Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klej kazeinowy "perełka" do drewna - gdzie można k

23 Kwi 2005 19:52 12699 11
 • Poziom 14  
  Witam,
  Jak w temacie, gdzie można kupić klej kazeinowy w Katowicach i najbliższej okolicy? Pytałem już w wielu sklepach chemicznych i stolarniach ale bez rezultatu. Potrzebuję trochę tego kleju do przyklejenia forniru.
  loRet81
 • Poziom 39  
  Chyba macie tam LeroyMerlin czy Praktikera ?
  Pozdr. J.
 • Poziom 14  
  Witam,
  W takich marketach mają tylko Pattex, Soudal itp. One się nie nadają, próbowałem kleić Pattexem i niestety z marnym rezultatem. Jęzeli fornir ma duże słoje to nawet po dociśnięcu dużym ciężarem ok 100 kg fornir w niektórych miejscach jest pofalowany.
 • Poziom 14  
  Musisz poszukać sklepu z akcesoriami dla konserwatorów zabytków tam mają takie kleje.
 • Poziom 21  
  Po pierwsze klej kazeinowy i "perełka" to dwa rózne kleje . Kazeinowy jest w postaci białego proszku i jest hydrolizowaną wapnem kazeiną , natomiast "perełka" to inaczej klej kostny stanowiący zagęszczony hydrolizat kostny . Obydwa są bardzo stare i obecnie rzadko używane dlatego mogą być problemy z ich zakupem . Nie są one jednak konieczne , bo do takich prac nawet z lepszym skutkiem można użyć klejow reaktywnych dwuskładnikowych mocznikowych , melaminowych lub poliuretanowych . Są dostępne w specjalistycznych hurtowniach dla stolarzy . Ich zaletą jest równomierne , samoczynne wiązanie sklejanych powierzchni w bardzo cienkiej warstwie bez konieczności wysychania . Eliminuje to wady występujące zwłaszcza na dużych powierzchniach . Niezależnie od kleju sklejane powierzchnie powinny być dokładnie posmarowane klejem i równomiernie dociśnięte dla uniknięcia pęcherzy powietrznych oraz minimalizacji grubości spoiny , bo stare powiedzenie mówi , że "klej najepiej trzima jak go ni ma" . Na poważnie już - jeśli dalej będziesz miał problemy to napisz i postaram się zdobyć odpowiedni klej .
 • Poziom 14  
  dual - możesz coś więcej powiedzieć na temat tych klejów klejów reaktywnych dwuskładnikowych. Jakie są ich nazwy handlowe i jak się je stosuje. Sprubuję sie popytać o te kleje, może są łatwiejsze do zdobycia. Czy to prawda, że aby przykleić fornir perełką to należy go zwilżyć wodą? Czy fornir można skleić żywicą z utwardzaczem ? Spotkałeś się z takim sposobem klejenia forniru?

  jarek3 - no niestety nie znam takich sklepów, jeden stolarz mówił mi, żeby szukać w w zakładach gdzie zajmują się renowacją starych mebli ale w pobliżu żadnego akiego zakładu nie ma.
  pozdrowienia,
  loRet81
 • Poziom 21  
  Przemysłowe nazwy klejów reaktywnych , jeśli potrzebujesz małą ilość , niewiele pomogą , bo często występują pod różnymi nazwami handlowymi dla odbiorców detalicznych . Sprawdzę w poniedziałek , które mógłbym polecić i odpowiem . Zwilżanie forniru przed klejeniem jest jak najbardziej celowe ze względu na zmniejszenie sztywności i lepsze przyleganie . Jeśli fornir ma pęknięcia to należy zwrócić uwagę na wypływy kleju , bo mogą być innego koloru i wyraźnie różnić się od jego faktury . Klej perełkowy ma tę zaletę , że daje spoinę przeźroczystą i bardzo podobną kolorystycznie do forniru . Ma jednak swoje wady , przede wszystkim niską wodoodporność w porównaniu do klejów reaktywnych . Klejenie forniru z utwardzaczami jest jak najbardziej możliwe lecz wymaga innego sposobu postępowania , który trzeba wypraktykować .
 • Poziom 17  
  Możesz spróbować butaprenu. Klej ten jest klejem kontaktowym, czyli smaruje się dwie powierzchnie i czeka az do prawie całkowitego wyschnięcia (klej musi się jeszcze trochę lepić, ale nie może się świecić). Potem obie powierzchnie należy do siebie mocno docisnąć, doprasować jakimś kawałkiem drewna. Drewno smaruje się dwa razy po mocno chłonie klej. Po sklejeniu element jest gotowy do natychmiastowej obróbki. Radzę uważać z jakimiś bejcami lub lakierami wodnymi bo może popurchlić.
 • Poziom 14  
  Słyszałem, że butaprenem można skleić fornir ale ja nie jestem przekonany do niego. Butapren źle się rozprowadza a po drugie bardzo śmiedzii nie da się tego zrobić w mieszkaniu. Bawiłem się butaprenem przy oklejaniu comba gitarowego ale oklejałem skajem.
  Zrobię jeszcze próby oklejania za pomocą żywicy, ciekawy jestem jak wypadną. Żywica jak przesiąknie przez fornir może zmienić barwę i tego się obawiam.
  dual liczę na Twoją pomoc bo chciałbym to oklejanie zrobić porządnie.
  Pozdrawiam,
  loRet81
 • Poziom 35  
  witam !! osobiście polecał bym Ci Epidian - 5 z utwardzaczem PAC(nie jest tak krytyczny jeśli chodzi o proporcje do żywicy) jeśli chodzi o przesiąkanie to pomaluj powierzchnię zewnętrzną forniru przed klejeniem lakierem nitro i będzie OK. pozdrawiam !! jak by co to pisz mam pewne doświadczenia w tym zakresie
 • Poziom 14  
  Kupiłem w końcu klej "Perełka" w firmie Chembud - Market , w Katowicach - Ligocie na ul. Kolejowej 19. Mają ta także klej o nazwie Żywica mocznikowa - Silekol MZ. Jest to klej stolarski do klejenia na zimno.
  Niestety próby przyklejenia forniru perełką także wypadły niezadawalająco. Fornir podczas klejenia mocno się pofalował i nie pomagało żadne dociskanie ciężarami. Moczenie forniru przed klejeniem tylko pogorszyło sytuację. Doszedłaem do wniosku, że profesjonalne przyklejenie forniru jest możliwe jedynie w zakładzie stolarskim, gdzie mają prasę. Fornir, który mi pozostał nie pozwala na następne próby i nie zamierzam kupować następnego. Zdecydowałem się wię na pomalowanie obudowy czarną farbą. Jak wyjdzie to się dopiero okaże.
  Pozdrawiam
  loRet81
 • Poziom 14  
  Kiedyś robiłem sobie kolumnę głośnikową i kleiłem fornir klejem wikolem.Należy posmarować lekko obie strony klejonego materiałów przyłozyć obie powierzchnie,a następnie przeprasować żelazkiem.Daje to bardzo dobry efekt.gwarancja murowana.