Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prądnica za 300zł - nie obraca silnika miodarki

jacenty86 22 Jul 2014 23:07 3546 13
    jacenty86
    Level 8  
    Witam,

mam następujący problem, mianowicie:
    kupiłem tani agregat prądotwórczy za 300zł, na którym widnieje plakietka MAX 1000Watt.

jak podłączyłem do niego wiertarkę, żarówki, itp do działa wszystko bez zarzutu - agregat sam dodaje gazu aby zwiększyć zapotrzebowanie.

ALe jak podłączam miodarkę z silnikiem 250Wat to się silnik nie obraca - wygląda tak jakby nie miał wystarczająco dużo mocy. Agregat też zachowuje się dziwnie - silnik chodzi na wolnych obrotach - jakby nie potrzebował wytworzyć więcej mocy.

Próbowałem go dodatkowo obciążać - wpiąłem w gniastko do agregatu:
    - 1 żarówkę 75W - miodarka zaczęła się delikatnie obracać - obroty agregatu nieznacznie wzrosły,
    - 2 żarówki 75W i 60W - miodarka nie obracała się i obroty agregatu utrzymywąły się jak wyżej..

Proszę o pomoc ... co można jeszcze z tym zrobić???
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Zacznijmy może od: modelu agregatu, jego moc odczytana z DTR lub tabliczki/ naklejki, czy jest 1 czy 3 fazowy no i czy sprawdzał kolega na wszystkich gniazdkach (dotyczy 3 fazowego)? To, że napisano "max 1000W" wcale nie oznacza, że bez problemu uruchomi się silnik o dość dużym prądzie rozruchowym...
    A próbował kolega ze zdjętym paskiem napędu miodarki? :)
    jacenty86
    Level 8  
    Koledzy,

macie może jakieś pomysły, co do mojego problemu z agregatem????
    mczapski
    Level 39  
    Zapewne przyczyna w regulatorze obrotów miodarki. Rozumiem, że przy zasilaniu z sieci energetycznej ustrojstwo działa?

A więc należałoby przebadać regulator (jego budowę). Podejrzewam, że regulator próbuje dostosować się do częstotliwości zasilania a to nie ma niestety 50 Hz. Zatem silnik nie może rozwinąć mocy. Praktycznie pozostaje zmiana regulatora lub opcjonalnie obejście.
    jacenty86
    Level 8  
    Dokładnie tak.
    Miodarka podpięta do sieci działa idealnie,
    kuki77
    Level 11  
    Ta twoja miodarka ma zbyt wyrafinowaną elektronikę i nie chce pracować z niepewnym źródłem.

Masz 2 wyjścia:
    -obejść elektronikę miodarki i połączyć zasilanie 'na krótko' - tylko z głową
    -spowodować, żeby agreagat podawał napięcie o parametrach akceptowalnych przez elektronikę miodarki, może jest jakaś regulacja obrotów, albo ręczny gaz?

sam bym raczej próbował 1 wyjścia.
    jacenty86
    Level 8  
    No przyznam się szczerze, że nie próbowałem podkręcać gazu w trakcie użytkowania miodarki... Próbowałem tylko z dodatkowym obciążeniem (poprzez żarówki).

A jak dokładniej mogę obejść elektronikę miodarki????
    kuki77
    Level 11  
    soniak2 wrote:
    Obejść elektroniki się nie da, ponieważ do pracy miodarki wymagana jest regulacja obrotów silnika. Silnik podpięty bezpośrednio pod agregat spowoduje maksymalne obroty.

Wtedy bym odpiął całkowicie elektronikę producenta, może nawet wymontował i wprowadził jakiś własny regulator obrotów. Przecież tam na bank siedzi jakiś zwykły 1-f silnik indukcyjny.

np. https://www.youtube.com/watch?v=i9jvEcnmj8I

http://sklep.avt.pl/regulator-obrotow-silnika...rycznego-zestaw-do-samodzielnego-montazu.html 30zł
    soniak2
    Level 21  
    kuki77 wrote:

Wtedy bym odpiął całkowicie elektronikę producenta, może nawet wymontował i wprowadził jakiś własny regulator obrotów. Przecież tam na bank siedzi jakiś zwykły 1-f silnik indukcyjny.

nie da rady,
    Zestaw AVT 1007, Wysokiej klasy sterownik prędkości obrotowej do jednofazowych komutatorowych silników elektrycznych. Silnika indukcyjnego ten kit nie ruszy.
    jacenty86
    Level 8  
    to mówicie że taki regulator nie będzie w stanie ruszyć silnika jednofazowego??

to jak to można przerobić???
    mczapski
    Level 39  
    Jakby to skomentować? Strona sprzedawcy i chyba wytwórcy zawiera całkiem sporo informacji i podaje możliwości rozwiązywania problemów. Dlaczego nie korzystasz z tej możliwości? A co z zachowaniem sterownika o czym mówi instrukcja użytkowania?
    Mnie jakoś nie pasuje przerabianie jak rozumiem nowego urządzenia nabytego za znaczącą kasę.
    soniak2
    Level 21  
    Zgadzam sie z"mczapski", trzeba sie skontaktować z producentem, może za dopłatą zmieni falownik na taki który może pracować z agregatem.

Warto też sie zastanowić nad zmianą napędu na 12V wtedy można na jakimś sporym akumulatorze, zrobić kilka wirowań, a agregatem doładowywać tylko akumulator, lub można sie podłączyć do auta, które by sobie chodziło na wolnych obrotach.

Faktem jest że każde moje rozwiązanie wiąże sie z dopłatą (za zmianę napędu) oraz za kuriera.