Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić 2 kolorowe kierunkowskazy w bmw?

man669 19 Jul 2014 00:39 1713 7
    man669
    Level 2  
    Witam tak jak w temacie napisałem szukam schematu do zrobienia 2 kolorowych kierunkowskazów w bmw e 36 a mianowicie widziałem jak na zlocie gościu miał zrobione tak że jak włączał światła mijania to z nimi świeciły się przednie kierunkowskazy ciągłym światłem na biało a natomiast jak wrzucał kierunek białe ciągłe światło gasło i zapalało się pomarańczowe pulsacyjne światło a drugi kierunek dalej świecił się na biało ? ma ktoś jakiś pomysł z góry dziękuje
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    k-sierra
    Level 22  
    Witam.
    Na przekaźnikach to zrobisz najprościej + wyłącznik jakiś żeby można było to włączać/wyłączać. Dodatkowo trzeba by wstawić białe źródło światła w kierunek, diody/żarówka.

Jest to bardzo proste, jak sobie nie poradzisz to niech ktoś skrobnie prosty schemat, ja będę miał czas dopiero jutro/po jutrze.

Białą żarówkę wstawiasz w kierunek. Zasilenie żarówki przez przekaźnik dwubiegunowy wzięte ze świateł mijania. Do zasilenia cewki przekaźnika bierzesz plus z włącznika kierunków. Gdy włączysz światła mijania pójdzie zasilenie na białą żarówkę przez przekaźnik i kierunki będą świecić na biało. Gdy włączysz kierunkowskaz, pójdzie napięcie na przekaźnik który wyłączy białą żarówkę. Proste jak 150.
    man669
    Level 2  
    poprosiłbym jednak o jakiś prosty schemacik bo jestem aż tak ogarnięty w elektronice i jaki najlepszy przekaźnik byłby do tej instalacji ?
    Dziarski Hank
    Level 32  
    Ja tylko napiszę oczywistą sprawę - zdajesz sobie sprawę, że taka modyfikacja kwalifikuje do zatrzymania dowód rejestracyjny przy pierwszej kontroli ? Corocznych badań technicznych też z tym nie podbijesz...
    man669
    Level 2  
    Autko nie jest przystosowane do jazdy na zwykłej trasie auto jest przystosowane do driftu
    tzok
    Moderator of Cars
    Potrzebujesz zwykły przekaźnik samochodowy ze stykiem przełączanym (czyli 87a).

Styk 30 podłączasz pod żarówkę świateł pozycyjnych, do styku 87a (normalnie zwarty / N.C.) podłączasz dodatkową, białą żarówkę w kierunkowskazie, styk 86 podłączasz do masy, a styk 85 pod zasilanie pomarańczowej żarówki kierunkowskazu. Przekaźnik ma rozłączać zasilanie dodatkowej żarówki, gdy włącza się żarówka kierunkowskazu - minus jest tak, że będzie migało na przemian na biało i pomarańczowo, jeśli biała ma gasnąć całkiem to sprawa się trochę komplikuje.
    man669
    Level 2  
    A ma ktos pomysl jak zrobic zeby biala gasla calkiem
    k-sierra
    Level 22  
    tzok wrote:
    styk 86 podłączasz do masy, a styk 85 pod zasilanie pomarańczowej żarówki kierunkowskazu. Przekaźnik ma rozłączać zasilanie dodatkowej żarówki, gdy włącza się żarówka kierunkowskazu - minus jest tak, że będzie migało na przemian na biało i pomarańczowo, jeśli biała ma gasnąć całkiem to sprawa się trochę komplikuje.

Nie pod żarówkę :!: Trzeba się wpiąć przed przerywaczem, (poszukać ciągłego napięcia) np. bezpośrednio do włącznika przy kierownicy.

Można od biedy i pod żarówkę, trzeba wtedy dołożyć odpowiedni kondensator żeby przytrzymał przekaźnik, na tę chwilę gdy pomarańczowa żarówka gaśnie.