Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic DT60, moduł CI, strumieniowane kanałów kodowanych z DVB-S - można?

19 Lip 2014 02:42 3060 7
  • Poziom 26  
    Witam

Posiadam tv Panasonic serii DT60 z 2013r. (konkretnie TXL47DT60E), który ma możliwość strumieniowania do sieci komputerowej programów z wbudowanych tunerów DVB-T/C/S. Np. do telefonu/tabletu, komputera, czy nawet do innego telewizora po DLNA.

Pytanie: czy po zainstalowaniu odpowiedniego (pojedynczego) modułu CI z Cyfrowego Polsatu lub nc+ (te własnie platformy satelitarne mnie interesują) będzie możliwe strumieniowanie kanałów KODOWANYCH?
    Podpytuję, gdyż informacje w tej materii z innych forów mam niejednoznaczne.

Może uściślę do czego zmierzam.
    Po pierwsze primo obecnie jestem abonentem CP, mam stary dekoder który już najwyższa pora wymienić. Jednak zamiast zewnętrznego dekodera rozważam wykorzystać wbudowany w telewizor tuner DVB-S i kupić odpowiedni moduł CI od CP albo nc+.
    Po drugie, tu sedno pytania: w sypialni mam drugi telewizor, na którym mam tylko naziemną DVB-T. Chciałbym jednak czasami sporadycznie do tego tv "wystrumieniować" jakiś kanał kodowany z tunera DVB-S w DT60. W tym czasie DT60 nie będzie służył do oglądania, tzn. jeśli okaże się konieczne, może być lokalnie przełączony z tunera DVB-S np. na inny (np. DVB-T), wejście HDMI, itp. Rolą DT60 w tym momencie będzie tylko strumieniowanie sygnału do telewizora w sypialni. Pytanie tylko, czy to zadziała dla kanałów kodowanych?
    Na INNYM forum użytkownicy modułów CI pisali, że strumieniowanie kanałów kodowanych nie działa. Lecz znalazł się taki, któremu podobno działa (co prawda ma moduły z kablówki, a nie z platform DVB-S, w dodatku dwa). Zatem już nie wiem, jak to jest z tymi kodowanymi...

Czy ktoś szanownych posiadaczy odpowiedniego sprzętu, tzn. tv Panasonic z opcją strumieniowania, oraz modułu od CP lub nc+ mógłby ostatecznie rozwiać moje wątpliwości? Nie oglądać nic z DVB-S lokalnie na ekranie DT60 (np. przełączyć na któreś wejście HDMI), także nic nie nagrywać z DVB-S na HDD. Czyli całkowicie "uwolnić" tuner DVB-S i moduł CI (tak przynajmniej sądzę...). Można wtedy strumieniować kanały kodowane?

Pozdrawiam -

Stanley

P.S#1. A może zamówić taki moduł przez internet? Wówczas mam ustawowe 10 dni na zwrot bez podania przyczyn. A może ktoś ma jakiś inny patent na wypożyczenie i sprawdzenie takiego modułu? (sprzedawcy w punktach nie chcą o tym rozmawiać - owszem opchnąć i do widzenia). Bo coś czuję, że póki sam...

P.S#2. Jeśli temat niewłaściwy do działu, bardzo proszę o odpowiednie przeniesienie.
  • Computer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Computer Controls
  • Poziom 43  
    Stanley_P
    Moduły oferowane przez operatorów są tylko jednostrumieniowe, a to znaczy, że w jednej chwili może taki moduł zdekodować tylko jeden kanał kodowany.
    Upewnij się już teraz, jak to właściwie działa, by nie być potem rozczarowanym.
    Ale na moje to, że chcesz strumieniować coś do drugiego tv, to chce Tobie zaznaczyć, że i tv będzie pierwszy musiał grać (bo to w nim będzie moduł i to tam jest tuner DVB-S) i to na nim będziesz musiał przełączać kanały, Twój tv w sypialni, to będzie w zasadzie tylko monitor.
  • Poziom 26  
    KOCUREK1970 napisał:
    Stanley_P
    Moduły oferowane przez operatorów są tylko jednostrumieniowe, a to znaczy, że w jednej chwili może taki moduł zdekodować tylko jeden kanał kodowany.
    Upewnij się już teraz, jak to właściwie działa, by nie być potem rozczarowanym

