Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM i Fujitsu-Siemens - Utworzenie partycji odzyskiwania systemu

21 Lip 2014 21:24 1179 4
  • Poziom 28  
    Cześć

Nie wiem czy to możliwe, ale podpytam, bo częste formatowanie laptopów jest już trochę uciążliwe. Może jesteście w stanie mi doradzić/pomóc.

Mam około 20 laptopów, część to IBM, część to Fujitsu Siemens.
    Parametry laptopów (+/- Core2Duo od P7500 do P8400, z 1-3GB ramu, dyski 120-250GB), chodzą na nich XP Pro.

Raz na jakiś czas muszę je wszystkie wyczyścić, wgrać na nowo system i skonfigurować (przeważnie tak samo, czasami zdarza się, że jakiś program trzeba na wszystkich dograć, ale mniej więcej baza/podstawa jest taka sama).

Chciałbym jakimś darmowym programem stworzyć partycje 'recovery', dzięki której będę mógł przywrócić te systemy do stanu, w jakich zaczęły swoją pracę.

Zdarza się, że laptopy są pożyczane i ktoś je sformatuje, postawi na nich windows 7, tak więc muszę wziąć pod uwagę, że będę 'wgrywał' dane z np. pendrive? tzn tego recovery'.

Nie wiem czy takie coś jest możliwe, ale fajnie by było, gdybym nie musiał robić formata raz na tydzień.. tylko przywrócić do stanu początkowego i heja..

Nie mam niestety wolnego komputera, by zrobić go serwerem, wszystko musi się odbywać bezpośrednio na tych laptopach.

Mam nadzieję, że opisałem to w zrozumiały sposób.

Dziękuję za pomoc w temacie :)
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Ja używam do klonowania i przywracania:

clonezilla

Darmowy i naprawdę mocny projekt.

Dodatkowo coś od wujka gOOgle, pierwsza strona wyszukiwania i całkiem niezły opis tego czego szukasz :D

Link
  • Poziom 28  
    cnkit dziękuję za zainteresowanie tematem:)

Myślałem o takim obrazie tylko nie wiem jak ugryźć powtarzanie nazwy laptopów w sieci.
    Lapki służą do szkolenia, często zmieniają się tam zainstalowane programy, za jakiś czas przekazywane są do klientów zewnętrznych i wszystko znowu leci pod format i konfigurację. Super sprawa z wirtualkami, ale to nie przejdzie, dlatego skupiam się na pendrive i 'recovery'.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Clonezillą spokojnie zrobisz obraz z pełnego systemu ze sterownikami i ustawieniami na pendrive, dodatkowo możesz taki pendrive zrobić botowalny i odpalać recovery z niego. Z tego co zrozumiałem chcesz zrobić dla każdej jednostki osobny obraz ze względu na parametry i ustawienia sieciowe, ja mam jeden obraz dla wszystkich i po przywróceniu zmieniam ustawienia sieciowe w tym nazwy hosta dla konkretnej jednostki i wszystko śmiga. Można by było zamiast pendrive użyć dysku i wsadzić tam wszystkie obrazy i z niego klonować po USB lub dysku sieciowego NAS i jednocześnie przywracać wszystkie maszyny po sieci, mały switch gigowy załatwia w zupełności sprawę przynajmniej w moim przypadku i służy tylko do tego celu. Rozwiązań w tym temacie jest wiele naprawdę polecam pokombinować z tym oprogramowaniem bo daje bardzo wiele możliwości i jest DARMOWE.
  • Poziom 28  
    Program na pewno wykorzystam, bo ma dobre opinie, robi to co chciałbym i jest darmowy. Co o kilku obrazów, zapewne zostanę przy dwóch, jeden do Ibm, drugi do FS, będę zmieniał tylko nazwy hosta (chyba, że to też da radę wprowadzić jakąś losowość, adres sieciowy pobierze się z dhcp. Gdybym miał taką możliwość to postawiłbym dysk zewnętrzny (z lan), czy wirtualkę, ale mają to obsługiwać osoby, które mało się na tym znają, ale chcę pomóc w temacie ile się da :)

Potestuję to rozwiązanie i dam znać, w razie gdybym miał jakieś pytania-napiszę/podpytam, za pomoc bardzo Ci dziękuję.