Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Johnny II - Trzeszczy po włączeniu radioodtwarzacza

andrzej-kan 21 Jul 2014 22:34 1683 9
 • #1
  andrzej-kan
  Level 7  
  Posiadam radio President Johnny II. Jest ono zamontowane w autobusie i jest podłączone do przetwornicy z 24V na 12V. Wcześniej tego problemu nie było, lecz teraz jest. Mianowicie gdy włączę radioodtwarzacz to CB zaczyna mi trzeszczeć, a gdy wyłączę to przestaje. Odpiąłem antenę na włączonym radioodtwarzaczu i CB dalej trzeszczało. Problem znika po wyłączeniu radioodtwarzacza. Podejrzewam teraz, że problem leży po stronie zasilania. Podejrzewam też, lecz nie jestem pewny, że radioodtwarzacz jest również podłączony pod przetwornicę. Gdzie szukać przyczyn, co robić ? Proszę o porady.
 • #2
  marek216

  Level 43  
  andrzej-kan wrote:
  Podejżewam też, lecz nie jestem pewny że radioodwarzacz jest również podłączony pod przetwornicę.

  Więc się upewnij.
 • #3
  boguslaw robak
  Level 21  
  Witam podłącz radio pod inne żrudło zasilania np akumulator 12v mogła ulec uszkodzeniem przetwornica zbyt durzem poborem pozdrawiam.
 • #4
  andrzej-kan
  Level 7  
  Więc tak. Sprawdziłem zasilanie. Cb podpięte jest do przetwornicy. Ona zaś zasilana jest z kostki wzmacniacza autobusowego do którego podpięte jest zasilanie radia. Odłączyłem, więc przetwornicę od tej kostki i jej zasilanie poprowadziłem do centralki przy akumulatorze. Co się okazało? Cb znów zaczęło trzeszczeć po włączeniu radia, mimo że ma teraz oddzielne zasilanie. Czy może być coś uszkodzone w cb lub w radiu i zaczyna emitować jakieś zakłócenia? Czy spróbować założyć jakieś filtry? Niewiem czy ma to znaczenie, ale zasilanie przetwornicy jej masa i wyjście na 12v do CB jest wykonane z przewodu głośnikowego 1,5 mm. Czy to może mieć wpływ? Dodam, że radyjko ma 5 lat, a wcześniej takich problemów nie było. Ostatnio w radioodwarzaczu wymieniane było podświetlenie panelu. Może to przez to?
 • #5
  andrzej-kan
  Level 7  
  Zaintrygowała mnie jedna rzecz. Otóż: Gdy podczas włączonego radia zaczynam nadawać na CB to słychać mnie w głośnikach. Jednocześnie są wtedy te zakłócenia. Gdy radio wyłącze to zakłóceń nie ma i niesłychać mnie w głośnikach, gdy nadaję.
  Natomiast jak wziąłem przewód od gruchy między kolana to CB przestało trzeszczeć na włączonym radiu i nie było mnie słychać już w głośnikach. Podejżewam, więc że jest to wina gruchy. Co wy na to?
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  andrzej-kan
  Level 7  
  Napiecie 12 v.
  Radio pioneera
  Przetwornica? Nie ma zadnych napisow na niej, ale montowana byla podczas montazu cb w klepie cb. Nie jest to zadna chinszczyzna
 • #8
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  andrzej-kan wrote:
  Gdy podczas włączonego radia zaczynam nadawać na CB to słychać mnie w głośnikach.

  Świadczy to o tym, iż następuje detekcja sygnały CB na półprzewodnikach w radioodtwarzaczu.

  Quote:
  Gdy radio wyłącze to zakłóceń nie ma i niesłychać mnie w głośnikach, gdy nadaję.

  To chyba logiczne, że jak wyłączasz "coś" (urządzenie) to ono przestaje działać.

  Quote:
  Natomiast jak wziąłem przewód od gruchy między kolana to CB przestało trzeszczeć na włączonym radiu i nie było mnie słychać już w głośnikach.

  Jakoś nie mogę pojąć i zrozumieć tego zdania. :?:

  Czy chodzi tu o to, że jak między kolanami naciskałeś PTT nadajnika CB - to już nie słyszałeś się w głośnikach radioodtwarzacza. :?:

  Jeżeli ja dobrze odczytałem o tych kolanach i mikrofonie z PTT od CB, to jedyne co przychodzi mi na myśl - urwany/przecięty/uszkodzony przewód koncentryczny pomiędzy radiem CB a anteną CB.
  Duży WFS anteny czy poważne uszkodzenie samego kabla koncentrycznego, który już nie spełnia swoich właściwości pod względem przesyłu sygnału i ekranowania go.

  I jeszcze jedna podpowiedź :
  Quote:
  Cb podpięte jest do przetwornicy.

  Nie byłbym taki pewien, że masz tam zainstalowaną przetwornicę poziomów napięć a tylko REDUKTOR napięć, który wykonany jest jak najzwyklejszy stabilizator gdzie elementem redukcyjnym są z reguły 2 lub 3 tranzystory mocy o Ic po 5A.


  Podstawowe pomiary to :
  - reflektometrem sprawdzić WFS
  - sprawdzić poprawność zarobionego złącza UC-1, którym jest przykręcony RG-58 z tyłu radia CB na gnieździe antenowym (częsta usterka)
  - "organoleptycznie" sprawdzić kabel koncnetryczny, którym jest RG-58 (częsta usterka)
  - sprawdzić dokładność połączenia elektrycznego masy autobusu z masą/stopką samej anteny (ważne)


  Pozdrawiam.
 • #9
  Anonymous
  Anonymous  
 • #10
  andrzej-kan
  Level 7  
  Quote:
  Natomiast jak wziąłem przewód od gruchy między kolana to CB przestało trzeszczeć na włączonym radiu i nie było mnie słychać już w głośnikach.

  :?:

  Chodzi o to że przewód od gruszki zakryłem pomiędzy kolanami i nawet owinąłem go folią aluminiową i wtedy radyjko nie trzeszczało i nie było tego efektu, że jak mówiłem to słychać mnie było w głośnikach. Stąd wysnułem założenie, że to może być awaria gruszki