Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

satel Integra 128 wrl - czujki w całym domu na 1 kablu 8-żył?

c644 21 Jul 2014 12:03 2964 11
Optex
  • #1
    c644
    Level 9  
    Witam,

    Deweloper wraz z elektrykiem i "specjalistą od zabezpieczeń" z b. popularnej na rynku firmy ochroniarskiej uszczęśliwili mnie gotowym podtynkowym okablowaniem do systemu alarmowego. Niestety nie miałem żadnego wpływu na to co i jak instalują w czasie budowy. Na początku myślałem, że do każdego z dozorowanych pomieszczeń jest poprowadzony osobny przewód, ale po sprawdzeniu okazało się ze od centrali do czujek jest tylko 1 przewód 8-żyłowy i biegnie on przez wszystkie pomieszczenia. Chciałbym ten przewód jakoś wykorzystać żeby podłączyć 7 czujek PIR i 1 PIR+MW. Chciałbym zrobić 2 strefy, bo na szczęście mam poprowadzone 2 przewody do 2 manipulatorów do obsługi wejść parter/piętro. Doszedłem do wniosku, że jedyne co mogę zrobić to:

    - linia 1: 3 czujki (2 PIR, 1 MW) szeregowo, styki alarmu w konfiguracji NC lub EOL/NC = strefa 1 "parter"
    - linia 2: 5 czujek szeregowo, styki alarmu w konfiguracji NC lub EOL/NC = strefa 2 piętro
    - linia 3: sabotażowa szeregowa, wspólna dla czujek linii 1 i linii 2, może być sparametryzowana EOL. Nie martwię się zbytnio sabotażem kabli, bo kable są schowane i wyprowadzone dokładnie tam, gdzie mają być czujki.
    - zostają mi 2 kabelki na zasilanie/masę wszystkich czujek.

    To wszystko na tym 1 przewodzie 8-żył. Centralą będzie prawdopodobnie Integra 128 wrl, czujki też Satela. Oczywiście mógłbym olać ten kabel i zrobić wszystko na ABAX-ie, ale martwią mnie koszty tej opcji (i nie wiem jak z niezawodnością ABAX-a, w końcu kable to kable). Pytanie do was, czy można z tego jednego przewodu przy moich założeniach odnośnie stref wycisnąć coś więcej lub funkcjonalnie zrobić lepiej? Zdaję sobie sprawę z różnych niedogodności użytkowo-serwisowych związanych z przedstawionym przeze mnie rozwiązaniem ale nic innego nie przychodzi mi do głowy.
  • Optex
  • #2
    stonefree
    Level 27  
    od biedy możesz z tego zrobić 5 oddzielnych linii 2EOL (oddzielna linia sabotażowa to strata kabla i wejść w centrali), ale w czym problem, żeby wciąć się w instalację i dołożyć w odpowiednim miejscu jeszcze 1 - 2 kable ? Czemu decydujesz się na 128WRL? Czy to nie przesada w tak prostym systemie?
  • #3
    fred4u
    Level 26  
    stonefree wrote:
    Czemu decydujesz się na 128WRL? Czy to nie przesada w tak prostym systemie?


    No a cóż innego tutaj proponują? Wystarczy naczytać się elektrody albo innego muratora, żeby wszędzie INTEGRĘ instalować. A jak system z GSM-em, to już WRL (no chyba że kiosk, to może MICRA).

    Oczywiście że "Wu-eR-eLka" jest tutaj "overkill-em", ale cóż - kto co lubi.

    Co do instalacji, na 8 żyłach można zrobić 6 niezależnych czujek (wspólny +12v i COM, i do tego 6 linii 2eol). Nie jest to 100% zgodne "ze sztuką", ale nie jest to też papudractwo.

    M
  • Optex
  • #4
    c644
    Level 9  
    stonefree wrote:
    od biedy możesz z tego zrobić 5 oddzielnych linii 2EOL (oddzielna linia sabotażowa to strata kabla i wejść w centrali), ale w czym problem, żeby wciąć się w instalację i dołożyć w odpowiednim miejscu jeszcze 1 - 2 kable ?


    5 linii 2EOL na 8 żyłach to chyba przekracza moje zdolności elektroniczne :) Normalnie 2EOL wymaga 4 przewodów na linie do centrali, rozumiem, że jak zrobię 1 wspólny przewód do masy, to mogę to zrobić na 3 żyłach, ale linia będzie wrażliwa na spadki napięcia. 2 czujki szeregowo na 2EOL to chyba min. 3 przewody pomiędzy czujkami i zaczyna się robić skomplikowanie. Odnośnie dokładania kabli, to są już schowane pod płytą GK, nie chcę tego rozwalać lub prowadzić dodatkowych po ścianie.

    Quote:
    Czemu decydujesz się na 128WRL? Czy to nie przesada w tak prostym systemie??


