Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacj centralnego ogrzewania Proszę o analizę

aniol22 19 Lip 2014 17:13 5697 18
  • #1 19 Lip 2014 17:13
    aniol22
    Poziom 8  

Witam wszystkich.

Bardzo proszę o pomoc w wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania na 52m2.
    Mieszkanie jest starego budownictwa nieocieplone.
    Od grzejników do rozdzielacza Pex (16 albo 20) (wszystko w piance i zalane betonem w podłodze)
    Zejście do piwnicy stal (tylko nie wiem jaka grubość 1?)
    Do naczynia przelewowego 1/2 stal
    Piec na paliwo stałe o mocy 6,5kW w układzie otwartym z boilerem 80L

Bardzo proszę o pomoc w modernizacji rysunku jeśli są błędy

0 18
  • #2 19 Lip 2014 17:18
    jas67
    Poziom 22  

Przede wszystkim do naczynia bezpieczeństwa rura ma iść grubsza i bezpośrednio z kotła bez żadnej armatury po drodze. Napełnianie nie może być na sztywno. Powinno być dwa zawory i między nimi wężyk odpinany po napełnieniu.

Dwa zawory nad pompą nie potrzebne. Brak zaworu na powrocie z zasobnika.

0
  • #3 19 Lip 2014 17:21
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Pierwszy i najważniejszy błąd-nie wolno instalować żadnych zaworów między kotłem a naczyniem przelewowym-inaczej mamy bombę.Proponuję przełożyć tą rurkę by była przed pompą-zaraz na wyjściu z kotła.

Do grzejników rury 16,pion powinien wystarczyć z miedzianej 22,na zasobnik ciepłej wody dałbym pompkę.Na rysunku nie ma zaworu bezpieczeństwa pod zbiornikiem ale mam nadzieję że jest w planach.

0
  • #4 19 Lip 2014 17:31
    aniol22
    Poziom 8  

Ok poprawiłem, tak ma to wyglądać?

0
  • Pomocny post
    #5 19 Lip 2014 17:36
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Zawór bezpieczeństwa na dolocie zimnej wody, zamontowany za zaworem napełniającym zbiornik.W taki sposób by nie można było go odciąć od zbiornika.

A tak między nami-widzę brak podstawowych informacji-nie polecam robić kotłowni samemu.

1
  • #6 19 Lip 2014 17:53
    aniol22
    Poziom 8  

Ok zrobione, 2 zawory bezpieczeństwa na dolocie zimnej wody oraz przy bojlerze

Pawlo-3102 rozumiem sam się tego nie podejmę ale chce wiedzieć wszystko przed założeniem i żeby mnie nikt nie oszukał.

Czy jeszcze coś jest do poprawy?

1
  • #7 19 Lip 2014 19:04
    jas67
    Poziom 22  

Zawór bezpieczeństwa ma być na dojściu zimnej wody do zasobnika, nie na powrocie z wężownicy.
    Nie poprawiłeś napełniania układu.

0
  • #8 19 Lip 2014 20:35
    aniol22
    Poziom 8  

Zedytowałem

Jak jest żle to proszę o poprawę i wstawienie.

0
  • #9 19 Lip 2014 20:39
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Na każdym grzejniku musi być odpowietrznik, gdyż przy tym układzie wszystkie grzejniki byłyby zapowietrzone.

0
  • #10 19 Lip 2014 20:43
    aniol22
    Poziom 8  

Na każdym z grzejników będzie odpowietrznik. Uwzględniłem wcześniej tylko nie były dodane na rysunek.

Czy teraz jest wszystko ok?

0
  • #11 20 Lip 2014 17:32
    jas67
    Poziom 22  

Co to kolega z tym napełnianiem zrobił? Miało być tak jak wcześniej tylko dwa zawory i między nimi wężyk. Zawór bezpieczeństwa za zaworem a przed bojlerem na zimnej wodzie.

0
  • #12 20 Lip 2014 22:12
    adboss
    Poziom 12  

Układ jaki robisz jest nieco "odważny".Czy myślałeś o tym co może być jeżeli zagotujesz czasem wodę w układzie-oczywiście jest naczynie ale co na to przewody zasilające i powrotne.Tworzywo kilka razy "zagotowane" mocno traci na żywotności.Gdybyś widział jak cierpią luty przy kotle gotującym wodę,to byś się zdziwił.Tak jak Ci doradzano nie zawężaj średnic do naczynia a na kotle dodatkowo zamontuj zawór bezpieczeństwa/asekuracyjnie/oczywiście na małe ciśnienie np.1bar
    nie znam budynku powinien dobrać to instalator.Czy ten zasobnik 80 l nie jest za mały nie pamiętam czy jest z wężownicą,czy płaszczowy/wydajny/ Temat wbrew
    pozorom wymaga doświadczonego instalatora.Pozdrawiam.

0
  • #13 21 Lip 2014 07:33
    aniol22
    Poziom 8  

Może mi ktoś poprawić ten układ i pokazać na rysunku jak to powinno być. Dzisiaj przychodzi instalator i muszę mu powiedzieć co chce i jak ma to wszystko puszczać.

adboss odnośnie boilera to 80L z podwójną wężownicą jest, w piwnicy wszystko w metalu będzie zrobione i z jak największymi średnicami.

0
  • #15 22 Lip 2014 07:28
    aniol22
    Poziom 8  

Dziękuję za poprawę.

0
  • #16 23 Lip 2014 07:07
    gersik
    Poziom 31  

Jeśli będzie zawór zwrotny na wodzie użytkowej pod bojlerem to wstaw jeszcze naczynie przeponowe do zimnej wody.

0
  • #17 23 Lip 2014 21:44
    aniol22
    Poziom 8  

gersik nie wiem gdzie dodaj do rysunku instalator nic nie mówił o naczyniu przeponowym.

0
  • #19 22 Wrz 2014 19:19
    aniol22
    Poziom 8  

Ok wszystko zrobione, działa według schematu. Dziękuje wszystkim za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów