docisk śruba i specjalna ząbkowaną podkładką, która wgryza się obustronni w elementy zapewniając przenoszenie mocy + kołek ustalający tak by można było prawidłowo ustawić zapłon. Bo na tym kole są znaki do jego ustawiania.
  Wymień sobie prądnicę na alternator, bo będziesz miał dzisiaj spory problem z dostaniem regulatora.
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  No pompa faktycznie trochę za duża jak na taki mały silnik.
  Wszystko zależy jak koło pasowe jest osadzone i do niczego nie namawiam. Nie napisałem że ma tak zrobić. Jeśli koło pasowe było by solidnie osadzone zadusisz taki silnik pompą bez większego problemu i szkody dla niego samego.
  W każdym razie z tego co kolega pisze post wyżej przy tym silniku sprawa wygląda inaczej.
 • Poziom 8  
  zrobiłem tak jak radziliście : w załączeniu zdjęcia ( może się komuś przyda na przyszłość :) ) polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz) polaczenie pompy hydraulicznej z silnikiem (deutz)
 • Poziom 39  
  Właściwie dla mnie nie jest to ważne. Lecz podsumuj swoje działania skoro ma się komuś przydać ,,, Swoją drogą miałem na myśli sprzęgło kłowe rozłączalne a tutaj jako inaczej. Ale rozumiem , że wymagania zostały spełnione. I tak dla zaspokojenia ciekawości: jak zapewniłeś osiowość układu? Niby możliwe ale w praktyce bywa różnie.
 • Poziom 8  
  pierwsze została dorobiona podstawa, w której został wytoczony otwór montażowy pompy (różnica po złożeniu wynosiła 2mm) - wiec pozostało zmienić blachę podstawy o 2mm.