Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przekaźniki i szumy na linii napięcia

22 Lip 2014 13:12 1956 17
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam następujący problem.
    Na potrzeby pewnego eventu instalacji mam następującą konfigurację.
    Raspberry Pi do którego dochodzą 3 atmegi (dokładniej arduino) które sterują przekaźnikami (gotowe moduły z diodami i tranzystorami) które między innymi włączają, duże wiatraki, oświetlenie, diody wyświetlające kontrolne stany, inne kontrolują mosfetami mniejsze wiatraki 12v które dostarczają zapach, czujniki na drzwiach, ledy itd.
    Co zauważyłem to przy przełączaniu przekaźników pojawia się jakiś szum na linii który wpływa na pozostałe elementy (są to osobne mikrokontrollery podłączone do raspberry pi). Problem jest ponieważ czasami powoduje to "zawieszenie" komunikacji po serialu, przez co muszę się rozłączyć i połączyć się z arduino ponownie.
    Z tego co udało mi się wy-googlować może to być właśnie spowodowane brakiem kondensatora typu snubber, który montuje się pomiędzy stykami przekaźnika.
    Znalazłem różne w sklepie, ale nie jestem pewien który powinienem wybrać do zestawu który używam.
    Największy wiatrak jaki używam to Link

Oraz 2 mniejsze połączone razem Link

Do tego dochodzi 12 żarówek każda 30Watt.

Więc do każdego takiego przekaźnika Link chciałbym dołożyć takie zabezpieczenie.

Prosiłbym o pomoc w doborze parametrów snubbera.

Z góry dziękuję,
    Mateusz
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Sprecyzuj na jakiej linii. Przez sieć 230V czy na linii 5V?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Szumi na linii 5V, ale rozchodzi się to chyba przez sieć zasilania 230V
    Arduino jest podlączone do zasilacza, do tej samej listwy do której podłączam wiatraki i inne elementy które są przełączane przez przekaźniki.

Wszystko jest podłączone do rozdzielni, która podłączona jest do siły. Dotychczas mieliśmy to prosto z sieci, ale na nadchodzącym evencie wszystko będzie działać z generatora, który obawiam się przyniesie jeszcze więcej zakłóceń.

Jeśli chodzi o przekaźniki to są one zabezpieczone, jest dioda, rezystorki, tranzystor (jest to kompletny zestaw do złożenia, podałem w pierwszym poscie linka)
  • Poziom 18  
    To może być wszystko, począwszy od źle poprowadzonej masy, poprzez kiepskie filtrownie zasilania do braku metalowej, ekranowanej obudowy.
  • Poziom 9  
    Wszystkie gniazda posiadają uziemienie.
    Także ten element chyba bym wykluczył.
    Prawdopodobnie dodam dodatkowo kondensatory pomiędzy masą i zasilaniem na każdym mikrokontrolerze. Ale dodatkowo rozważałem właśnie użycie takiego snubbera, który powinien dodatkowo usunąć szumy.

Pytanie jest tylko w jaki sposób dobrać odpowiedni snubber?
  • Poziom 18  
    azibmx napisał:
    Wszystkie gniazda posiadają uziemienie.
    Także ten element chyba bym wykluczył.

Akurat gniazdo z uziemieniem tutaj jest najmniej ważne, bo jeśli nie ma dobrej masy i ekranu to w takim środowisku nie uzyskasz dobrego działania.
  • Poziom 9  
    Mikrokontrollery są podłączone do Raspberry Pi aktywnymi kablami USB które są ekranowane, do USB Huba, który jest właśnie wpięty w tę samą listwę co pozostałe elementy.
    Nie ma niestety czasu na robienie instalacji elektrycznej od początku, także pytanie jest czy taki snubber może pomóc wyeliminować część tego typu szumów.
    Napewno dodam kondensatory 1uF pomiędzy masą a zasilaniem układów działających na 5V.
    Snubber dodałbym osobiście mimo wszystko, tylko nie wiem jaki najlepiej wybrać...

Dodano po 31 [minuty]:

Dodam jeszcze, że gdy tylko elementy które mam podłączone do przekaźników nie są podłączone do zasilania, powyższe problemy nie występują.
  • Poziom 17  
    Czyli zakłócenia sieciowe przenoszą się albo przez zasilacz Raspberry Pi, albo co bardziej prawdopodobne przez zasilacz huba USB.
    Jeśli chcesz montować kondensatory, zacząłbym od prób z 330 lub 470nF typu X2.
  • Poziom 9  
    Dzięki!
    Czyli uważasz że wpięcie takich kondensatorków pomiędzy mase i +5v na każdym arduino może pomóc,
    Czy mogę to zrobić na kablu zasilacza który idzie do huba? Przed wtyczką taki kondensator?
  • Poziom 17  
    Nie, taki kondensator równolegle do styków przekaźnika.
    Pomóc może, ale to tylko lekarstwo na kiepskiej jakości zasilacz od huba, który nie powinien takich śmieci wpuszczać.
  • Poziom 9  
    Taki kondensator wytrzyma 230VAC 400W?
    Być może lepiej kupić jakiś porządny zasilacz do huba?
    Hub który nabyłem to taki Link
    Lub może jedno i drugie?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    On ma tylko za zadanie tłumić przepięcia powstające prawdopodobnie wskutek drgań styków przekaźnika przy załączaniu. Takie kondensatory stosuje się w filtrach sieciowych zasilaczy impulsowych. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie pomyśleć nad "wyczyszczeniem" 5V.
  • Poziom 9  
    Dzięki,
    470uF i 330uF tylko ile V?
  • Poziom 17  
    nF - nanofaradów.
    Ale znalazłem lepsze rozwiązanie - warystory. U Ciebie powinien się sprawdzić 7N391. Daj po jednej sztuce równolegle do każdego styku przekaźnika i zakłócenia powinny zniknąć.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sam kondensator równolegle do styków przekaźnika? To jakiś absurd.
    Kondensator ma być ale szeregowo z rezystorem.
    Rezystor powiedzmy 39R/1W.
    A kondensator nie koniecznie taki duży. Ja daję z dobrym rezultatem 10nF/1000V.
    A co do szumów na linii zasilania to chętnie posłucham skąd wiesz że są tam szumy.
    A co do wieszania się różnych elementów połączonych z siecią 230V to u mnie najczęściej problemem były HUBy USB.
  • Poziom 9  
    Poprzed dodanie diody prostowniczej, ekranowanie kabla