Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini studio do montażu video z VHS.

majoxxx 18 Lip 2014 18:55 2736 16
  • #1 18 Lip 2014 18:55
    majoxxx
    Poziom 13  

Witam,
    ostatnimi czasy zabrałem się za archiwizacje starych nagrań VHS. Mam zamiar zgrać stare kasety VHS i VHSc do postaci cyfrowej. Namierzyłem firmę która zgrywa takowe do postaci płyt DVD. Jako że materiału mam bardzo dużo pod uwagę wziąłem zakup potrzebnego sprzętu, gdyż ta inwestycja na pewno mi się zwróci. Na chwile obecną posiadam magnetowid Panasonic NV-SD420 (użyty kilka razy, stan praktycznie nowy) oraz komputer PC w którym mam zamiar zamontować bądź kartę TV bądź Tuner TV (oczywiście montowany wewnętrznie na PCI). Znalazłem wiele tematów na temat zgrywania VHS, jednakże były to tematy sprzed kilku lat i nie było dostatecznej ilości informacji na temat na co trzeba zwracać uwagę.

Potrzebuję rady co do sprzętu, jakiego zastosować, mianowicie poszukuję karty TV która w sposób zadowalający była by w stanie przechwycić obraz. Z wszystkich tematów które przeglądnąłem wywnioskowałem, iż urządzeniami typu grabber nie warto sobie zawracać głowy. Przeglądałem popularny serwis aukcyjny, lecz nie natknąłem się w sumie na prawie nic co byłoby w stanie mnie zainteresować, może przez to że na dobrą sprawę nie wiem na co szczególnie zwrócić uwagę. Jakość w jaką celuje jest to DVD, wszelkie nagrania będą montowane w programie (najprawdopodobniej) Pinnacle Studio, następnie nagrywane na DVD. Chce aby efekt końcowy był jakości takiej samej (bądź wiadomo lepszej) jak aktualne VHS. Wszelkie nagrania były dokonane kamerą Panasonic NV-S20.

Na kartę TV/ Tuner mogę wydać do około 200 zł.

Z góry dziękuję za pomoc.

0 16
  • #2 18 Lip 2014 19:50
    2431334
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 19 Lip 2014 00:21
    anmedia
    Poziom 39  

majoxxx napisał:
    Znalazłem wiele tematów na temat zgrywania VHS, jednakże były to tematy sprzed kilku lat i nie było dostatecznej ilości informacji na temat na co trzeba zwracać uwagę.

Yo kolega jakos zle szukal. Poniewaz tutaj na forum co chwila jest o "grabberach" ;)
    majoxxx napisał:
    (oczywiście montowany wewnętrznie na PCI)

Chmmm, czy oczywiste. Z tego co kolega pisze, to dosc archaiczny bedzie sprzet, a przy okazji kazda operacja oprocz zgrywania z kasety VHS na PC bedzie trwala wieki ...
    majoxxx napisał:
    Potrzebuję rady co do sprzętu, [.......]. Wszelkie nagrania były dokonane kamerą Panasonic NV-S20.

Kolego majoxxx w sumie najlepsza odpowiedz masz juz powyzej ... tzn zakup najtanszej nagrywarki DVD.
    Owszem grabbery za 20zl do niczego sie nadadza, do 100zl nie wiele pomoga. Wiec co zrobic do 200zl? Masz kilka mozliwosci. Jednak musisz zdac sobie pewna sprawe, ze za nim nagrasz pierwsze kilka DVD bedziesz musial sie nauczyc, co to sa formaty video i jaki/jakie zastosowac do wlasnej potrzeby podczas zgrywania, a pozniej w razie potrzeby jak konwertowac film do danego formatu. Jak juz to opanujesz, to kolejna sprawa jak przygotowac plyte DVD. Jesli to dla ciebie skomplikowane to olega Helmut1977 podal najlepsze rozwiazanie.

0
  • #4 19 Lip 2014 05:42
    2431334
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Lip 2014 13:18
    libic
    Poziom 1  

Kluczowy jest magnetowid. Musi byś jak najlepszy, gdyż stare kasety tracą namagnesowanie.
    Miałem stary odtwarzacz ORION i ze starych taśm tylko szum. Pożyczyłem od znajomego Sanyo 4-ro głowicowe i dało się zgrać materiał.