Wiem, że te moduły są jednostrumieniowe i właśnie dlatego już teraz (tzn. przed zakupem modułu) założyłem topic. Liczę po cichu, że może ktoś ma telewizor z serii takiej jak mój oraz zainstalowany moduł CI od CP lub nc+ i będzie mógł mi to dokładnie sprawdzić. Na innym forum posiadacz modułu od CP kilka miesięcy temu napisał, że strumieniować kanałów kodowanych nie można. Lecz nie wiem w jakiej dokładnie sytuacji sprawdzał - być może oglądając w tym samym czasie obraz z DVB-S na ekranie DT60, co być może wówczas uniemożliwia strumieniowanie do sieci kanałów kodowanych (właśnie skoro moduł jest jest jednostrumieniowy). Być może jeśli tv zostanie przełączony na inne źródło niż DVB-S, strumieniowanie kan. kodowanych stanie się możliwe. Oczywiście gdybam.
    Najchętniej sprawdziłbym sam, ale zakup modułu od operatora nawet na próbę wydaje mi się kłopotliwy, bo pewnie trzeba go aktywować, itp., zaś przełożenie na chwilę do modułu karty abonenckiej CAM z mojego obecnego dekodera CP nie wchodzi w rachubę, bo o ile wiem karty i moduły(dekodery) są parowane.

Cytat:
    Ale na moje to, że chcesz strumieniować coś do drugiego tv, to chce Tobie zaznaczyć, że i tv będzie pierwszy musiał grać (bo to w nim będzie moduł i to tam jest tuner DVB-S) i to na nim będziesz musiał przełączać kanały, Twój tv w sypialni, to będzie w zasadzie tylko monitor.

Doskonale zdaję sobie sprawę z ułomności rozwiązania, takiego "biednego multiroomu" ;-) Jednak po pierwsze primo, jak wspomniałem w pierwszym poście, z rozwiązania zamierzam korzystać sporadycznie. Po drugie: z tym tv w sypialni jako tylko monitor też nie tak do końca. Za pomocą odpowiedniej aplikacji można zdalnie wybierać, który kanał ma być strumieniowany z DT60. W sumie największym manakamentem całej imprezy jest to, że DT60 będzie musiał być włączony. Dla oszczędności energii mogę jednak wygaszać w nim ekran stosowną opcją w menu.
    Powiem może inaczej: zostawmy tv w sypialni, obsługę całego "systemu", to już moje zmartwienie. Pozostaje zasadnicza kwestia czy z DT60 i modułu od CP lub nc+ w ogóle można strumieniować kanały kodowane?

Pozdrawiam.

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Helmut1977 napisał:
    Dodam od siebie że wszystko zależy od posiadanego sprzętu. Mój dekoder zgrywa na dysk wszystko we własnym formacie. Nie ważne czy kodowane czy nie. Później muszę wykonać konwersję do avi, rmvb czy innego formatu tak aby mogły to odczytać inne urządzenia a konwersja u mnie polega jedynie na zmianie nazwy końcówki pliku np. z film.rec2 na film.avi i odtwarzacze spod Windows już odtwarzają nagranie.

