Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik na pasmo UKF-jak zwiększyć moc?

18 Lip 2014 10:52 2769 14
  • Poziom 11  
    Witam! Planuje zrobić nadajnik na pasmo UKF.Znalazłem schemat (załącznik) i teraz mam pytanie-jak zwiększyć moc nadajnika tzn.zależy mi na większym zasięgu tego urządzenia.W grę nie wchodzi dłuższa antena,gdyż nie mam takiej możliwości.
    Pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

pikuspepe napisał:
    Planuje zrobić nadajnik na pasmo UKF.

Jakby od samego początku, że to co masz w schemacie to nie jest typowy nadajnik a tylko jego nieliczna część o nazwie generator. :!:

Cytat:
    ... teraz mam pytanie-jak zwiększyć moc odbiornika tzn.zależy mi na większym zasięgu tego urządzenia.

Jeszcze nie zrobiłeś nawet tego generatora a już kombinujesz jak tu zwiększyć moc nadajnika i czułość odbiornika. :cry:

Cytat:
    W grę nie wchodzi dłuższa antena,gdyż nie mam takiej możliwości.

O jakiej tu antenie jest mowa. :?:

Chyba muszę jakoś się wyjaśnić za mój styl pytająco-poglądowy ale piszesz jak typowy user, który w ogóle nie wie co pisze.
    Ja rozumiem, że napisałeś post w dziale dla Początkujących ale mimo wszystko jest to dział serwisowy i jakiś tzw. "poziom" wiedzy, należy tu posiadać.

Bez obrazy ale idąc dalej za tym wątkiem podpowiedzi, to musisz zadać sobie bardzo (ale to bardzo) podstawowe pytania :
    - budując coś nadawczego - co chciałbym osiągnąć
    - nadajnik - czy można go zrobić samemu bez żadnej szkody "moralnej" czy nawet "prawnej"
    - antena - co to takiego i jak zrobić aby było OK
    (to tylko nieliczne pytania)
    _____

Reasumując i aby być w zgodzie z regulaminem naszego Forum - odpowiem/podpowiem, że :
    " jak zwiększyć moc " - należy, z generatora (z jego wyjścia) zainstalować separator (wzmacniacz) a następnie zbudować driver (przedwzmacniacz w klasie C) o impedancji wyjścia 50Ω, który wejdzie na wejście stopnia mocy PA (w klasie C) i na końcu takiego (już nadajnika) zainstalować zespół filtrów typu Π (PI) z wyjściowym dopasowanie mocy do impedancji 50Ω.
    " W grę nie wchodzi dłuższa antena,gdyż nie mam takiej możliwości " - antena anteną lecz skuteczność promieniowania i kąt elewacji różnych typów anten to drugie. Teraz należałoby podjąć strategiczną decyzję jaki typ anteny wybrać. :?:
    Ja bym podpowiedział, że już antena typu ¼GP jest jak najbardziej przyjazna dla Twoich celów, chociaż nadal nie mam pojęcia co to znaczy, że w grę nie wchodzi dłuższa - to znaczy dłuższa od czego. :?:

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam!
    Może w pierwszej wypowiedzi nie sprecyzowałem o co mi chodzi,więc postaram się teraz nieco wyjaśnić.Planuję zrobić nadajnik który miałby znajdować się od odbiornika w odległości ok 250 metrów.Zależy mi na minimalnych wymiarach oraz niewielkiej antenie.Chciałbym wykorzystać pasmo "starego UKF-u", który został wyłączony z użytku dosyć dawno,lecz jeśli wykracza to ponad prawo to mogę zmienić częstotliwość.

P.S. Zabawa z falami radiowymi to nie moja działka,jestem zielony w tych rzeczach,więc przepraszam kolegów jeżeli to tak bardzo irytuje...

Pozdrawiam i dziękuję za krytykę.

"jak zwiększyć moc odbiornika"-oczywiście chodziło tu o nadajnik...
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    A mój antywirus AVAST nie klasyfikuje jego jak TROJAN i nie blokuje.
  • Poziom 11  
    Dzięki za linki i schematy. W przyszłym tygodniu zabieram się do pracy, w razie jakichkolwiek problemów zwrócę się do Was w tym temacie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Poszukaj w sieci numeru 7/99 praktycznego elektronika, tam jest schemat generatora UKF. Kiedyś go budowałem i bardzo dobrze działał nawet bez syntezera, po jakimś czasie dołożyłem syntezę na SAA1057 + wzmacniacz 1W. Jak na tamte lata uważam, że dość ładnie go zmontowałem, może wstawię zdjęcia jak będę mieć chwilę.
  • Poziom 10  
    Witam ,potrzebuje programu ktory by sterował synteza ukladu SAA1057 pod XP-EKA. aktualnie posiadam pod win,98 .Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Pod mikrokontroler też może być? czy musi być na PC'ta ?
  • Poziom 10  
    Musi byc na kompa ,najlepiej jakby ktos mial na win7.taka mam magistrale na porcie LPT.
  • Poziom 10  
    nie czytalem ,poszlem na latwizne, dodam ze dostalemn w spadku starego kompa i na nim chce nadajniczek uruchomic, jeszcze go nie uruchamialem ale sterownika do modulacji na potcie LPT trzeba juz szukac.Pozdrawiam