Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TITAN TFD-8025H12C - Klimatyzacja

21 Lip 2014 23:22 1446 8
  • Poziom 8  
    Spoiler:
    Witam
    Planuję zrobić coś w stylu domowej klimatyzacji.
    Coś na podobieństwo tego:
    link

chcę wykorzystać 2 wentylatorki z komputera pc.
    Mam tylko jedno pytanko
    czy lepiej będzie dać 2 wentylatory na wlocie powietrza (na wylocie zwykły otwór lub rura pvc - jak na filmiku), czy 1 wentylator na wlocie, a drugi na wylocie powietrza? ( w miejsce rury pvc na filmiku)

Patrz ostatni post
  • Poziom 6  
    Nie rozumiem, ty chcesz sobie robić to do kompa czy jako lodówkę? Czy jako co? Do jakich celów masz zamiar to użytkować?
  • Poziom 8  
    do ochłodzenia powietrza w pokoju ogólnie.
    Tak jak pisałem, coś na wzór tego co przedstawione jest w filmiku.
    Pojemnik, do którego daje się butelki z lodowatą wodą, oraz 2 otwory służące do wlotu ciepłego powietrza, ochłodzenie dzięki tym butelką, wylot z drugiej strony jako chłodne powietrze.

Tak jak napisałem mam tylko dylemat, który sposób montażu będzie bardziej efektowny.
    2 wiatraczki na wlocie, czy 1 na wlocie, a drugi na wylocie.
  • Poziom 8  
    Zdecydowałem się, że będzie to jeden wiatrak na wlocie, a drugi na wylocie.

Co do wentylatorków to czy byłaby możliwość ręcznego regulowania prędkością obrotów za pomocą np potencjometru, albo w jakiś inny sposób?
    Dodam, ze oba będą podłączone do zasilacza 24V DC
  • Poziom 12  
    mozna tez kupic przejsciowki redukujace napiecie, na angela czy cooling kosztuja po pare zlotych
  • Poziom 8  
    pawelr98 napisał:
    Wentylatory PC pracują na napięciu 12V. Połącz je w szereg.
    W przypadku zasilacza komputerowego można regulować napięcie za pomocą różnicy potencjałów.

A czemu w szereg?
    W sumie to wtedy będą chodzić wolniej, ale mi chodzi o jakąś regulacje, a nie ciagłe bawienie się kabelkami, by z szeregowego połączyć równolegle.
  • Poziom 36  
    przemx23 napisał:
    pawelr98 napisał:
    Wentylatory PC pracują na napięciu 12V. Połącz je w szereg.
    W przypadku zasilacza komputerowego można regulować napięcie za pomocą różnicy potencjałów.

A czemu w szereg?

Bo zasilacz masz 24V a wentylatory wymagają 12V. Bez połączenia w szereg spalą się.Połącz 3 w szereg a uzyskasz napięcie 8V. Powinno trochę uciszyć wentylatory jednak bez większego spadku wydajności.
  • Poziom 8  
    Mam zasilacz 12 V :P
    Mi chodzi o to by ta prędkość była regulowana ręcznie, a nie, ze raz się połączy i tak ma chodzić.

Ale chyba zrobię osobne włączniki i wentylator nr 2 będzie włączany, gdy będzie potrzebny większy przewiew.