@Helmut1977: zaznaczam,generalnie jestem laikiem w tych wszystkich kwestiach DVB, kodowania, modułach dostępu, strumieniach, etc. Jednak wydaje mi się, że mówimy o troszkę różnych sprawach: ja o kanałach kodowanych w sensie możliwości dostępu do nich, w odróżnieniu od tzw. kanałach FTA, do odbioru których nie trzeba mieć specjalnego dekodera od operatora, ani modułu dostępu warunkowego. Natomiast Ty o sposobie kompresji wideo/audio, które o ile mi wiadomo są w DVB-S ustandaryzowane, cyt. za Wikipedią : przyjęto standard MPEG-2, MPEG-4 część 2 oraz niedawno H.264/MPEG-4 AVC.". Przypuszczam, że w takiej właśnie postaci lądują u Ciebie nagrania na twardym dysku. Dlatego nie musisz nic przekodowywać, tylko do nazwy pliku dodajesz rozszenie np. avi. Windows wtedy rozpoznaje, że chodzi o plik wideo, a odpowiednie kodeki są już zainstalowane w systemie.
    Zresztą do rozpoznawania formatu wideo/audio użyj np. MediaInfo - prawdę Ci powie ;-)
  • Poziom 43  
    Stanley_P napisał:
    Za pomocą odpowiedniej aplikacji można zdalnie wybierać, który kanał ma być strumieniowany z DT60

Tylko, ze aplikacja wybierze program, a co ten program przełączy w tym pierwszym tv, chodzi mi o to co "poda" ten program?.
    Bierz ofertę CP/NC+ z modułem przez neta, jak coś nie będzie po Twojej myśli, to w ciągu 10 dni możesz z tego zrezygnować.
  • Poziom 26  
    KOCUREK1970 napisał:
    Stanley_P napisał:
    Za pomocą odpowiedniej aplikacji można zdalnie wybierać, który kanał ma być strumieniowany z DT60

Tylko, ze aplikacja wybierze program, a co ten program przełączy w tym pierwszym tv, chodzi mi o to co "poda" ten program?.

Wiesz, takie szczegóły są trochę poza przedmiotem tego topicu i moich pytań, ale ok, gwoli Twojej i może nie tylko ciekawości odpowiadam.
    Sprawa zdalnego przełączania strumieniowanych programów wygląda trochę inaczej. DT60 może być serwerem DLNA, zaś strumień z tunerów DVB-S/T/C można odbierać w każdym programie/urządzeniu-kliencie zgodnym z DLNA, np. w wieloplatformowym XBMC (nawiasem jest także firmowa aplikacja od Panasonica TV Remote na urządzenia mobilne (Android, iOS), ale ona odbiera strumień transkodowany do niższej rozdzielczości). Od strony użytkownika wygląda to tak, że w aplikacji widać listę wcześniej zaprogramowanych w telewizorze kanałów, w tunerach DVB-S/T/C. Użytkownik klika w wybrany z listy kanał i tenże kanał zaczyna być strumieniowany i po chwili juzer go ogląda :-) Nie wiem dokładnie co tam się dzieje od strony technicznej, ale domniemywam, że już wybór danego kanału w aplikacji-kliencie/urządzeniu DLNA, powoduje odpowiednią zmianę kanału w tunerze w DT60 a następnie "wystrumieniowanie" do klienta. Notabene można w ten sposób także oglądać programy nagrane na podłączonym do DT60 dysku USB.
    Dlatego wymyśliłem sobie - skoro już brniemy w szczegóły - że do tego drugiego telewizora w sypialni (starszy model bez wejścia sieciowego, smart, DLNA, dobrze, że chociaż ma już wbudowany tuner DVB-T MPEG4) dokupię dongla HDMI z Androidem, postawię na nim XBMC lub innego klienta DLNA i będę sobie odbierał strumień z tunera DVB-S z DT60... Albo może nawet kupię nowszy tv, z obsługą sieci, DLNA i podobnych wodotrysków na pokładzie. Pod warunkiem, że z DT60 bedę mógł odbierać kanały kodowane, czyli takie, których nie mam z naziemnej DVB-T (ot chociażby różne Discovery, TVN Turbo, itp.), bo inaczej cała impreza traci dla mnie sens.

