Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zelmer Meteor 1057,5E - Głośna praca silnika

Roman_5000 22 Jul 2014 17:27 7152 6
    Roman_5000
    Level 19  
    Dzień dobry

Posiadany przeze mnie odkurzacz (Zelmer Meteor 1057.5E 1400W, nie mylić z nowszym Meteor 2) zaczął ostatnio bardzo głośno pracować.
    Nie ma się co dziwić, gdyż ma już 15 lat, lecz w związku z tym, iż cały czas ma dobry ciąg (lepszy niż nowe odkurzacze) chciałbym go jeszcze dalej eksploatować.
    Zamierzam w nim wymienić łożyska, gdyż chyba to jest przyczyną jego głośnej pracy. Chciałbym je kupić przed rozkręceniem, by w tym samym dniu móc go jeszcze skręcić i używać. Moja żona odkurza nim co dwa dnia całe mieszkanie.

Jakie są w nim łożyska, nie znam ich wymiarów (symbolu).
    Zamierzam kupić łożyska SKF lub FŁT. Czytałem że są dobre, a może polecacie jakieś inne?
    Ewentualnie, co jeszcze może być przyczyną jego głośnej pracy oprócz tego co zostało omówione w temacie "odkurzacz zelmer meteor - głośna praca" czyli krzywej turbinki lub luzów na łożyskach?

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    ToJestNick
    Level 31  
    Zapewne łożyska (zakładając że to wersja 1400W tak jak na zdjęciu) będą to 608zz. Jeśli Ci się uda dostać to możesz założyć FŁT, są bardzo dobre.
    Może być też skrzywiona lub brudna turbina, ale wątpię. Po tylu latach pracy łożyska miały prawo się zużyć.

Aby rozłożyć odkurzacz odkręcasz z tyłu dwa widoczne wkręty, dwa są jeszcze pod klawiszem włącznika/zwijacza , aby go zdjąć musisz tępym szerokim narzędziem (np nożem) podważyć zaczepy (czyli około 1,5cm od krawędzi) i go podnieść, następnie wysunąć z dolnych zaczepów. Nic więcej go nie trzyma.

Nie pomyl kolejności tulejek w silniku, oraz nie zdejmuj i nie montuj łożysk przy pomocy młotka, bo możesz zniszczyć wirnik.
    Przy okazji wymiany łożysk pokusił bym się o wyczyszczenie turbin (dobry jest patyczek higieniczny) oraz sprawdzenie stanu szczotek.

Pozdrawiam i życzę owocnej naprawy.

Dodano po 3 [minuty]:

Aha, i wbrew temu co pisali w tamtym temacie, w tym meteorze łożyska NIE SĄ wklejane i NIE NALEŻY tego robić. Mam taki odkurzacz (ze schowkiem na akcesoria) i działa bardzo dobrze po wymianie łożysk bez ich wklejania.
    Roman_5000
    Level 19  
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
    Tak to z pewnością jest 1400W. Tak przynajmniej wynika z wytopionej na obudowie specyfikacji.
    Szczotki są w bardzo dobrym stanie, ok. 1,5cm, wiem gdyż już go rozbierałem dwukrotnie.
    Czy oba łożyska są identyczne?
  • Helpful post
    ToJestNick
    Level 31  
    Tak, oba są identyczne. Szczotki 1,5cm można by już zapobiegawczo wymienić, bo jest to graniczna wartość i za niedługi czas znowu trzeba będzie odkurzacz rozbierać.
    Roman_5000
    Level 19  
    ToJestNick wrote:
    Mam taki odkurzacz (ze schowkiem na akcesoria) i działa bardzo dobrze po wymianie łożysk bez ich wklejania.

W moim nie ma schowka na szczotki. Jak to możliwe? Na pewno mój jest taki jak napisałem.
  • Helpful post
    ToJestNick
    Level 31  
    Gdyż masz inny model, mój ma silnik 305,5 dwuturbinowy, Twój chyba 306, mój odkurzacz ma oznaczenie 1020 albo 1120 (nie pamiętam). Jednakże mój i Twój silnik mają takie same łożyska.
    Roman_5000
    Level 19  
    Jak wyciągnąć wirnik? Nie mogę wykręcić zaznaczonej śruby.
    Odkręciłem.

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Odkręciłem turbinkę. Była niesamowicie zakurzona.
    Teraz nie mogę z kolei odkręcić tej czarnej plastikowej kierownicy. Te cztery śrubki, które ją trzymają nie mają praktycznie żadnych rowków.
    Jak Panowie ją odkręcają?

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Zdjąłem kierownicę. Nie wiedziałem, że ją się po prostu zbija. Oczywiście przed jej zbiciem wykręciłem obie długie śruby.
    W każdym bądź razie łożyska wymienione.
    Wreszcie odkurzacz pracuje normalnie.
    ToJestNick bardzo dziękuję za pomoc. Przesyłam podziękowania i 50 pkt.