Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr przeciwzakłóceniowy do Alana 100

skorpionikk 23 Kwi 2005 20:23 1797 5
  • #1 23 Kwi 2005 20:23
    skorpionikk
    Poziom 9  

Jestem użytkownikiem alana 100+ i mam pytanie o filtr p/zakłóceniowy; czy zastosowwanie go na kablu zasilający ma podobny skutek jak zamontowany fabrycznie w niektórych radyjkach filtr anl, a może ktoś wie czy istnieją i gdzie je nabyć -filtry które bedą działać podobnie jak anl ,bez ingerencji w elektronikę samego radia?
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

• #2 23 Kwi 2005 22:46
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Filtr zasilający służy do oddzielenia zasilania od śmieci (filtr typu Pi) układ anl wycina sygnały na wejściu odbiornika, przez co zmniejsza się troszke czułość, oraz szumy zewn. (wycieraczki, szyby elektryczne itp.) pojawiające się na wejściu ant. Można samemu zrobić porsty filtr zasilania (jest coś o tym na elektrodzie) albo gotowe zestawy w cenie 10-35PLN. Należy znaleźć dokładny problem i go usunąć, było ostatnio o tym tu na forum. Pisz co dokładnie jest to coś się pomoże.

Pozdrawiam Sadek

• #3 23 Kwi 2005 23:54
    skorpionikk
    Poziom 9  

Generalnie chodzi mi o to,żeby dźwięk rozmowy był mniej szumiący i skrzeczący zwlaszcza,przy słabych stacjach.Czasami nie idzie zrozumieć nic spośród trzasków i tu pytanko co daje filtr na zasilaniu, a co np zakladany przed wejściem antenowym. Generalnie samo silnik nie generuje jakiegoś znacznego wzrostu poziomu szumów.Ostatnio np. przejeżdżające obok mnie audi A8 generowało taki jazgot ze praktycznie nic prócz tego jazgotu nie było słychać.
    Czy filtr antenowy eliminuje te szumy obce np z innego samochodu,czy lini energettycznych itp itd.
    Generalnie cb zajmuje się od bardzo niedawna,a czytając posty takiej jasnej odpowiedzi nie znalazłem, więc byłbym wdzięczny za odpowiedź.
    Pozdrawiam

• #4 24 Kwi 2005 10:06
    Sady

Witam. Kłania się tu selektywność radia. (raczej jej brak w Alanie 100+ :) ) Zasilanie nie powinno Ci "wchodzić" w radio bo jeśli będziesz miał różne szumy to już masz gorszy odsłuch (tak jak brak masy anteny). Filtry w radiu zwiększają selektywność (radia z lepszej półki charakterysują się i większą czułością (nie zawsze) większą selektywnością (obcinają nie porządane szumy)) By słuchać dalsze stacje to jednak i ma wpływ antena (nie podałeś jaka, gdzie zamieszczona i jaki samochód) ale zastosowanie zew filtrów zmniejsza czułość radia (sygnał wej z ant jest tłumiony) więc daleką stacje którą odbierałeś słabo to będziesz odbierał jeszcze słabiej (mówiąć łopatologicznie ;) ). Tak jest jak zamontuję sobie do "Żuka" np. Onwe Turbo to szumy z zasilania i podobne to ok 9S i sygnał średnich sygnałów jest już nie możliwy, i tak jak mówisz samochód z innym CB potrfi tak zaszumieć iż nic nie słychać, zamontowałem sobie Galaxy (podobne do Alan 87) i tam szumy pochodzące z samochodu to w zależności 1-5S a cała instalacja jest identyczna. Odbiór dużo lepszy (nie mówiąc o czułości radia) tylko o filtry zastosowane na wej. w radiu dzięki czemu radio kosztuje 400PLN (używane) a nie 250 PLN nowe (tak jak np.100+) i wtym cała tajemnica że ze słabego radia, które nie ma dobrych filtrów nie da rady zrobic czegoś dobrego. Raczej nie stosuje się takich filtrów (właściwie to tłumików)

Cytat:
    zakladany przed wejściem antenowym

A filtr na zasilaniu tak jak mówiłem by wszelkie zakłócenia dochodzące z instalacji samochodowej-wycinał.

Pozdrawiam i myślę że dało Ci to odpowiedź na twe pytania.
    Sadek

P.S.
    Ja CB też zajmuję się od niedawna.

• #5 24 Kwi 2005 10:37
    skorpionikk
    Poziom 9  

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi :). Antena to lemm magnum AT72 1,5 m, zamocowana na klapie z uchwytem krawędźiowym. Dzisiaj testowałem radio zarówno na włączonym jak i wyłączonym silniku i poziom szumów byl identyczny (seat cordoba). Natomiast dużo też zależy od propagacji i terenu. Ostanio jadąc zakopianką poziom zakłóeń był niewyobrażalny i propagacja słaba tak,że pewnie i filt anl by nie pomógł.
    Natomiast wacając do filtrów antenowych,czy zastosowanie ich zredukuje tło czyli szumy;sprawa jest taka ze często słysząc kogoś z bardzo daleka nie można go zrozumieć z powodu nakładania sie szumów i czy filtr wyeliminuje tylko szumy czy gościa też i jaki to rząd wielkości obniżenia człości (rozumiem że filtr antenowy działa podobnie jak RF gain -dobrze myślę?)
    Pozdrawiam raz jeszcze

• Pomocny post
    #6 24 Kwi 2005 13:06
    Sady

No teren nie ciekawy :( Zależy jaki filtr masz na myśli, jeśli chcesz zamonować tłumik antenowy to bedziesz miał wszelkie sygnały słabsze (nie stosuje się czegoś takiego) to jest podobnejak RF Gain tylko nie wzmacnianie ale tłumienie sygnału (tak pewnie miałeś na myśli) i raczej stosuje się wzmacniacze ant. zew. ale to wzmacnia wszelkie sygnały i szumy też. Najlepiej jak byś miał inne radyjko i sprawdził na lepszej klasie w tych samych warunkach. Lepsze filtry są w radiach niż w takich przedwzmacniaczach ant. (chyba że jakaś dobra firma np. President jakiś lepszy ale to koszt 100PLN) Jeśli masz teroszke za słaby sygnał to można zamontować wyżej antene (czyli środek dachu) i lepszą antene bo to podstawa do dobrego działania (ta co masz nie jest najgorsza, ale są anteny z większym zyskiem dB co poprawi odbiór np. Sirtel 1600 (jesli dobrze pamiętam ;) )) każde urządzenie na lini odbioru bierne pogorsza jakość odbioru np. zamontowany macher, miernik SWR i dopałka bez wzmocnienia sygnału odbiru pogarsza w jakimś stopniu. (w zależności ale od 0-3dB w skali logarytmicznej). Lepiej zobacz inne radio, niż kombinacje z filtrami zew. i jeszcze lepszą ant. Z tego co wywniąskowałem to nie kombinuj z filtrami by zmniejszyć szumy (bo wszystkie sygnały wytniesz) ale popraw odbiór, bo to chyba chcesz uzyskać.

Pozdrawiam Sadek

P.S.
    Jeśli w jaki kolwiek sposób pomogłem, to do tego słóży przycisk pomógł :)

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson