Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania do schematów anten DVB-T własnej roboty

bebok12345 22 Lip 2014 22:46 7383 6
  • #1 22 Lip 2014 22:46
    bebok12345
    Poziom 10  

Znalazłem 2 poradniki jak zrobić własną antenę dvb-t. Chciałem jedną z nich wykonać. Słabo znam się na RTV, więc piszę w tym temacie. Obecnie decyduje się, która będzie lepsza, tzn. będzie lepiej zbierać sygnał. W tym poradniku
    http://www.youtube.com/watch?v=LJrkbSOLBBI

facet podłącza jakąś płytkę, niestety nie tłumaczy, więc nie wiem co to i gdzie można to kupić oraz ile kosztuje? Który projekt anteny wg. Was jest lepszy?

http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/

0 6
  • #2 23 Lip 2014 07:03
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

bebok12345 napisał:
    W tym poradniku
    http://www.youtube.com/watch?v=LJrkbSOLBBI

facet podłącza jakąś płytkę, niestety nie tłumaczy, więc nie wiem co to i gdzie można to kupić oraz ile kosztuje?

Owa płytka to wzmacniacz antenowy.
    Sama antena jest maksymalnie prymitywna - nie za bardzo wiadomo po co autor się zdacydował na kółko z drutu zamiast ukształtowac zwykły dipol pętlowy.

bebok12345 napisał:

Tu mamy biquad.

bebok12345 napisał:
    Który projekt anteny wg. Was jest lepszy?

IMHO drugi - z biquadem. Do biquada można jeszcze dołożyć reflektor z blachy - będzie działało jeszcze lepiej.

0
  • #3 12 Sie 2014 14:54
    bebok12345
    Poziom 10  

Wykonałem biquada z drutu mosiężnego około 1,3 mm grubości. Odbierał mux TVP na 25 % mocy sygnału, tylko 8 kanałów. Kiedy dołączyłem do niego wzmacniacz antenowy 12 V i ekran z folii aluminiowej (2 warstwy). Ledwo odbiera jedną stację. Mieszkam w okolicy, w której zawsze był kiepski odbiór. Posiadam leciwą antenę dachową, siatkową z wzmacniaczem, ale słabo odbiera szczególnie mux tvp. Trochę to dziwne. Własną antenę chciałbym wykorzystać do drugiego odbiornika, bo rozdzielacz sygnału to nieporozumienie (mam za słaby sygnał). Proszę, powiedzcie mi jakie błędy popełniłem. Załączam fotografię mojej anteny.

Pytania do schematów anten DVB-T własnej roboty

0
  • #4 12 Sie 2014 15:11
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 12 Sie 2014 16:36
    jdubowski

bebok12345 napisał:
    Trochę to dziwne. Własną antenę chciałbym wykorzystać do drugiego odbiornika, bo rozdzielacz sygnału to nieporozumienie (mam za słaby sygnał). Proszę, powiedzcie mi jakie błędy popełniłem.

1. Jak ten wzmacniacz jest właczony w antenę? Co to za wynalazek zrobiłeś wykonując takie podłaczenie? Jak działa ten biquad bez twoich "wynalazków"?
    2. Biquad ma Z około 75 omów. Podpinanie wzmacniacza o Zwe = 300 omów da wielkie straty niedopasowania.
    3. Jak to spolaryzowałeś (czyli gdzie jest ziemia na twoim obrazku)?
    4. Jaka jest twoja lokalizacja i skąd odbierrasz?

0
  • #6 21 Sie 2014 19:52
    bebok12345
    Poziom 10  

Przepraszam, że odpisuję tak późno, ale dopiero teraz mogę.

1. Kupiłem taki wzmacniacz:

http://allegro.pl/show_item.php?item=4426105875
    Jako kabla antenowego użyłem przejściówki antenowej męsko-żeńskiej, uciąłem końcówkę żeńską i zamontowałem do wtyczki wzmacniacza. Podłączyłem każdym z końców na próbę. Bez montażu tych udziwnień biquad na tym samym kablu odbierał MuX TVP na 25 % siły sygnału (8 stacji), teraz odbiera jeden kanał na kilka procent.

2. Rozumiem.

3. Nigdzie nie uziemiłem, podłączyłem tylko 2 kable, nie wiedziałem, że trzeba.

4. 35 KM od nadajnika Katowice. Mieszkam na górce, ale sporo wokoło bloków, zabudowań i nieopodal las. Kiepski zasięg komórkowy, radiowy i tp.

1
  • #7 21 Sie 2014 20:50
    jdubowski

bebok12345 napisał:
    1. Kupiłem taki wzmacniacz:
    http://allegro.pl/show_item.php?item=4426105875
    Jako kabla antenowego użyłem przejściówki antenowej męsko-żeńskiej, uciąłem końcówkę żeńską i zamontowałem do wtyczki wzmacniacza. Podłączyłem każdym z końców na próbę. Bez montażu tych udziwnień biquad na tym samym kablu odbierał MuX TVP na 25 % siły sygnału (8 stacji), teraz odbiera jeden kanał na kilka procent.

Pytanie brzmiało:
    jdubowski napisał:
    1. Jak ten wzmacniacz jest właczony w antenę? Co to za wynalazek zrobiłeś wykonując takie podłaczenie? Jak działa ten biquad bez twoich "wynalazków"?

I szło mi o sposób odebrania zygnału z anteny - biquad ma mieć końcówki obu kwadratów połączone, i spomiedzy tych końcówek odbierasz sygnał (tam podłączasz wzmacniacz).
    Ma to wygladać tak: Pytania do schematów anten DVB-T własnej roboty
    Ty wykonałeś jakieś dziwne podłączenie...

bebok12345 napisał:
    3. Nigdzie nie uziemiłem, podłączyłem tylko 2 kable, nie wiedziałem, że trzeba.
    4. 35 KM od nadajnika Katowice. Mieszkam na górce, ale sporo wokoło bloków, zabudowań i nieopodal las. Kiepski zasięg komórkowy, radiowy i tp.

Nie pytałem o uziemienie, a ustawienie anteny względem ziemi. Jeśli odbierasz z Kosztowów to wszystkie kanały tamże sa nadawane w polaryzacji poziomej, i biquad dla takiej polaryzacji musi być ustawiony tak by jeden kwadrat znajdował się nad drugim (oczywiście przy poprawnym podłączeniu).

Kolejne pytanie - ten reflektor z folii znajduje sie w jakiej odległości od biquada?
    Rozsądne wydaje sie uruchomienie anteny bez reflektora i późniejsze jego dodanie z doborem doświadczalnym odległości.

0