Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

zestaw g這郾ikowy Creative Inspire T3000 - brak basu

18 Lip 2014 10:03 3804 32
  • Poziom 10  
    Witam, jak w temacie mam problem z subwooferem w zestawie g這郾ik闚 komputerowych Creative 2.1 - T3000. Wzmacniacz oparty jest o TDA7378 i sprawa wygl康a tak, 瞠 je郵i przy podanym 廝鏚le podkr璚 pilotem g這郾o嗆 na maximum, to z g這郾ika niskotonowego wydobywa si d德i瘯, lecz bardzo cichy. Natomiast je郵i pod陰cze satelitki, to graj one bez zarzutu. Przelutowa貫m ju ca陰 p造tk, spodziewaj帷 si zimnych lut闚, lecz bez skutku. Prosz o pomoc. Je郵i b璠zie trzeba jestem w stanie wrzuci zdj璚ia p造tki.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 42  
    Ten zestaw ma pokr皻這 do g這郾o軼i subwoofera?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Tak, jest pokr皻這 do regulacji g這郾o軼i i 'bassu'.
  • Poziom 42  
    Mo瞠 potencjometr od basu uleg uszkodzeniu. Zacznij od tego.
  • Poziom 10  
    Sprawdzilem. Wlutowalem na jego miejsce inny i objawy takie same. Glosnik ,lub caly uklad w ogole nie reaguje na obroty potencjometrem basu. Pomysly?
  • Poziom 42  
    Zestaw g這郾ik闚 podpina si 1 wtyczk jack? Pilot jest odpinany? Sprawdzi貫 potencjometr a tak瞠 sam kabel z pilota?
    Z tego co pisa貫 g這郾ik co gra. A sprawdza貫 jego op鏎?
  • Poziom 10  
    Tak, jedna wtyczka jack, pilot jest odpinany i sprawdzony ,czy 瘸den z przewod闚 lub bolc闚 we wtyczce si nie urwa gdzie. Potencjometr sprawdzony, a g這郾ik ma taki op鏎, jaki napisany jest na jego magnesie ok. 4Ω.
  • Poziom 42  
    Jak ju rozkr璚i貫 wszystko to w 鈔odku powinny by 2 ko鎍闚ki mocy (albo jedna poczw鏎na). Napisz jej symbol.
    Sprawdza貫 czy napi璚ia do tych ko鎍闚ek dochodz? S tam jakie bezpieczniki?
  • Poziom 10  
    Jak mniemam, jak podalem w pierwszym poscie kostka TDA7378 ma 4 koncowki mocy. Po jednym na satelitke i dwie na glosnik niskotonowy. Bezpiecznik jest jeden, w obwodzie wejsciowym zasilacza i jest on sprawny, bo inaczej nic by nie gralo. Jesli chodzi o napiecia dochodzace do koncowek to porownuje wejsciowe napiecia z satelitek z tymi od suba i sa niemalze identyczne. Ale zrobie pomiary i podam napiecia jesli to istotne.
  • U篡tkownik usun掖 konto  
  • Poziom 10  
    Brum s造sz zar闚no dotykaj帷 palcem wej軼ia suba i satelitek. D德i瘯 niemal瞠 identyczny, czyli zak豉dam, 瞠 TDA jest w porz康ku. Nie jestem jednak przekonany co do mojej wiedzy na temat filtr闚 wej軼iowych i nie wiem jak mam je zbada. Czy mam palcem ,b康 metalowym 鈔ubokr皻em "skaka" po polach lutowniczych kolejnych element闚 ( patrz帷 oczywi軼ie na 軼ie磬i ) i szuka gdzie przestanie bucze ? Rozrysowa貫m sobie amatorsko skrawek schematu. Prosz o podpowiedzi.
  • Poziom 42  
    Zr鏏 zdj璚ia p造ty z obu stron.
  • Poziom 42  
    Na pocz徠ek zapoznaj si z tym.

