Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Omnigena - Zalana pompa mieli wode

poniat9 22 Lip 2014 22:48 3771 7
  • #1 22 Lip 2014 22:48
    poniat9
    Poziom 2  

Witam,

Posiadam pompe Omnigena HWA 2000 i zbiornik hydroforowy 80l. Przez ostatnie 3 lata wszystko działało poprawnie. Ostatnio raz na jakieś 30 włączeń pompa nabija do 2 barów i dalej mieli wode. Pompa zalana. Ciśnienie po wyłączeniu pompy nie spada więc wnioskuje, że zawór zwrotny działa poprawnie. Zawór zainstalowany przed pompą .Czy wszystko szczelne to nie wiem bo woda się wszędzie skrapla.
    Na powyższy problem pomaga wyłączenie i włączenie pompy. Dziś jak wyłączenie nie pomogło to "potrząsnąłem" całym urządzeniem i .... pomogło, wiec wnioskuję, że woda jest w studni.

Martwi mnie, że tak jak pisałem dzieję sie to od czasu do czasu, tak mniej więcej raz na 30 włączeń.

Dzięki za wszelką pomoc.

0 7
  • #2 23 Lip 2014 07:07
    jacekko0
    Poziom 31  

Wyłącznik ciśnieniowy do regulacji lub wymiany się nadaje.

0
  • #3 23 Lip 2014 07:22
    mczapski
    Poziom 38  

A jakiego ciśnienia oczekujesz w instalacji? Jeśli owe 2 bary to warto sprawdzić szczelność rurociągu po stronie ssawnej.

1
  • #4 23 Lip 2014 13:16
    poniat9
    Poziom 2  

Wyłącznik ciśnieniowy załącza sie poniżej 2 (1,8) bar a wyłącza przy 3,5.

@jacekko0,
    dlaczego uważasz, że to wyłącznik ciśnieniowy. Nie ukrywam, że ostatnio się nim bawiłem. Co dokładnie trzeba tam wyregulować? Ciśnienie załączania, wyłączania, za niskie, za wysokie ???

Przypomniałem sobie jeszcze jeden objaw. Podczas "mielenia" pompa pompuje wodę do instalacji tzn. mogę np. podlewać, ale do zbiornika nie pompuje, nawet po zakręceniu wszystkich kranów. Muszę ją restartować.

0
  • #5 23 Lip 2014 14:52
    mczapski
    Poziom 38  

Max. wydajność 100l/min,

Max. wysokość podnoszenia 46m.

Owe 46 m to dla nowej pompy. Ty wymagasz 35 na zbiorniku a do tego uwzględnij opory zasysania. Czyli trochę za wiele oczekujesz. A co należałoby uczynić? Oczywiście obniżyć ciśnienie wyłączania pompy do tych uzyskiwanych 2 bar (chociaż dla tej pompy to chyba mało). Regulacja wyłącznika to próg dolny i górny zadziałania. O ile wiem stosowane wyłączniki ciśnieniowe nie akceptują regulacji poniżej 1,5 bara.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Lip 2014 17:29
    Serwis omnigena
    Poziom 1  

Na podstawie naszych doświadczeń postaram się przekazać kilka informacji które mogą być pomocne. Sprawa jest o tyle trudna że zjawisko nie jest stałe. Po pierwsze jeżeli "złapie się" sytuację kiedy pompa "miele" to należy sprawdzić szczelność instalacji ssącej. Jest to opisane w instrukcji obsługi (jest na omnigena.pl) w części Uruchomienie. Jeżeli w czasie próby pokażą w wodzie się jakiekolwiek bąbelki powietrza to bez wątpienia powodem jest nieszczelność instalacji ssącej lub okresowy brak wody. Pompa nie może z powodu swojej ewentualnej wady zasysać powietrza !!!. Nawet gdyby nieszczelność powstała po stronie korpusu ssącego pompy to po wyłączeniu pompy ciśnienie powodowałoby znaczący wyciek. Wyłącznik ciśnieniowy nigdy sam się nie rozreguluje ! Teraz o wydajności. Po pierwsze H= 46 m jest przy zerowej wydajności ( proponuję popatrzeć na wykres zależności wydajność Q/ciśnienie H. Jeżeli pompa zasysa z kilku metrów głebokości i rurociąg ssący też jest długi to z tych 46 m robi się mniej. Jednak jeżeli poprzednio dawała łatwo 3,5bara to wątpliwe aby teraz miała dawać mniej. Konstrukcja tych pomp powoduje że w niej części hydrauliczne nie trą o siebie i jeżeli nigdy nie zabrało wody to te części prawie się nie zużywają i pompa nie tarci parametrów. Chyba że w wodzie jest piasek ale gdyby tak było to w do tej pory poleciała by dławica mechaniczna i pompa by przeciekała od strony silnika

0
  • #7 01 Sie 2014 19:01
    poniat9
    Poziom 2  

Dziekuję za odpowiedź,
    Pompę będę obserwował i jak wystąpi opisany problem to sprawdzę szczelność zgodnie z instrukcją.

Co do poziomy wodu i wysokości lustra to uważam, że nie jest to problem, bo po ponownym włączeniu pompa działa poprawnie.

Wyłącznik cisnieniowy to oczywiście ja regulowałem i jak dotąd działa poprawnie.

Co do piasku to z całą pewnościa pompa go zasysa. Widzę to po filtrach. Zastanawiałem sie nawet czy czasem nie przeczyścić hydroforu i pompy.

Pozdrawiam,

0
  • #8 02 Sie 2014 07:30
    mczapski
    Poziom 38  

Oj chyba kolega woli konwersować niż rozwiązywać problemy. Już drugi tydzień trwa dyskusja i nie zbadano poziomu lustra wody w studni. Skoro jest podejrzenie o zasysanie piasku to też należy coś z tym zrobić a głównie dowiedzieć się dlaczego zasysa. I nie osiągniesz tego przez manipulowanie wyłącznikiem ciśnieniowym. Sama obserwacja też niewiele wniesie. A poza tym to z jaką studnią mamy do czynienia?

2