0
  • #6 20 Lip 2014 15:01
    2431334
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 21 Lip 2014 15:03
    majoxxx
    Poziom 13  

Nie zależy mi na czasie zgrywania tych VHSów lecz na względnie dobrej jakości.

Technologię zgrywania już wybrałem. Opcja z kupieniem nagrywarki DVD jest jednak nie dla mnie, potrzebna mi jest karta tv/tuner w komputerze który będzie miał inne zastosowania oprócz zgrywania kaset, natomiast kupowanie nagrywarki DVD w moim wypadku mija się z celem gdyż po tygodniu używania będzie mi w zupełności zbędna. Nikt nie miał styczności z jakimiś dobrymi kartami TV?

0
  • #8 21 Lip 2014 17:01
    2431334
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #9 21 Lip 2014 21:08
    anmedia
    Poziom 39  

majoxxx napisał:
    Nikt nie miał styczności z jakimiś dobrymi kartami TV?

Sama karta? Kolega sie zainteresuje "jak proste" jest przegranie z VHS na DVD za pomoca komputera! Bo uwazam ze czas posiecony "na nauke" i strata jakosci przy konwersji/ach jest o wiele bardziej problematyczna niz ewentualne uzywanie w pozniejszym czasie nagrywarki. No ale to samemu nalezy zadecydowac o tym.

A ja koledze poradze aby mimo wszystko po skopiowaniu na DVD ponownie nagral na kasety ten sam material. Badz co badz, za 30 lat bedzie jeszcze z czego zgrac, co w przypadku plyt DVD jest watpliwe. Chyba ze kolega zainwestuje w technologie M-DISC i w dosc drogie dyski cena okolo 20zł za dysk oryginalny nie zadne Traxdaty (nie posidaja certyfikatu jakosci) wtedy bedzie mogl sobie kolega kasety wyzucic do kosza.

Helmut1977 napisał:
    Znalazłem też taśmy z końca lat 80 na których niestety nie ma już nic

A jak kolega je przechowywal? Sa - byly kasety do archiwizacji BASF PRO (Vision, PHG, XG), TDK PRO (VM, HDX, HG, XP-HG) lub wszystkie SVHS, ktore jak sa dobrze przechowywane, potrafia wytrzymac dluzej niz 30lat.

0
  • #10 22 Lip 2014 08:11
    2431334
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 22 Lip 2014 18:08
    majoxxx
    Poziom 13  

Helmut1977 napisał:
    Standardowo. Na poddaszu i w kartonach. Temperatura latem +40 czasami a zimą +12,14 (na dole +19,20)

Widzę że kolega wie lepiej.... Odpuść ten temat, proszę, nie wnosisz prawie nic sensownego.

Kasety cały czas były przechowywane w szafce w warunkach pokojowych. Kasety TDK E-HG (głównie).

Dziękuje za pomoc. Ogarnąłem już w sumie wszystko czego potrzebowałem. Temat raczej można zamknąć.

0
  • Pomocny post
    #12 22 Lip 2014 22:01
    anmedia
    Poziom 39  

majoxxx napisał:
    Kasety cały czas były przechowywane w szafce w warunkach pokojowych. Kasety TDK E-HG (głównie).

Wiec powinny wytrzymac "dlugo" (pod warunkiem ze byly raz nagrane). Niestety kasety E-HG nie nadaja sie do archiwizacji. To byly standardowe kasety. Dla przechowywania kaset najlepsza temperatura jest w przedziale 15-19 stopni i wilgotnosci nie przekraczajacej 40%. Chyba ze mamy odpowiednie mozliwosci wtedy mozemy miec odpowiednie pomieszczenie o temperaturze stalej 14-15 stopni i wilgotnosci 25%.
    Ponizej kilka informacji moze sie komus przyda na przyszlosc:

