Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu 14.04 x64 - Instalacja sterowników AMD.

Saotome 20 Lip 2014 16:30 1713 5
  • #1 20 Lip 2014 16:30
    Saotome
    Poziom 5  

Z nudów postanowiłem zainstalować sobie Linuxa, żeby się trochę nim pobawić i na start mam dość denerwujący problem.

Posiadam kartę graficzną Gigabyte Radeon R7 260X oraz monitor LG 22EN33. Przez brak DVI w monitorze podłączony jest on do grafiki za pomocą przejściówki na VGA. Owa przejściówka najwidoczniej powoduje niepoprawne wykrywanie obsługiwanych rozdzielczości monitora. W systemach Windows maksymalna wykrywana rozdzielczość to 1600x900. Problem można rozwiązać poprzez wyłączenie w CCC funkcji EDID i ręczne ustawienie rozdziałki 1920x1080 60Hz.

Na Ubuntu sprawa wygląda nieco gorzej. Instaluje sterowniki i resetuje komputer. I jak się można spodziewać po uruchomieniu obraz się nie wyświetla, ponieważ najprawdopodobniej przekroczone zostało 60Hz w 1080p.

Jak mam teraz uruchomić normalnie Ubuntu i jak ustawić normalną rozdzielczość oraz odświeżanie?

0 5
  • #2 20 Lip 2014 16:52
    linuks
    Spec od komputerów

Możesz zachrootować do ubuntu z live i ustawić rozdzielczość lub odinstalować sterowniki.
    Pozdrawiam

0
  • #3 20 Lip 2014 17:08
    Saotome
    Poziom 5  

Nie do końca rozumiem. Jak odpalam Live z pendrive'a to mam tylko opcje "wypróbuj" i "zainstaluj" i nie wiem jak mam zmienić tam rozdzielczość w tym co mam na dysku.

W opcjach rozruchu Windows jest coś takiego jak uruchamianie systemu w 640x480 z tego co pamiętam. W Ubuntu jest tylko jakiś bezpieczny tryb graficzny ale i tak nie odpala. Znając Linux'y, żeby uruchomić go w niższej rozdzielczości trzeba pewnie coś w opcjach rozruchu powpisywać, a ja nie ogarniam.

0
  • #4 20 Lip 2014 17:43
    linuks
    Spec od komputerów

Uruchamiasz z pena i wybierasz opcję wypróbuj. Potem tworzysz katalog np /mnt/ubuntu i montujesz w tym katalogu partycję ubuntu. Potem chrootujesz na tą partycje i jesteś w systemie zainstalowanym na dysku. Jeżeli chcesz mieć net na tym zainstalowanym na dysku to dodatkowo kopiujesz plik resolv.conf
    Polecenia wydajesz jako root
    mkdir /mnt/ubuntu
    mount /dev/sdanr partycji ubuntu /mnt/ubuntu podajesz sda1 2 lub inny nr w zależności na której partycji masz ubuntu zainstalowane.

cp /etc/resolv.conf /mnt/ubuntu/etc/
    mount -t proc -o bind /proc /mnt/ubuntu/proc
    chroot /mnt/ubuntu /bin/bash
    Od tej chwili jesteś w systemie zainstalowanym na dysku i robisz co potrzebujesz. Wychodzisz z systemu poleceniem exit
    Oczywiście istniejący plik (lub dowiązanie bo jest różnie w różnych dystrybucjach) resolv.conf zachowujesz i po zakończeniu chrootowania go przywracasz.
    i odmontowujesz
    umount /mnt/ubuntu/proc
    To tak z grubsza
    Ubuntu instalowałeś na jednej partycji ?

0
  • #5 24 Lip 2014 22:02
    Saotome
    Poziom 5  

Problem rozwiązany.

Wystarczyło wejść "na ślepo" do terminala i wpisać polecenie:

Code:
    xrandr -s 1600x900

Ot cała filozofia :D

0
  • #6 25 Lip 2014 17:12
    linuks
    Spec od komputerów

Można na ślepo. Tylko po co jak można wejść do systemu i wydawać polecenia w "widno"
    Pozdrawiam.

0