Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny samoróbki + 5102 + !!zwrotnica 2D!! = du**

23 Kwi 2005 18:10 1310 7
  • Poziom 15  
    Posiada radka 5102te, do niego mam podłączone dwie kolumny (jedna: głośnik 150w, druga: tweeter, 10cm bierna i 12cm 15W), wszystko 4ohm. Ta pierwsza jest typowo basowa + średnie, natomiast druga wysokie średnie + wysokie. Głośniki z drugiej podłączone są przez kondensatory. Pokusiłem się o zakup zwrotnicy dwudrożnej, lecz po podłączeniu basu pod dolny przepust zwrtotnicy zaczął on pierdzieć i dzwięk jest zniekształcony. W wersji poprzedniej ( z kondensatorami) gra super. Czemu tak się dzieje?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zakładając, że dobrze podłączyłeś, to może ta zwrotnica ma takie małe ceweczki z rdzeniami... i takie cewki z rdzeniami maja większe zniekształcenia. Poszukaj raczej zwrotnicy z cewkami powietrznymi. Ale nie spotkałem się z takim przypadkiem, żeby tak bardzo zniekształcały. Zniekształcenia są tylko na basie ? I przy każdej głośności czy tylko przy dużej mocy ?
  • Poziom 15  
    Ze zwrotnicą słychać znacznie ciszej, jak zapodaję basstesta to zaczyna się ksztusić. Robilem niedawno defragmenteję i zrobiło mi się parę błędów w programie generującym, więc nie wiem jeszcze dokładnie przy jakich częstotliwościach. A może po prostu wzmak ma za mało mocy? Na kondensatorach gra bardzo ładnie, ale czy to jest dobre rozwiązanie?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Pewnie że wzmacniacz może mieć mało mocy, 25W (o ile dobrze pamietam) do kolumny 150W to malo, spokojnie możesz przesterować wzmacniacz.
    Jeszcze takie pytanie, czy ten głośnik 150W na pewno ma 150W czy tak chińczyki napisali ? Z samymi kondensatorami może to grać ale muszą być dobrze policzone (potrzebne charakterystyki głośników) albo dobrane na ucho. I zawsze ze zwrotnicą powinno być lepiej. No i w końcu jakiej wielkości są te cewki w zwrotnicy ? Czy nie masz do niej dostępu ?
  • Poziom 15  
    Tak, niestety tylko 25W. A co do głośnika... to tylko nie chińczyki! To tajwan robił! Na poważnie to masz racje, żadnych więcej parametrów nie znam, tylko moc i impedancje. Kondensatory tobierałem metodą prób i błędów, ale udało się. Szkoda tylko bo napaliłem się na zwrotnice ale wyszedł badziew. Co do cewek, to sprawdzę. Narazie dzięki.
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    sprawdź czy niema przypadkiem jakiegoś zwarcia. albo czy dobrze to podłączyłeś... na 100% coś jest nie tak i da się go jakoś rozwiązać. posprawdzaj zwrotke omomierzem w torze basówki powinno być zwarcie wejście wyjście na + i - ale między + i - powinna być przerwa w obwodzie. w torze sopranówki wszystko powinno być jako przerwa w obwodzie (sprawdź po odłączeniu głośników) . jeśli tak niejest to coś jest skopane (zwarcie na płytce przebity kondensator albo jakieś inna kwiatki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    To trochę nietypowa konstrukcja. Rozrysuj nam dokładnie jak idą połaczenia cewek do głośników. Zawsze znajdzie się błąd.
    Możesz mieć niedostosowaną impedancję zwrotnicy do głośników i wtedy dławiki z rdzeniami działać mogą bardzo nieliniowo.
  • Poziom 15  
    Rozmawiałem z gościem ze sklepu gdzie je kupilem (zwrotnice), bo mało ciekawa i czytalna była """instrukcja""", ma ona 8 OHM. nie sprawdziłem wcześniej ale po rozmowie ze sprzedawcą wynikało że będzie ok. Bawię się od jakiegoś czasu w głośniki ale nie potrafię samemu zbudować filtra dlatego postawiłem na doświadczenie fachowca... Postaram się sklecić jakiś schemat.

---------
    Sound Wave miałeś racje miałem zwarcie w przewodzie. Dałem nowy przewód i gra całkiem nieźle. Dzięki za pomoc.

_______
    Scalilem... Uzywamy ZMIEN...
    tom