Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie do małego mieszkanka

maddie258 19 Jul 2014 18:14 1560 5
 • #1
  maddie258
  Level 9  
  Witam.
  Będziemy robić remont w naszym przyszłym mieszkanku o powierzchni 22m2 - dwa pokoje po około 9-10m2 + korytarzyk. Jest doprowadzony gaz miejski, energia liczona na dwie taryfy. Aktualnie ogrzewa je wielki piec akumulacyjny, który ma X lat, więc przydałoby się go wymienić ze względu na zajmowaną powierzchnię i na ciepło - w ciągu tych 2h w dzień nie zdąży się dobrze nagrzać i pod wieczór w zimie potrafi być około 15-16stopni... Mieszkanko jest na poddaszu starej willi, ma skosy, więc powierzchnia do ogrzania nie jest duża, ale za to ciepło ucieka niestety dość szybko.
  Myśleliśmy nad kotłem dwufunkcyjnym (bo jest jeszcze kwestia ogrzania CWU) ze względu na tańszy gaz niż energię, ale ma za dużą moc jak na taką małą powierzchnię no i trzymanie go w pokoju nie jest zbyt funkcjonalne.
  Zastanawialiśmy się też nad junkersem gazowym + małym nowym piecem akumulacyjnym, albo piecem gazowym, ale nie wiem jak to wychodzi pod względem kosztów zakupu + późniejszej eksploatacji. Może być jeszcze jakiś przepływowy ogrzewacz wody i np gazowe promienniki ciepła, tylko też nie wiem jak to się spisze u nas. Mam nadzieję, że mogę liczyć na pomocne odpowiedzi bardziej doświadczonych :) Będę wdzięczna :)
  Pozdrawiam! :)
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  dziad_ek
  Level 13  
  Proszę spróbować choćby 3 cm styropianu zaizolować sufit a sporo ciepła sie zaoszczędzi. Na to położyć warstwę kleju i typową siatkę i ponownie jedną warstwę kleju. Zrobi się pseudo tynk który można normalnie malować chociaż nie toleruje on uderzeń. Moim zdaniem to główna przyczyna niskich temperatur, zła albo brak izolacji termicznej na suficie i związana z tym ucieczka ciepła. Znajomy w podobny sposób zaizolował sufit tyle, że 5 cm warstwa styropianu i zrobiło się o wiele cieplej. Nie wszyscy jednak mogą w ten sposób "skracać" kubaturę mieszkania.
 • #3
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Jeden piec akumulacyjny na dwa pokoje? Dziwne. Wtedy może być tak (jeśli piec jest duży), że w jednym pokoju będzie zbyt gorąco a w drugim zimno. Jeśli koniecznie ma być ogrzewanie elektryczne (akumulacyjne), to już lepiej dać 2 mniejsze piece, by w każdym pokoju było źródło ciepła. Na tak małe mieszkanie właściwie nie da się dobrać kotła gazowego. Istnieje też coś takiego, jak ogrzewacz gazowy (chociażby firmy Mora), który nie jest podłączony do kaloryferów, lecz sam ogrzewa pomieszczenie. Niemniej jednak mają one zbyt dużą moc (tym można ogrzać np. sklep) oraz pobierają tlen z pomieszczenia mieszkalnego (konieczna jest też rura spalinowa). To, że ten piec akumulacyjny ma duże gabaryty, nie musi oznaczać, że ma dużą moc. Może jest tak, że niektóre grzałki w tym piecu są przepalone (lub odkręcone), stąd nie ma dużej wydajności. Nie bardzo wierzę w duże straty ciepła na poddaszu - raczej może się zdarzyć nadmierne ogrzewanie pomieszczeń przez słońce (izolacja dachu by też zmniejszyła nagrzewanie się pokojów latem i wiosną). Czy okna są szczelne (np. plastiki)? Jeśli tak, to w każdym z pokoików wystarczyłby nawet piec akumulacyjny o mocy ok. 1,2kW, ale żeby był pewien zapas (by w okresie dużego mrozu nie musiał piec chodzić pełną mocą) - może dać piecyki po 1,5kW.
 • #4
  gaz4
  Level 33  
  Jeżeli będzie robiony remont, to warto zacząć od zaizolowania skosów styropianem jak zaproponowano wyżej bo pewnie nie ma tam żadnej izolacji. Nawet 2-3 cm da zauważalny efekt. Jeżeli oprócz skosów jest "normalny" sufit o dużej powierzchni, to najlepszą i najtańszą metodą będzie zaizolowanie go od góry wełną minetalną układaną na podlodze nieużytkowego poddasza (właśnie taki przypadek jest u mnie - na 20 m2 podlogi przypada 10 m2 sufitu, a reszta to skosy). Gaz w tak małym mieszkaniu jest najgorszym rozwiązaniem, po dodaniu kosztów instalacji wyjdzie drożej niż prąd. Najlepiej całkiem z niego zrezygnować. Do gotowania kupić kuchenkę indukcyjną, baaaardzo duż wygoda + turystyczna oporowa do bigosu, dżemów itp wymagających dlugiego gotowania "na małym ogniu". Można przemyśleć zmianę taryfy na weekendową. Co prawda kWh jest nieco droższa niż na nocnej, ale mamy ok. 100h taniego pradu tygodniowo, gdy na nocnej 70h. Następną zmianą jaką można tanio i szybko wykonać podczas remontu jest montaż ogrzewania podlogowego i/lub ściennego. Probmemem może być brak izolacji na podłodze lub ścianach przez co takie ogrzewanie będzie traciło ciepło na rzecz sąsiadów lub otoczenia. Gdy w mieszkaniu są murowane ściany wewnętrzne (np. między korytarzykiem a pokojami) to wlasnie na nich można umocować kable lub maty grzewcze - więcej np tu:

  http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-domu/ogrzewanie-scienne,222_8003.html

  Wątpię by w sumie dało się umieścić więcej niż 400W, więc konieczne są inne źródła. Aby poprawić komfort cieplny można zamontować elektryczne promienniki ciepła, ale raczej jak najmniejszej mocy bo moim zdaniem na główne źródło ogrzewania nie nadają się. Stary piec akumulacyjny zostawiłbym na jeszcze jeden sezon i zobaczył jak sprawuje się po tych zmianach. Pozwoliłoby to na dokladne dobranie mocy nowego pieca. Koszt wszystkich w/w zmian szacuję na ok. 2 tys zł.
 • #5
  maddie258
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedzi :)
  Pokoje są na planie prostokąta 9x3m przedzielonego na pół ścianą z przejściem, tworzą dwa pokoje po 3x3m. Piec ma docelowo znajdować się na ścianie w przejściu, pod oknami. Nie chcemy mnożyć kosztów i zabierać miejsca, dlatego wydaje nam się, że jeden piec grzejący dwa pomieszczenia będzie wystarczający zamiast dwóch w każdym pokoju. Za rady budowlane dziękuję, wszystkie ocieplenia, wymiana podłóg (ogrz. podłogowe odpada) itp są już zaplanowane :)
  Biorąc pod uwagę nasze założenia zmieńmy trochę PYTANIE: Jaka moc byłaby najlepsza, aby ogrzać dwa pokoje i jaką markę pieca wybrać, aby cena była adekwatna do jakości? Piec statyczny czy dynamiczny?
  Dodaję schemat jak to wygląda. Pogrubione miejsca to okna, przerywaną linią zaznaczone jest przejście. Tam ma znajdować się piec. W owalach zaznaczone są skosy (jest kawałek prostego sufitu), a kreska między korytarzykiem (K), a pokojem to wejście.

  EDIT: W korytarzu nie montujemy ogrzewania, z tym już inna bajka. Skupiamy się tylko na pokoikach :)
 • #6
  gaz4
  Level 33  
  Moc pieca powinna być taka sama jak starego, bo ogrzewanie elektryczne zawsze ma 100% sprawność be względu na to co piszą w reklamówkach ;) Ponieważ stary piec czasami nie dawał rady warto pomysleć nad zwiekszeniem mocy lub jej dodanie w innych źródłach. Ponieważ jeden piec dynamiczny na dwa pomieszczenia sprawi mnóstwo problemów z rozprowadzaniem ciepła lepiej wybrać statyczny. Proponuję zrobić to tak, by piec akumulacyjny trzymał jakiś minimalny poziom temp. w mieszkaniu, a do poprawy komfortu użyć innych źródeł ciepła. Najlepsze byłoby ogrzewanie podlogowe bezp. pod płytkami ceramicznymi, ale w tym wypadku to chyba niewykonalne. Inna dosyć ciekawą opcją moga być dwa promienniki podczerwieni ok. 1 kW każdy z przełącznikiem mocy. Nie są drogie (2 sztuki kupi się za kilkaset zl), a zaletą jest szybka poprawa komfortu cieplnego tuż po włączeniu. Nawet jeżeli w pokoju będzie 16 stopni, to taki grzejnik puszczony na min (300-500W) da odczucie ok. 20 stopni. Ta opcja byłaby też najlepsza finansowo, bo ilość energii zużytej na ogrzewanie zależy od temp. w pomieszczeniu, im mniej tym taniej (każdy 1 stopnień to ok. 5% oszczędności).