Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża matryca led - sterowanie

banmar_2005 20 Lip 2014 19:07 3678 11
  • #1 20 Lip 2014 19:07
    banmar_2005
    Poziom 16  

Witam
    Mam 9 modułów led z demontażu matrycy, całość ma 3456 diod.Moduły mają po 384 diody, 24 tranzystory, 48 rezystorów do sterowania w kolumnach na układzie SN74HC164N. Brak sterowania wierszami, sterownia całości. Chciałbym ją uruchomić, wiec proszę o pomoc. Czy do sterowania wierszami można zastosować taki układ jak w kolumnach ( SN74HC164N)?.
    Jeżeli tak to jaki tranzystor zastosować do sterowania wierszami 432 diody?.
    Jaki układ kontrolera zastosować?.
    Czy można zastosować Arduino UNO3 do sterowania tej matrycy?
    W załączniku wysyłam zrysowany z modułu schemat Duża matryca led - sterowanie Duża matryca led - sterowanie

0 11
  • #2 20 Lip 2014 20:40
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Możesz użyć dowolnego układu, nawet wyjść procesora, ale musisz użyć tranzystorów. Musiałbyś policzyć jaki prąd bierze jeden wiersz przy wszystkich ledach zapalonych i jak można podbić prąd impulsowo.
    Ogólnie poczytaj co-nieco o sterowaniu matryc LED - jest na forum trochę na ten temat i w sieci też.

0
  • #3 21 Lip 2014 15:05
    banmar_2005
    Poziom 16  

Witam
    Dorysowałem układ sterowania wierszami do tej matrycy, i chciałbym aby sprawdzić poprawność schematu czy ten układ zadziała przy całej matrycy.
    Czy do sterowania można podpiąć pod Arduino Uno -Atmega 328p?
    Tranzystory które chce użyć do sterowania wierszami to IFRZ44, będą one dobre przy założeniu 216 diod w wierszu? Duża matryca led - sterowanie

0
  • #4 21 Lip 2014 16:03
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Schemat jest błędny - tak nie wysterujesz anod diod od strony 164. Do sterowania wspólnych katod potrzebujesz tranzystora "logic level", np. IRF7455.
    164 nie jest dobrym układem do sterowania anod w tym zastosowaniu, bo matryca musi być wygaszona podczas wprowadzania danych do rejestrów, a z kolei sterowanie katod przez 164 uniemożliwia wygaszenie matrycy do czasu wyboru właściwej katody. Zamiast 164 lepiej użyć 595. Konfiguracja matrycy ze wspólną katodą jest dość nieszczęśliwa, bo wyklucza użycie specjalizowanych driverów LED, dostosowanych do konfiguracji ze wspólną anodą.

0
  • #5 21 Lip 2014 16:27
    el2010tmp
    Poziom 25  

Jakim cudem chcesz za pomocą BC238 podać Vcc na anody?
    Daj tam PNP albo P-MOS.

0
  • #6 21 Lip 2014 22:19
    banmar_2005
    Poziom 16  

Faktycznie źle narysowałem. Zamiana 164 na 595 w kolumnach była by trudna, ponieważ na kolumnach już są one fabrycznie wstawione, a wyprowadzenia nóżek układu są inne jak w 164. W wierszach mogę zmienić 164 na 595 jeżeli będzie działało lepiej.Chyba że konieczne będzie odcięcie całkiem sterowania w kolumnach i przewodami pociągniecie sterowanie przewodami, będzie trochę plątaniny.
    Z waszych porad wnioskuje aby wykorzystać tylko diody.bo sterowanie na 164 nie ma sensu.Zastanawia mnie tylko dlaczego je fabrycznie zamontowali?

na zdjęciach podaje nowy schemat do sprawdzenia i zbliżenie jednego z modułu. Duża matryca led - sterowanie Duża matryca led - sterowanie

0
  • #7 21 Lip 2014 22:55
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Na anody diod podajesz minus, a na katody - plus. Raczej nie zaświecą. Wiersze steruj z uC bezpośrednio, przez 138 lub przez 595. Użycie 164 do kolumn jest mało sensowne, bo wymusza długie wygaszanie wyświetlacza.

Czegoś nie rozumiem - masz fabrycznie wstawione 164,a nie masz tranzystorów przy nich?

Sprawdź w końcu, gdzie te diody mają anody, a gdzie katody. Coś mi się wydaje, że odwrotnie, niż to narysowałeś.

0
  • #8 22 Lip 2014 00:03
    banmar_2005
    Poziom 16  

te diody led mają być odwrotnie jutro narysuje poprawnie. Czy ten schemat sterowania wierszami może być, pomijając diody które są odwrotnie.
    Układy sterowania kolumnami są fabryczne na 74164 zamontowane z diodami led i tranzystorami C 36 na schemacie dałem BC 238, nie było sterowania wierszami i kontrolera. Zobacz na powiększonym ostatnim zdjęciu.

Duża matryca led - sterowanie

0
  • #9 07 Sie 2014 22:03
    banmar_2005
    Poziom 16  

Witam po długiej przerwie, bo czekałem na przesyłkę sterownika kupionego na Ebay.
    Teraz mam pytanie jak go podłączyć do tej matrycy?.
    Schemat dokładnie zrysowałem nie powinno być już błędów.
    Dorysowałem sterowanie wierszami, nie wiem jaki tranzystor dać na 432 diody w wierszu aby prąd był wystarczający?.
    i Jak to wszystko podpiąć do tego zakupionego sterownika.
    bardzo chciałbym tą matryce uruchomić, wiec proszę o pomoc was.

Duża matryca led - sterowanie Duża matryca led - sterowanie Duża matryca led - sterowanie

0
  • #11 07 Sie 2014 23:17
    banmar_2005
    Poziom 16  

Też nie wiele wiem, nie było żadnej ulotki, nic nie znalazłem w necie na temat tego sterownika, jedynie znalazłem producenta,ale akurat tego sterownika nie ma juz w ofercie, dlatego pytam o pomoc, w załączniku wysyłam krótki opis z ebay. Sterownik jest sprzedawany z oprogramowaniem "Led Center" prawdopodobnie działa z wieloma programami też.

Oto strona producenta tego sterownika, moze cos ona pomoże:Link

a to strona polska która sprzedaje podobne sterowniki Link

0
  • #12 13 Sie 2014 23:35
    banmar_2005
    Poziom 16  

witam ponownie zrobiłem nowe sterowanie kolumnami na 74hc595 na wierszach mam tranzystory końcowe wszytko ładnie chodzi tylko nie mogę rozgryźć tego sterownika.
    Może ktoś miał do czynienia z takim sterownikiem.Do sterowanie tranzystorów wiersza dałem układ 74hc138, ale i tak tylko migają diody w matrycy pionowo na kolumnach. Brak sterowania wierszami przez ten 74hc138.
    Kto podłączał ten sterownik do matryc led?.
    W google nic nie mogę znaleźć ,sterownik Ma piny A,B,C, Ck,ST,R,G,B,OE,GND
    lub druga listwa A.B.C.D,G1,G2,ST,CK,OE,R1,R2,GND
    to co znalazłem wysyłam zdjęcia i proszę o pomoc.

Duża matryca led - sterowanie Duża matryca led - sterowanie

0
  Szukaj w 5mln produktów