Materiały wideo, mimo że należą do stosunkowo nowych technologii (w porównaniu np. do taśmy filmowej) są stosunkowo nietrwałe i narażone na destrukcję. Digitalizacja jest najlepszym sposobem ich zabezpieczenia, chociaż na rynku wciąż są dostępne nośniki i sprzęt do odtwarzania i kopiowania. Trwałość kaset wideo (U-matic, VHS, Betacam i innych) używających zapisu na taśmie magnetycznej jest trudna do jednoznacznego oszacowania. Najmniej trwała jest kaseta VHS, której żywotność można określić na pięć do dziesięciu lat, U-matic może przetrwać około dwudziestu lat, natomiast najbardziej trwała jest kaseta Betacam (dwadzieścia pięć do czterdziestu lat)
    Duże znaczenie mają także takie czynniki jak: jakość wykonania kasety, częstotliwość odtwarzania oraz opakowanie do przechowywania. Taśma odtwarzana lub przewijana co najmniej raz w roku może mieć dłuższy okres trwania niż nośnik w ogóle nie eksploatowany. W przypadku taśm VHS na rynku były dostępne zarówno nośniki markowych producentów, jak i produkty niskiej jakości. Podatność tych ostatnich na uszkodzenia mechaniczne związane ze zwykłym użytkowaniem jest bardzo duża. Ocena posiadanej kolekcji pod tym kątem jest niezwykle istotna.
    Podobnie jak w przypadkach opisanych w poprzednich tekstach, kolosalne znaczenie ma środowisko przechowywania materiałów, które może znacząco determinować wydłużenie lub skrócenie trwałości nośników. Zalecane parametry temperatury i wilgotności to odpowiednio piętnaście stopni Celsjusza i trzydzieści – czterdzieści procent.
    Nie należy przechowywać taśm VHS w ich oryginalnych kartonowych opakowaniach. Właściwe i dające bezpieczeństwo są pudełka z tworzywa sztucznego (np. polipropylen). Należy dbać, aby papier nie znajdował się w opakowaniu wraz z taśmą magnetyczną (papier zakwasza środowisko i może stać się czynnikiem przyspieszającym procesy destrukcyjne).
    Taśm magnetycznych kategorycznie nie wolno przechowywać w pobliżu silnych źródeł pola magnetycznego (kolumny, słuchawki, sprzęt elektryczny), bowiem demagnetyzacja może spowodować całkowite zniszczenie nagrania. Przed dłuższym przechowywaniem należy przewinąć taśmę przewinąć do końca, a następnie z powrotem do początku. Czynność może zostać powtórzona, ważne by uzyskać równe nawinięcie taśmy na rolkę, bez wystających fragmentów taśmy.

Dodano po 5 [minuty]:

Do tego materialu dodam, ze przewiniecie o ktorym jest mowa w ostatnim zdaniu ma na celu "zabezpiecznie" kasety przed sklejeniem.

Prosze poczytac material z zalacznika.

0
  • #13 23 Wrz 2014 20:03
    Bandora
    Poziom 11  

Ja stosuję 2 metody zgrywania, w zależności od potrzeb.
    1. Zgrywam materiał VHS na nagrywarkę DVD Panasonica. W ustawieniach nagrywarki ustawiam najlepsza jakość, następnie przenoszę dane do PC na pomocą programu Vob2Mpeg. Następnie materiał nagrywam w DVD Movie factory

2. Zgrywam materiał bezpośrednio do PC za pomocą karty na PCI - Pinnacle 500 PCI. Karta miała oryginalny soft + kodek MJpeg co daje mi możliwość zgrania filmu w bardzo dobrej jakości (1 h/ 12Gb). Później w zależności od potrzeb albo obróbka albo nagranie na DVD jak w punkcie 1.

1
  • #14 22 Lut 2015 17:18
    sabcio_2
    Poziom 13  

Witam.
    Do kolegi Bandora. Jaki model Panasa posiadasz tej nagrywarki?

0
  • #16 23 Lut 2015 08:31
    sabcio_2
    Poziom 13  

do kolegi Bandora; W Twoim opisie zgrywania materiału vhs w punkcie pierwszym napisałeś, iż materiał zgrywasz do nagrywarki. Czy zgrywasz to na HDD, czy od razu na płytę dvd?

0
  • #17 23 Lut 2015 09:09
    Bandora
    Poziom 11  

Zgrywam na płytę - nie mam tam ani dysk ani wejścia na karty. Mimo to wszystko śmiga bardzo dobrze.

0