Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przeciwporażeniowe na balkonie

marcinekldz 19 Lip 2014 15:00 1701 15
  • #1 19 Lip 2014 15:00
    marcinekldz
    Poziom 5  

Mam wyprowadzony na balkon prąd i chciałbym do bariery dwie lampki przyczepić, jednak chciałbym to także zabezpieczyć jakoś, żeby w przypadku gdy lampka pęknie czy coś i dostanie się do niej deszcz, albo po prostu jakieś zwarcie to żeby mi nie wywaliło prądu w całym domu. Istnieją jakieś takie bezpieczniki, które bym mógł podpiąc pod te lampki, albo przy tym wyprowadzeniu już na balkonie? Co powinienem kupić? Zależy mi na gotowym rozwiązaniu, bo na elektronice się nie znam.

• #2 19 Lip 2014 15:08
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

marcinekldz napisał:
    Mam wyprowadzony na balkon prąd i chciałbym do bariery dwie lampki przyczepić, jednak chciałbym to także zabezpieczyć jakoś, żeby w przypadku gdy lampka pęknie czy coś i dostanie się do niej deszcz, albo po prostu jakieś zwarcie to żeby mi nie wywaliło prądu w całym domu. Istnieją jakieś takie bezpieczniki, które bym mógł podpiąc pod te lampki, albo przy tym wyprowadzeniu już na balkonie? Co powinienem kupić? Zależy mi na gotowym rozwiązaniu, bo na elektronice się nie znam.

W elektryce nie istnieją gotowe rozwiązania.
    Skąd zasilany jest ten obwód, jakie są zabezpieczenia poprzedzające, co to znaczy wyprowadzony prąd na balkonie.
    Kolego to jest forum techniczne.

• #3 19 Lip 2014 15:10
    marcinekldz
    Poziom 5  

Po prostu mam dziurę w ścianie i w domu jest to podłączone normalnie do gniazka i już na balkonie tez jest gniazdko.

• #4 19 Lip 2014 15:26
    bartekfigura
    Poziom 26  

Taką instalację powinien wykonać elektryk na stałe i odpowiednio ją zabezpieczyć stosownie do układu sieci jaki jest w mieszkaniu. Ty natomiast po prostu przełożyłeś zwykły przedłużacz przez otwór w ściennie.

• #5 19 Lip 2014 15:57
    marcinekldz
    Poziom 5  

Ok, ale i tak chciałbym się dowiedzieć coś na temat takich bezpieczników. Gdzie tego szukać i po jakiej nazwie?

• #6 19 Lip 2014 16:18
    1044571
    Usunięty  
  • #7 19 Lip 2014 17:30
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bronek22 napisał:
    Dalej ratowanie swojego skąpstwa jakimiś bezpiecznikami.

Uprzedzając pytanie autora tematu - zabezpieczenie różnicowo-prądowe również nie będzie panaceum na taką partyzantkę.

• #8 19 Lip 2014 19:39
    marcinekldz
    Poziom 5  

Ale to nie jest chińskie, jednak wolałbym to zabezpieczyć. Jakbym był skąpy to bym tego nie robił, tylko normalnie podłączył. Po prostu nawet najlepsza rzecz może się popsuć, więc pytam jak to dodatkowo zabezpieczyć. To, że instalacja będzie zrobiona przez fachowca nie zmieni faktu, że nawet najlepsza lampka może zostać uszkodzona i od deszczu zrobić się zwarcie.

• #9 19 Lip 2014 19:54
    Maciek051996
    Poziom 27  

Jakie zabezpieczenie ma te gniazdo w domu?
    Jaki masz układ sieci?
    Instalacja 2 czy 3 przewodowa?

• #10 19 Lip 2014 19:59
    marcinekldz
    Poziom 5  

Nie wiem, nie znam sie na tym za bardzo. Zwykłe gniazdko jak do telewizora, potem rozdzielacz tez zwykły, ale antyprzepięciowy, no i stamtąd kablem na zewnątrz. To zostało po poprzednich lokatorach.

• #11 20 Lip 2014 00:20
    1044571
    Usunięty  
  • #12 20 Lip 2014 12:09
    KMY
    Poziom 19  

marcinekldz napisał:
    To zostało po poprzednich lokatorach.

To, że tak to ktoś użytkował, nie znaczy, że Ty też masz tak zrobić. Nie ma takich uniwersalnych zabezpieczeń, że włączysz je w gniazdko, pod to podłączysz przedłużacz na balkon i co by się nie zdarzyło, będziesz bezpieczny.

Osobiście mam 15 lamp w ogrodzie (polski producent), gdzie w instrukcji jest napisane, że do lampy musi być podłączony przewód ochronny PE oraz zasilanie ma być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym.

Tak mam zrobione, działa to już 5 lat i nic się nie dzieje.

• #13 20 Lip 2014 13:07
    1044571
    Usunięty  
  • #14 20 Lip 2014 19:47
    KMY
    Poziom 19  

Bronek22 jak jest wymagany przewód L, N i PE to chyba wiadomo, że ma być układ TN-S a nie TN-C, poza tym, ja instrukcji podłączenia lamp nie pisałem, tylko producent tych lamp.
    A sam pisałeś:

Bronek22 napisał:
    Zabezpieczenie -zgodnie z zaleceniami producenta.

wpis nr 6 tego tematu

No to skoro zaleca RCD to jak tu dyskutować z zaleceniami producenta.
    Na marginesie 30mA.

• #15 20 Lip 2014 20:55
    1044571
    Usunięty  
  • #16 20 Lip 2014 21:12
    KMY
    Poziom 19  

Bronek22 do czego próbujesz mnie przekonać, bo nie bardzo rozumiem?

Przecież ja nie zalecam nikomu montażu RCD na TN-C.
    Wyraźnie napisałem, że producent lamp ogrodowych, które zakupiłem zaleca w instrukcji doprowadzenie do lampy L, N i PE oraz zastosowanie RCD, jeśli nie można tego spełnić, tzn, że nie powinno się stosować tych lamp w danym układzie zasilania.

Pisząc o tym, podając to jako przykład, chcę uświadomić autorowi tematu, że powinien zrobić to co chce, zgodnie ze sztuką.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo