Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Leciwy PC i zakup SSD - czy da mu drugie życie

22 Lip 2014 16:16 1194 7
  • Poziom 16  
    Witam. Podjąłem decyzje o tym żeby umilić sobie troszkę pracę na moim leciwym już sprzęcie.

Wcześniej zamontowałem już wydajniejszy procesor, dołożyłem ramu i znieniłem kartę graficzną.

obecna specyfikacja wygląda następująco:

CPU: Athlon 64 3200+ na rdzeniu Venice 2.2 GHz
    Ram: 2 x 1GB Kingston DDR PC3200
    Motherboard : Asrock K8Upgrade-NF3 (Link)
    GPU: Nvidia GForce 7600 GS AGP
    HDD: Seagate ST3320620A 320 GB UDMA + WDC WD800BB-00JHC0 80 GB UDMA (dyski na interfejsie ATA)

Całośc pracuje na XP SP3. W załaczniku logi z CPU-z i Hwmonitor.

Teraz chce troszkę odmulic prace na kompie i zdecydowałem się na zakup Dysku SSD. Jednak mam jedno pytanie przed zakupem czy moja płyta która obsługuje SATA I 1.5 GB/s obsłuży dysk SSD pracujący w SATA III?

Myślałem o zakupie dysku 120 GB w granicy 250 zł (Crucial M500 120 GB lub Adata SP900 lub SX900 ewentualnie Kingston). Co polecacie?

Czy będzie to poprawnie działało, zależy mi na tym aby przyspieszyć ładowanie systemu i programów. Wiem ze w końcu trzeba będzie zmienić podzespoły, ale ja tylko przeglądam www i multimedia na kompie, dlatego myślę ze SSD mogło by mi umilić pracę i odciągnąć w czasie nieuniknioną zmianę sprzętu, a dysk już by został :)
  • Poziom 22  
    Dysk będzie współpracował z twoją płytą ale tylko z prędkością interfejsu SATA 1. W dyskach SSD ważnym parametrem jest także czas dostępu, a jak wiadomo w przypadku SSD jest bardzo mały (o ile się nie myle to chyba natychmiastowy - 0ms). Na pewno będzie szybciej się uruchamiał komputer. Jednak miej na uwadze, że Win Xp nie obsługuj TRIM.
  • Poziom 16  
    Ok poczytałem trochę o trim i faktycznie trzeba się będzie przesiąść na win7, ale on na mojej obecnej platformie działał znośnie. Jedynym rozsądnym dyskiem pod XP jest intel z toolbox
  • Poziom 22  
    XP może pracować na dysku SSD (sam korzystam od dwóch lat) ale trzeba pamiętać o wyrównaniu partycji do parzystego sektora. Coś na ten temat znajdziesz tutaj.
  • Poziom 28  
    Zejdź na ziemię. Ten procek jest strasznie słaby, 0,5MB czy 1Mb cachu w zależności od wersji, wart jest z 5zł, grafika jeszcze ujdzie bo jakiś nfs czy cs na tym śmiga. SSD do takiego sprzętu zupełnie nie ma sensu. Procek będzie cały czas obciążony, system będzie się szybciej ładował ale będzie chodził minimalnie szybciej, zmień kompa na jakieś c2d z 4MB cachu albo q8xxx i dopiero pomyśl o SSD. Zresztą byle jaki SSD o prędkości nawet 200/50 MBps odczyt/zapis da ci niesamowitego kopa w kompie czy laptopie. Moja dobra rada to zmień kompa na coś szybszego i dopiero myśl nad SSD.
    Montowanie ssd 500/400 MBps ma sens dopiero przy i5, bo przy i3 procek w lapku cały czas ma 100% load przez co bateria zaraz zdycha i grzeje się to niemiłosiernie. Dlatego właśnie montują dyski 5400 w lapkach, żeby dało się pracować na baterii ze 2 godziny :]
  • Poziom 16  
    Mimo wszytko użytkownicy zauważają przyrost prędkości. Więc kupię sobie dysk Intel z uwagi na to że z tego co udało mi się ustalić, jako jedyny ma toolbox pod XP do trim.
  • Poziom 34  
    Przy takiej konfiguracji to proponuję sprzedać posiadaną kartę grafiki, póki jest cokolwiek warta, dołożyć do tego budżet przeznaczony na dysk SSD i kupić CAŁY poleasingowy komputer z HDD ale dwurdzeniowym procesorem i możliwością rozbudowy o dedykowaną grafikę PCI-E normalny profil.
  • Poziom 16  
    Ok. Temat zamykam.

W międzyczasie wymieniłem podzespoły na nowsze i teraz SSD już ma sens.
    Leciwy PC i zakup SSD - czy da mu drugie życie