W ogóle jeśli interesuje Cię sprawa strumieniowania w telewizorach Panasonic do czegoś innego niż firmowa aplikacja na Androida/iOS, przejrzyj TEN TOPIC, zobaczysz moje stopniowe dochodzenie "po nitce do kłębka". Zaś już zupełnie OT - jest tam także przepis, jak "wyciągnąć" programy nagrane na HDD. Tu nadmienię, że Panasonice formatują dyski we własnym standardzie (tv innych firm chyba też), w ten sposób, że dane są nie do odczytania po podłączeniu dysku do komputera. Ale skoro nagrania można z tv strumieniować, pomyślałem, że można je zgrać przez sieć... ;-)
    Cytat:
    Bierz oertę CP/NC+ z modułem przez neta, jak coś nie będzie po Twojej myśli, to w ciągu 10 dni możesz z tego zrezygnować.

Hm, być może tak ostatecznie uczynię... Aczkolwiek - znów OT - tu też mam dylematy, od którego operatora i czy w ogóle... np. jestem abonentem CP (3 mies. wypowiedzenia umowy...), ale CP dla swoich modułów nie daje żadnego wsparcia dla tv Panasonic. Dekoder od operatora daje większą gwarancję wsparcia; w przypadku modułu CI oraz jakichś problemów zawsze mogą powiedzieć, że to wina telewizora. Z drugiej strony skoro mam tv umozliwiający bezpośrednie podłączenie talerza, mógłbym pozbyć się dodatkowego pudełka, mieć wszystko w jednym pilocie. I tak dalej, rożne "plusy dodatnie i ujemne".
    Dlatego gdybym miał pewność, że zadziała strumieniowanie kanałów kodowanych, byłby to dodatkowy atut przemawiający za kupnem modułu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Witam

Małe sprawozdanie. Rozstałem się z CP i od ok. 1,5 m-ca jestem posiadaczem modułu CI Aston 2.26, z kartą Cyfry+.
    Ogólnie działa mi b.dobrze. Mogę wreszcie wykorzystać funkcje telewizora: przede wszystkim odbierać DVB-S przez wbudowany tuner, nagrywać na HDD, timeshift, obsługiwać jednym oryginalnym pilotem, brak "pudełka" dekodera, mniej kabli, itp.

Natomiast jeśli chodzi o tytułowe strumieniowanie kanałów kodowanych. Można, ale na niektórych niestety nie funkcjonuje. Przynajmniej z NC+, nie wiem jak w CP. Firmowa aplikacja TV Remote 2 zwraca komunikat "Nie można nawiązać połączenia". Nie wiem czym to jest spowodowane, czy kanały mają jakiś "wspólny mianownik". Być może są w jakiś sposób dodatkowo zabezpieczone. Poza tym działają normalnie, można nagrywać na HDD (a potem już bez problemu z HDD strumieniować).
    Dodam, że telewizor pracuje w tej chwili w trybie pojedynczego tunera DVB-S. Być może w trybie podwójnego oraz z dwoma modułami Ci byłoby inaczej, tzn. strumieniowanie wszystkich kanałów by działało.
    Pozdrawiam.

P.S. Poniżej programy, których nie można strumieniować. Być może jeszcze inne, moze jakiś pominąłem, nie mam też pełnego pakietu NC+. Numeracja kanałów wg. NC+:

7 Polsat HD
    26 Polsat News HD
    28 TV Republika
    50 HBO HD
    54 FOX HD
    55 FOX Comedy HD
    56 AXN HD
    60 Sundance HD
    61 Polsat Film HD
    69 Universal Channel HD
  • Poziom 1  
    Witam Stanley !

