Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba T4800CT - Toshiba T4800CT - możliwości rozbudowy

19 Lip 2014 20:49 1017 2
  • Poziom 14  
    Witam

Toshiba T4800CT - czy ten laptop obsluguje PCMCIA cardbus - czyli 32 bitowe ? Na necie szukałem specyfikacji ale niema nigdzie jakie on ma PCMCIA.

Jakie dyski maksymalnie toleruje ? chciałbym dać mu 8gb , na próbę dałem 40gb - ale nie działą z tym laptopem.

Czy ma ktoś myszkę toshiby ? taki mini trakball na złącze (staroć) , i szukam pamięci do niego - karty 16mb D-RAM - wygląda jak karta kredytowa.

I czy stare laptopy jak np ten, są tak grymaśne na wielkośc dysku czy tak mają tylko toshiby ?
  • Poziom 9  
    Nie ma szans na Cardbus, pojawiło się dopiero w epoce Pentium MMX, a ten laptop ma procesor 486.

Dysk prawdopodobnie obsługuje jak prawie wszystkie laptopy z tego okresu do 504 albo 510 MB, ale jest na to patent...

każdy dysk powinien zostać wykryty i się uruchomić, ale z nieprawidłowym wskazaniem pojemności. Z dyskietki trzeba uruchomić program Ontrack Disk Manager, który instaluje się w boot sectorze tego dysku i wtedy zajmuje się on programową obsługą dysku, dzięki czemu mamy dostęp do pełnej pojemności, nawet do 120 GB :) Jedyna uwaga, że dane wtedy będą dostępne tylko z poziomu włączonego i zbootowanego komputera, nie będzie można odczytywać tych danych w innym komputerze albo z adaptera USB.

http://www.fullfondos.com/seguridadpc/dmwdisk.zip

chyba tutaj jest ten program, ale jeśli byłyby problemy to posiadam obraz sprawnej dyskietki.

Istnieje też jedna karta WiFi na PCMCIA: Orinoco Gold. Posiada nawet sterowniki do dosa. Udało mi się ją uruchomić pod Dosem 6.22, Windowsem 3.11 oraz 95. Można przeglądać internet za pomocą links2 albo dillo for dos. Ale skonfigurowanie tego wszystkiego zajęło mi chyba z miesiąc, zapisałem sobie notatki jak to trzeba zrobić.

Zamiast pendrive można stosować karty CF z adapterem na PCMCIA.

Ogólnie można się z takimi laptopami długo bawić, a wręcz przeżywać mordęgę z konfiguracją ale udało mi się np. na TI 486 z 75 mhz przeglądać facebooka i słuchać radia internetowego przez wifi oczywiście i to spod win 3.11, na zregenerowanej baterii :p

Ta Toshiba ma ekran TFT i o ile się nie mylę kartę dźwiękową (w tamtych czasach w laptopach bardzo droga i rzadka sprawa) co czyni ją super sprzętem do wszelkiego rodzaju starych gier. Możliwości wykorzystania są duże, ale głównie za sprawą umiejętnej konfiguracji i doboru oprogramowania.

Mam starszy model tej Toshiby z czarno białym ekranem i wolałbym zachować myszkę do niej w kolekcji, ale mimo to moim zdaniem obsługa jest totalnie tragiczna i niewygodna (jest to tak skonstruowane że trzeba całkowicie zmieniać położenie ręki gdy chcemy kliknąć jeden, drugi przycisk albo po prostu przesuwać kursor), dużo lepiej to funkcjonuje gdy kulka jest na środku laptopa, poniżej klawiatury a nie z boku. Chyba lepiej podłączyć zewnętrzną mysz.
  • Poziom 14  
    Odnośnie dysku

40gb działa, ale komputer wyłącza ekran. Natomiast orginalny 510mb działa od razu i ekran nie jest blokowany. Na dysku aż tak bardzo mi nie zależy - jeśli są też karty CF.
    Możesz dać numer aukcji albo dokładnią nazwę bym wiedział co szukać ? By nie kupić czasem adaptera 32bitowego na CF. I jak wygląda sprawa sterowników ? dla dos i win 3.1 - 95 , czy CF jest hotplug ?
    "Ogólnie można się z takimi laptopami długo bawić" bawić się można :) jednak ten jest ze względu na bardzo wygodną klawiaturę (niewiem czy mechaniczna czy zwykła) oraz złącze LPT - czyli można pisać wygodnie i tanio drukować.

A gry i net- tak, to też. Facebooka na ilu ramach używałeś ? Mam teraz 16mb ram - długo szukałem (ponad miesiąc) karty z ram, bo normalnie ma 8mb.

"Ta Toshiba ma ekran TFT i o ile się nie mylę kartę dźwiękową (w tamtych czasach w laptopach bardzo droga i rzadka sprawa" tak. Tylko czemu takie jaja robili jak wszstkie komputery 8 bitowe miały dzwięk, a kiedy laptopy wprowadzili - to był krok w tył (brak dzwieku). Ekran działa bardzo dobrze.

" i wolałbym zachować myszkę do niej w kolekcji" a może jakoś się dogadamy na priva ?
    I da się domowym sposobem zregenerować baterie NIMH ? ona w pewnym stopniu działa - silniczek od zabawki/żarówka samochodowa - działąją, jednak komputer pokazuje albo 0 albo 100% (w czasie doslownie sekund). I komputer na baterii nie działa.

Odnośnie jeszcze komputera, styl retro plus możliwość położenia ekranu na płasko :) oraz ogromna solidność (nic nie ma luzów nie skrzypi) to naprawdę fajne cechy, nowe laptopy są tandetniej wykonane.

.........

I jescze 1 pytanie. Mam karte sim z interntem. Da się podłączyć jakiś stary telefon (jaki ? ) przez modem pcmcia - by był w ten sposób net na win 3.1 \ win95 ? bo czasem karte mam w promocji - ale tylko na internet. Jednak nie używałem w ten sposób jeszcze neta na tak starym komputerze.