Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał

20 Lip 2014 11:16 2838 10
  • Poziom 9  
    Dzień Dobry,

na wstępie chciałbym przeprosić jeśli umieściłem post w złym dziale,

Udało mi się kupić radio prawdopodobnie z 85roku,
    marzenie z dzieciństwa...

Po wstępnym podłączeniu prawie wszystko ok, jedynie potencjometr od siły głosu , i lewy/prawy głośnik trzeszczy lub nie działa,

wstępna diagnoza,
    trzeba przeczyścić,
    rozkręciłem, i niestety ktoś już wcześniej rozkręcał radio i ułamane są blaszki/płytki,

i teraz mam problem, domyślam się ze nie da się tego naprawić?

oznaczenie potencjometra 71551 3BM-20kΩx2

Domyślam się także ze nie kupie samego takiego nowego?
    Przeszukałem internet, i nic podobnego nie rzuciło mi się w oczy

ale tak myślę czy nie można np. z takich zwykłych potencjometrów, jakoś przerobić, przełożyć płytki do tego mojego popsutego?

Za wszelkie informacje gdzie kupię nowy lub używany, lub jak to naprawić Bardzo dziękuję,
    będzie to dla mnie pomocne

Pozdrawiam
    sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał sanyo m4500LU - uszkodzony potencjometr od siły głosu ,lewy/prawy kanał
  • Poziom 22  
    Szanowny przyjacielu.Pytasz czy da się samemu zrobić taki potęcjometr. To wszystko zależy od twoich umiejętności.Sprawa jest o tyle trudna żeby założyć nową płytkę o takich wymiarach i parametrach, trzeba wymontować ośkę ,która jest na końcu zawalcowana.Wszystko dokładnie dopasować ośkę zabezpieczyć klepiąc czy końcówkę ośki z dopasowaną podkładką przylutować. Przy rozbieraniu potęcjometra pękają blaszki w obudowie trzymające całość.
    Wyjście drugie pobiegać po starych warsztatach naprawczych i z starego radia wymontować. Wyjście trzecie to jak nie znajdziesz takiego potęcjometra to ci dam. Mam jeszcze ich z pół kartonu.Mogą się różnic tym, że końcówka ośki zamiast frezów ma spiłowane na gałkę przykręcaną śrubką.
    Pozdrawiam Miro.Nas
  • Poziom 9  
    Dziękuje za szybka odpowiedz,
    póki co plan mam taki:

jutro odwiedzę dwa zakłady z mojego miasteczka które naprawiają sprzęt rtv
    i popytam,
    może akurat będą mieli,

Jeśli nie to będę myślał co dalej....

Co do moich umiejętności, mmh nigdy tego nie robiłem, ale myślę ze jakbym miał dobre elementy te które są u mnie uszkodzone to podjął bym się podmiany,

Chyba ze koszt naprawy tego potencjonometra byłby zasadniczo niewielki to zlecił bym taka usługę osobie/firmie/zakładowi

Lub mogę kupić od Ciebie Przyjacielu "miro.nasz" taki potencjometr,

Tylko czy oby na pewno on mi przypasuje to ma być ;
    potencjometr obrotowy sprzężony podwójnie 2x 20kΩ ?
    no i żeby miał miejsce na przylutowanie 2 kabelków,
    w googlach znalazłem dużo, na 3(pojedyncze) lub 6 pinów (podwojne), ale żaden nie miał miejsca żeby przylutować te dwa kabelki,
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Widzę że za mało masz przewodów na tym potęcjometrze. Na twój potęcjometr musi przyjść pięć a nawet 6 przewodów a pokazujesz dwa. Proponuję dokładnie spisać z tabliczki dane i poszukać schemat. /Moje potęcjometry są takie same nowe nie lutowane/ Pozdrawiam Miro.Nasz

Moderowany przez Mirek Z.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13, p.3.1.17.

• Poziom 34  
    miro.nasz napisał:
    Widzę że za mało masz przewodów na tym potęcjometrze

Ma dwa po przylutowania do przylutowania, resztę jak widać na zdjęciach ma przylutowanych do płytki, co Ci jeszcze brakuje.
  • Poziom 9  
    dokładnie,
    potencjometr ma 2 kabelki przylutowane, i 6 pinów do wlutowania w płytkę,

Reasumując, oryginalny fabryczny potencjometr to:

potencjometr stereofoniczny podwojny 2x20k omów, z odczepem, z podwójną ośką,
    2 kabelki +6 pinów w płytkę,

Przy okazji zapytam, forumowicza "dj-MatyAS" , bo nie za bardzo rozumiem,
    zamiast podwójnej ośki obsługującej "volume" i "balance" ,
    jeśli zamontuje wspólna ośkę, to mmh nie będę mógł ustawić "balance" ?,
    i jak rozumieć "głośność w obu głośnikach będzie regulowana wspólnie"

Ogólnie chciałbym radio utrzymać w oryginale, żeby wszystkie "opcje" były sprawne,

Przeszukałem sklep "trimpot" , niestety nie mają,
    najmniejszy podwójny z odczepem ma 50k omów
    w dodatku one takie malutkie są,
    i wizualnie wydają się słabo wykonane, w porównaniu do tego mojego uszkodzonego to on jest duży, i dość masywny,

Może jest tu jakiś ""Pan Magik" co naprawi mi ten mój potencjometr?
    oczywiście dobrze zapłacę,

Dziś po pracy podjadę jeszcze do zakładu naprawy sprzętu RTV,

niestety albo i stety, jutro rano, w "last minute" lecę na urlop, także temat ruszy dopiero za 2 tygodnie,

Póki co dziękuje za informację
  • Poziom 9  
    Witam po urlopie,
    odwiedziłem miejscowe serwisy naprawy sprzętu RTV i niestety nie mają ani takiego samego ani nawet podobnego potencjometra,
    uzyskałem odpowiedz żebym w niedziele podjechał na giełdę rtv do wrocławia i tam poszukał,

Także na obecną chwilę:

Zdecydowanie kupie potencjometr:
    2x20k omów
    6pinowy z odczepem

Nie musi być taki sam jak fabryczny ,
    ważne żebym mógł go zamontować i regulować "volume"
  • Poziom 9  
    Witam,
    po dłuższej przerwie,

pytałem, szukałem samego potencjometru,i nic,
    więc zacząłem szukać takiego samego lub podobnego radia
    i udało się,
    kupiłem drugie popsute radio z dobrym potencjometrem,
    przelutowałem, i jest ok,
    radio gra aż miło,

teraz na spokojnie mogę zająć się tym popsutym radiem,
    a w nim do wymiany; głośnik, antena, gubi fale, przerobienie skali bo jest tylko do 106, no i poszukanie nieszczęsnego potencjometru, ale tym razem postaram się wlutować zamiennik, byle dało rade regulować siłe głosu, balans sobie odpuszczę

przy okazji mam pytanie:
    Jakiego potrzebuje potencjometru?
    Jeśli oryginalnie był zamontowany ; 6pinowy, z odczepem 2 kabelki,
    i obsługiwał moc i balance,

a teraz chcę żeby obsługiwał tylko 'moc'

Będę wdzieczny