Pamiętasz, pisałem już o tym na innym Forum :
    21-10-2014, 19:56
    Domyślnie
    .....cd.Od ponad miesiąca nc+ ponownie wprowadziło karty kodowane w Seca-MediaGuard jednak od jakiegoś czasu są parowane z tunerami. Zakupłem divISO (ale kablowe i z 6-cioma klientami,5 jest w użyciu) oraz kolejnego Astona 2.26 . Konfiguracja i podłączanie splitera zajęło parę minut,jednak telewizor musiałem zresetować i skonfigurować od początku tym razem z dwoma tunerami DVB S. Wszystko robiłem ręcznie więc zajęło mi to ponad dwie godzny (Hotbird+Astra).Ale jaka radość z pełnej funkcjonalności TV!!! Kanały przełącza o ułamek sekundy dłużej niż jak karty są bezpośrednio w Astonach i o ok sekundę dłużej uruchamia się telewizor z diviSIO. Nie ma żadnych problemów z odbiorem kanałów Tv ,odbiera WSZYSTKIE z paczki nc+ (mam FULL OPCJĘ) i nic się nie wiesza !!! Co do struminiowania kanałów kodowanych to chodzą niezależnie na TV i w strumieniu , jednak nie wszystkie np: z paczki premium C+ C+Film więc potwierdzam moj poprzedni wpis . Wszelkie ograniczenia w kwestii strumieniowania ograniczają gniazda CI+.
    Jeżeli nagrywamy jeden kanał , nie ważne kodowany/nie kodowany , DVB T C S sygnał zawsze przechodzi przez gniazdo CI+ (widać to w MENU/Timer/Czasowe programowanie/Funkcje) a sygnał drugiego kanału przechodzi przez drugie gniazdo CI+. Z tego powodu powstają ograniczenia do dwóch aktywnych sygnałów , które możemy nagrywać (brak możliwości przełączania kanałów przy nagrywaniu jednocześnie dwóch),przełączać w PIP-ie,oglądać na TV i strumieniować w sieci,dlatego jak jeden program nagrywamy a drugi oglądamy to o strumieniowaniu zapominamy .
    Nie pomogą też moduły wielostrumieniowe !!! (Sprawdzone dwustrumieniowe Astony).SZKODA , jednak nie ma co liczyć na taką funkcjonalność jak w wielogłowicowych odbiornikach satelitarnych na Linuksie to i tak nie ma poza Panasonic"em (dwugłowicowym) tak funkcjonalnego telewizora innego producenta. Pozostaje mi jeszcze sprawdzić współpracę DT z XBMC ,wtedy coś napiszę więcej.
    Pozdrawiam.

Dzisiaj, 16:39
    Domyślnie
    Witam
    Stanley,tak jak pisałem wcześniej w cardsplitter.pl powinieneś bez problemu nabyć niesparowaną kartę nc+ ,do której niezbędny jest moduł CI, Astona 2sztuki i divISO kupiłem w dmtrade.pl,taniej już się chyba nie da,chyba że potrzebujesz podział uprawnień w WiFi to koszty wzrosną.
    Co do drugiego pytania to w Swipe & Share na tablecie oglądam wszystko co nagrałem na dysku i nie ma znaczenia czy kodowane czy nie ponieważ wszystko nagrywane jest jako rozkodowane,generałnie wszystko co jest podpięte pod TV to w Swipe & Share mogę zobaczyć: muza , zdjęcia , nagrane filmy.
    Co do kodowanych programów to dzisiaj chodzą wszystkie bez problemu,może dlatego że moja sieć nie jest mocno obciążna ,więc odwołuję wpis na temat nie wszystkich kodowanych kanałów odbieranych strumieniowo.CHODZĄ WSZYSTKIE !!!
    Odp. do P.S. Chociaż gdyby moduł od CP umożliwiał strumieniowanie, kto wie, może bym się zdecydował. -Jeżeli na ekranie TV byś oglądał program z DVBT (naziemnej) to w strumieniu będą programy z drugiego tunera DVBT lub DVBS przy jednym module i jednej karcie abonamentowej nc+/CP lub oglądając DVBS w strumieniu będą tylko kanały DVBT lub DVBS niekodowane.
    Tak więc jak chcesz w pełni wykorzystać swojego DT musisz wyłożyć jeszcze ok 760zł i wybrać unowę na 12 miesięcy z NC+. SATYSFAKCJA Z TV GWARANTOWANA !!!