Co to jest na g鏎ze p造tki? Kto lutowa ale to paskudnie wygl康a. Co by這 wymieniane? I czemu p造tka jest taka porysowana?
    Wi瘯szo嗆 lut闚 warto by poprawi. Najlepiej odessa star cyn odsysaczem i jeszcze raz poprawnie polutowa. Elementy znajduj si najprawdopodobniej przy inwerterze fazy i jeden lub kilka ma zimny lut.
  • Poziom 10  
    To na g鏎ze p造tki by這 poklejone bardzo starannie, klejem kt鏎ego nie mog貫m zdj望, stad rysy od mojego 鈔ubokr皻a/ skalpela itd. Sprawdzi貫m czy nie uszkodzi貫m kt鏎ej ze 軼ie瞠k. A to paskudnie polutowane poprostu ma nadmiar kleju na sobie-resztki, kt鏎ych nie mog貫m usun望 z odrobin kalafonii. Wymieni貫m tam tranzystor C945 na BC546B, lecz nic si nie zmieni這. Co do zimnych lut闚 to wydaje mi si, 瞠 lutowa umiem i te wszystkie pola s poprawione, ale przejrz ponownie. I to moje pierwsze wklejanie zdj耩, wi璚 przy nast瘼nych wezm na to poprawk.
  • Poziom 42  
    Mierzy貫 chocia czy tranzystor 2SC945 uleg uszkodzeniu?
    Na p造cie s dwa podw鎩ne potencjometry. Ich symbol to M51132L. Nie wiem kt鏎y jest od satelitek a kt鏎y od subwoofera ale mo瞠sz w prosty spos鏏 sprawdzi czy w og鏊e dochodzi do nich napi璚ie z potencjometr闚 zamontowanych w pilocie.
    Na pinie nr 4 powinno by napi璚ie referencyjne 5,2V. Kr璚帷 potencjometrem od g這su i basu na pinie nr8 powinno si ono zwi瘯sza od 0V do warto軼i napi璚ia referencyjnego.
  • Poziom 10  
    Jeden z tych ukladow M5~ nie reaguje na pinie 8 na potencjometry, tak wiec w ukladzie wejsciowym cos mogloby sie uszkodzic? :)
  • Poziom 42  
    Pyta貫m czy sprawdzi貫 kabel z pilota! Jednak nie sprawdzi貫 wi璚 sprawd gdzie nie jest przerwa.
  • Poziom 10  
    Jakie kilka post闚 wy瞠j napisa貫m, 瞠 sprawdzi貫m! Dodam, i sprawdzi貫m dok豉dniej n騜k 8 tego uk豉du i na potencjometr od basu reaguje tak, 瞠 jak zjade nim na min. to mam 9mV napiecia, a jesli stopniowo w strone max. to rosnie do ok.130mV. Napiecie referencyjne na n騜ce 4 w porz康ku-ok. 5.4V
  • Poziom 42  
    To co po drodze jest nie tak. Mo瞠 jest jaki rezystor lub co. Wiele sprawdzania nie ma. A na potencjometrze jest 5,4V?
  • Poziom 10  
    Na potencjometrze jest 4,85V
  • Poziom 42  
    To sprawa jest prosta. Musisz sprawdzi kt鏎y styk na p造tce jest pod陰czony do 郵izgacza potencjometru. Je郵i od razu za gniazdem napi璚ie si zmienia to po id帷 po 軼ie盧e sprawdzisz w kt鏎ym momencie napi璚ie znika.
  • Poziom 10  
    To napi璚ie mam na jednej z n騜ek potencjometru ( nie 郵izgacza) na styku 郵izgacza mam ok. 5,5mV i je郵i potencjometrem podkr璚e, to ro郾ie do 10mV. Po drodze na p造tce g堯wnej natkn掖em si na jak mniemam zatkany tranzystor, kt鏎y napi璚ie Ube ma rz璠u 50mV. Nie wiem jak znale潭 b陰d
  • Poziom 42  
    Wg mnie masz uszkodzony potencjometr albo 幢e mierzysz. Na 郵izgaczu powinna by zmiana napi璚ia od 0V do 5,2V.
  • Poziom 10  
    Mierz帷, post瘼uj analogicznie jak z potencjometrem g這郾o軼i satelitek. Troch to dziwne, 瞠 je郵i przylutowa貫m inny potencjometr (akurat 10k ) pokazywa mi takie same warto軼i. Czy myl si ? Na potencjometrze od satelitek, mam oko這 5,2V i je郵i kr璚 potencjometrem to zje盥瘸 do zera ,a na 郵izgaczu ro郾ie od 0 do 5,2V. Analogicznie patrz帷 na potencjometrze od suba, powinno zmienia si tak samo, tyle 瞠 od 4,8V do 0V i na 郵izgaczu od 0-4,8V. Czy mam zepsute dwa potencjometry ?
  • Poziom 42  
    Jak przekr璚isz na ca造 g這s to zmierz jakie masz napi璚ie na potencjometrze.
  • Poziom 10  
    Wszystko wzgl璠em masy : na jednej n騜ce 4.85 , na 郵izgaczu jak dotkne mam 10mV i spada do 4,5mV powoli( dziwne ,jakbym mia tam mas ) i na ostatniej n騜ce ok 10mV i nie spada.

Rozumiem, 瞠 pytasz o potencjometr do subwoofera?
  • Poziom 42  
    To jest niemo磧iwe aby sprawny potencjometr przy pokr璚eniu na maksymaln g這郾o嗆 utrzymywa napi璚ie bliskie 5V a na 郵izgaczu bliskie zera. Chyba 瞠 幢e mierzysz.
    Wylutuj potencjometr i sprawd czy p造nnie zmienia op鏎.
  • Poziom 10  
    Wylutowa貫m i sprawdzi貫m go dwoma miernikami, 瞠by mie pewno嗆. P造nnie zmienia op鏎 ,to w jedn, to w drug stron.
  • Poziom 42  
    To teraz zmierz jakie panuje napi璚ie w miejscu potencjometru jak jest wylutowany. Potem przy wy陰czonych g這郾ikach zmierz jaki op鏎 panuje mi璠zy 郵izgaczem a mas.