    Chciałbym mieć powiadomienie sms i możliwość dołożenia czujek np. ppoż. bezprzewodowych w przyszłości. Micra odpada bo chyba nie zrobię na niej 2 stref z klawiaturami. Kupowanie mniejszej integry, do niej modułu GSM i modułu ABAX się nie kalkuluje.
  • #5
    konradw
    Level 19  
    Przy takim sposobie okablowania sprawdzi się Jablotron JA-100.
  • #7
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    1.
    fred4u wrote:
    Co do instalacji, na 8 żyłach można zrobić 6 niezależnych czujek (wspólny +12v i COM, i do tego 6 linii 2eol). Nie jest to 100% zgodne "ze sztuką", ale nie jest to też papudractwo

    Nie radzę. 6 czujników na wspólnym com-ie może skończyć sie " pływaniem" = fałszywkami.
    2. łączenie kilku czujników na jedenj linii to tez totalna partyzantka i wolałbym już pójść w bezprzewodówkę. Jeli ju dwie cyujki na jednej linii to na centrali y funkcja podwajania linii
    3.
    c644 wrote:
    Deweloper wraz z elektrykiem i "specjalistą od zabezpieczeń" z b. popularnej na rynku firmy ochroniarskiej uszczęśliwili mnie gotowym podtynkowym okablowaniem do systemu alarmowego
    Podobne dwa okablowania i również u informatyków przerabiałem ( co skończyło się w zasadzie ułozeniem okablowania od nowa bo jak i już "gdzieś tam" ilośc zył była ok to znowyu umiejscowienie czujnika bez sensu.)
    4. Sprawdzić dokładnie przebieg okablowania, i zastanowić się w którym miejscu jest szansa na wstawienie wyniesionych expabderów/ expandera linii.
    5.Nie jestem miłośnikiem paradoxa alke w tym wypadku moze warto zainteresować sięich systemem adresowalnym, lub sięgnąc po moduły adresowalne satela.
    6. .
    c644 wrote:
    Oczywiście mógłbym olać ten kabel i zrobić wszystko na ABAX-ie, ale martwią mnie koszty tej opcji (i nie wiem jak z niezawodnością ABAX-a, w końcu kable to kable).
    Ale daje to szansę na prawidłowe rozmieszczenie elementów systemu, i uzupełnienie go o dodatkowe elementy np ochrony obwodowej.
    7. Tak czy inaczej sprawdzić przebieg kabla. zastanowić się czy czegoś jednak nie da się dokablować ( strychem z klawiatur z garazu)- gdzie ewentualnie dać expander, N akoniec dobór centrali....
    Pozdrawiam


    Pozdrawiam
  • #8
    xury
    Automation specialist
    c644 wrote:
    5 linii 2EOL na 8 żyłach to chyba przekracza moje zdolności elektroniczne Normalnie 2EOL wymaga 4 przewodów na linie do centrali, rozumiem, że jak zrobię 1 wspólny przewód do masy, to mogę to zrobić na 3 żyłach, ale linia będzie wrażliwa na spadki napięcia. 2 czujki szeregowo na 2EOL to chyba min. 3 przewody pomiędzy czujkami i zaczyna się robić skomplikowanie. Odnośnie dokładania kabli, to są już schowane pod płytą GK, nie chcę tego rozwalać lub prowadzić dodatkowych po ścianie.

    Jeśli odległości są małe i czujki mało prądożerne to można od biedy zrobić te 6 czujników na tych ośmiu żyłach. Jak poprzednicy sugerowali.
    Masz osiem żył czyli 12V, GND i 6 żył na 6 wejść.
  • #9
    c644
    Level 9  
    Dzięki za uwagi. Szyna danych z systemu Jablotrona pasowałaby do mojej topologii, ale chyba zostanę przy Satelu ze względu na wyższe koszty Jablotrona i mniej informacji odnośnie instalacji dostępnych w sieci. Z kolei ekspandery będą i tak wymagały nowego kablowania w pomieszczeniach, czego chcę uniknąć. Kabel nie jest długi, więc spróbuję podłączyć 5 x EOL lub 2EOL i 2 czujki szeregowo EOL na wspólnym Com-ie. W ostateczności zrezygnuje z parametryzacji i zrobię dla każdej czujki NC szeregowo z sabotażem lub wrócę do pierwotnej koncepcji.
  • #10
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    c644 wrote:
    Z kolei ekspandery będą i tak wymagały nowego kablowania w pomieszczeniach, czego chcę uniknąć.
    Niekoniecznie. gdybyś np mogł dać expander za 2 czujnikiem to pozostaje Ci podłączenia 4 czujniki na 8 zyłach.......
    c644 wrote:
    2 czujki szeregowo EOL na wspólnym Com-ie.
    jeżeli juz to dwa czujniki w Deol na jednej linii. ( na elce jest gdzieś schemat) Ale dalej to rzeźba. Po prostu nie wierzę by nic nie dało się dokablować by zrobić to chociaż odrobinę porządniej....
    pozdrawiam
  • #11
    c644
    Level 9  
    suworow wrote:
    Niekoniecznie. gdybyś np mogł dać expander za 2 czujnikiem to pozostaje Ci podłączenia 4 czujniki na 8 zyłach.


    Nie zwróciłem uwagi na przymiotnik "adresowalny" :) Przestudiowałem temat i właściwie czemu nie miałbym podpiąć expandera adresowalnego od razu do płyty integry w obudowie centralki i zrobić wszystkie czujki adresowalne? To całkiem ciekawe rozwiązanie, ekspander adresowalny do integry kosztuje ok. 350 zł, do każdej czujki trzeba doliczyć też ok 50 zł za moduł adresowalny do czujki i wystarczyłyby 4 żyły do podłączenia wszystkich 7 czujek w dowolnym trybie i miałbym jeszcze spory zapas modułów do podpinania na kablu. Muszę się poważnie nad tym zastanowić. Podnosi to trochę koszty, ale nie tak jak pełny ABAX. Miałbym szynę danych jak Jablotronie tyle, że w znajomym Satelu i nie musiałbym się bawić w parametryzację linii opornikami.
  • #12
    rentalbrush
    Level 2  
    Też mi się wydaje że zastosowanie czujek magistralowych rozwiąże problem małej ilości żył.