Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odpowiednia spawarka do drobnych elementów ocynkowanych (nakrętki cd)

21 Lip 2014 09:17 3360 11
  • Poziom 6  
    Witam,
    z uwagi na to że moje wcześniejsze pytanie nie było konkretne i admin zamknął wątek, a mi mimo wszytko zależy na Waszej opini i wskazówkach, sprawę stawiam ponownie i mam nadzieję bardziej dosłownie.

Potrzebuję rady jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się do zastosowania przez amatora do celów spawania drobnych elementów ocynkowanych. Zadanie polega na połączeniu ocynkowanych nakrętek w kształt zbliżony do litery A - jak na zdjęciu. (oczywiście nakrętki (fi12) nie będą cięte, boki będą nieregularne) chodzi tylko o to - jakim sprzętem najlepiej połaczyć taką konstrukcję by była trwała.

Czy wybrać:
    - migomat
    - transformator
    - inwerter

jaki typ / model - będzie w tym przypadku najlepszy dla amatora, przy założeniu budżetu do 1 tys pln.?
    praca nie będzie intensywna - w trybie ciągłym zakładam ok 2 godziny / przerwa / 2 godziny
    z góry dziękuję za wszelkie wskazówki
  • Poziom 31  
    Spawanie elementów ocynkowanych to bardzo zły pomysł. Po pierwsze bardzo szkodliwe są dymy powstające przy spalaniu cynku i wyciąg oparów niewiele tu pomoże po drugie bardzo źle się spawa coś takiego bo cynk się "pieni" i psuje spoinę. Z praktycznego punktu widzenia do spawania drobnicy tego typu najlepsza byłaby metoda TIG ale to raczej wykracza poza budżet i to dość znacznie. Najlepszym wyjściem wydaje się być migomat bo spawanie małych rzeczy elektrodą oczywiście jest możliwe ale wymaga sporo wprawy. Cynk zalecam usunąć albo kupić nakrętki "czarne"
  • Poziom 6  
    Ok. już coś wiem więcej.
    W takim razie drążę dalej
    zamiast nakrętek ocynkowanych - materiał który nie będzie rdzewiał przy zewnętrznym zastosowaniu, tj. stal A2

jak w tej sytuacji - nadal TIG czy coś innego / tańszego?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Kwas solny 15% z pól godzinki - 40min potem wypłukać w wodzie i następnie w czymś alkalicznym - np 10% roztwór kreta do rur żeby nie rdzewiało od razu ;)
  • Poziom 6  
    collar napisał:
    Tanie urządzenie TIG/MMA z zajarzaniem HF kupi już za 650PLN z uchwytem TIG włącznie. Do tego mała butla na argon i reduktor - i wyjdzie taniej niż goły migomat.

czyli że bez butli się nie da?
    w sensie inwertorem lub transformatorem?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Collar dziękuję. Rozumiem.
    Czy możesz wskazać jakieś konkretne urządzenie?
    Ps. Pan z Castorama powiedział mi przed chwilą ze Dedra 180 A desi199bt za 550 zł wystarczy.
    Nie kupiłem :-)
    Będę wdzięczny za Twoją rekomendację
  • Poziom 17  
    Cytat:
    W takim razie drążę dalej
    zamiast nakrętek ocynkowanych - materiał który nie będzie rdzewiał przy zewnętrznym zastosowaniu, tj. stal A2

Jeśli to ma być wystawione na warunki atmosferyczne,to nic z tego.Przy spawaniu ocynk ulega wypaleniu a spawy jak i wokół spawu będą rdzewieć,nie mówiąc już o trudnościach ze spawaniem i szkodliwych oparach..Jeśli to ma być jako ozdoba,to może lepiej naciąć pierścieni z rury nierdzewnej i pospawać.Dobrze pospawane i wyczyszczone będą ładnie wyglądać bez dodatkowych zabiegów. Po drugie,nawet najlepszy sprzęt sam nie spawa i jeśli to jedna lub parę sztuk, lepiej zanieść to do spawacza.Spróbuj pospawać razem z 10 nakrętek a zobaczysz o co chodzi.A jeśli zdecydujesz się spawać sam to popieram tą propozycję
    Cytat:
    Tanie urządzenie TIG/MMA z zajarzaniem HF kupi już za 650PLN z uchwytem TIG włącznie. Do tego mała butla na argon i reduktor - i wyjdzie taniej niż goły migomat

Do spawania nierdzewki TIG a MMA też się przyda.
  • Poziom 6  
    [quote="Jerzy Trojniarz"]
    Cytat:
    Jeśli to ma być jako ozdoba,to może lepiej naciąć pierścieni z rury nierdzewnej i pospawać.Dobrze pospawane i wyczyszczone będą ładnie wyglądać bez dodatkowych zabiegów.

zgadza się, taka opcja też wchodzi w grę. Czym ona będzie się różniła?
    chodzi o grubość ścianki - nakrętka kontra pierścień z rury?
    Spawanie będzie łatwiejsze?
    Jaka technicznie będzie zaleta takiego rozwiązania?
  • Poziom 23  
    Nierdzewne nakrętki bez problemu pospawasz elektrodą (nierdzewną). Jest to nawet chyba łatwiejsze niż spawanie zwykłej stali. Także prąd wymagany przy danej grubości elektrody jest mniejszy, a żużel sam odstrzeliwuje przy stygnięciu i całkiem ładnie to wygląda.
    Przynajmniej moje doświadczenie jest takie. Używałem spawarki prostownikowej i elektrod OK61.30.
  • Poziom 22  
    Do ocynku nadaje się proces lutospawania.