Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uA709 - Zamiennik z kompensacją częstotliwości

23 Lip 2014 03:11 3276 14
 • Poziom 30  
  Witajcie.
  Jak w temacie - szukam układu scalonego z kompensacją częstotliwości. Oryginalnie w układzie, konkretnie jest to impulsowy wykrywacz metali, siedzi uA709, jednakże takowego nie posiadam i nie mam możliwości zakupu, ponieważ jestem na wyjeździe. Tu nasuwa się pytanie. Widziałem schemat wew. owego scalaka i naprawdę jest on bardzo prosty. Czy gdybym zbudował układ według tegoż schematu, to czy byłby on pełnowartościowym zamiennikiem dla uA709? Podmiana z uA741 nie wchodzi w grę, owa kompensacja to podstawa działania wykrywacza.
  Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  piotrkol7 napisał:
  Podmiana z uA741 nie wchodzi w grę, owa kompensacja to podstawa działania wykrywacza.

  Coś tu "tworzysz". Pokaż schemat.
  Na pewno da się zastosować inny WO.

  Budowanie WO z elementów dyskretnych to karkołomny pomysł.
  Sam kiedyś tak robiłem, ale dla zastosowania stałoprądowego.
  Parametry były (i będą ) kiepskie, w układach scalonych stosowane sa inne elementy (wytwarzane w innych procesach), elementy te mają identyczne parametry.
  Porzuć ten pomysł.
 • Poziom 30  
  uA709 - Zamiennik z kompensacją częstotliwości
  Jak widać, schemat wewnętrzny uA709 jest bardzo prosty. W tej chwili nie mam możliwości zakupić żadnych części, to nie wchodzi w rachubę. Czy ewentualnie można "dobudować" do uA741 jakiś prosty układ tejże kompensacji bądź też wyodrębnić takowy z dokumentacji uA709 i również dobudować?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Szukaj czeskich odpowiedników; MAA501, MAA502. W ostateczności, po usunięciu korekcji, LF357. uA741 i podobne są za wolne; układ nie będzie działał prawidłowo.

  P.S. Kolega trymer01 prosił o schemat wykrywacza. :!:
 • Poziom 30  
  W załączniku dokumentacja w pdfie. Jak widać, kluczowym elementem jest właśnie ta kompensacja częstotliwości, ponieważ jest ona ściśle powiązana z potencjometrami strojącymi.
  EDIT:
  Dodałbym jeszcze, że tu np. uA741 nie byłby za wolny, z tego do czego doszedłem wynika, że układ pracuje z częstotliwością okołu stu Hz.
 • Moderator Projektowanie
  zetdeel napisał:
  W ostateczności, po usunięciu korekcji, LF357. uA741 i podobne są za wolne; układ nie będzie działał prawidłowo.

  Nic podobnego - LF357 to szybki WO, jest niestabilny dla ku<5 bodajże więc się tu nie nadaje. Zresztą po co tam szybki jeśli oryginał to 709?
  A 741 ma podobne GBW i SR jak 709, więc nie bedzie za wolny.
  W ogóle cały problem jest chyba wydumany i 741 powinien podejść z powodzeniem.

  Edit; - 741 można tam zastosować, ale wymaga to przeróbek układu.
 • Poziom 30  
  To, że wymaga to przeróbek, to wiem. Ale jakich? Czy mógłbyś uściślić?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam
  Kompensacja zastosowana w tym układzie jest bardzo dziwna, zaskakuje mała pojemność kondensatora w stosunku do typowych aplikacji.
  Co do meritum to można zastosować inny wzmacniacz, a układ regulacji nie służy do korekcji częstotliwości tylko jest korekcją offsetu stałoprądowego, równie dobrze można taką korekcję doprowadzić do wejścia wzmacniacza.
  Piotr

  Ps. jak koledzy wspominali kupno 709 na allegro z wysyłka nie stanowi problemu, jedyny kłopot to dobór odpowiedniej obudowy bo był produkowany w kilku typach.
 • Poziom 30  
  Po prostu nie mam możliwości zakupu w tej chwili czegokolwiek i dlatego was męczę swoimi pytaniami ;) Czy istnieje możliwość dobudowania układu kompensacji do uA741? Oczywiście zewnętrznego.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  PiotrPitucha napisał:
  ...Kompensacja zastosowana w tym układzie jest bardzo dziwna, zaskakuje mała pojemność kondensatora w stosunku do typowych aplikacji...
  I to jest właśnie wisienka na tym torcie. Taka kompensacja powoduje "wyciśnięcie" maksymalnej możliwej prędkości. Zresztą, w opisie wcześniejszej wersji tego wykrywacza jest wyraźnie napisane:
  Cytat:
  Diody D6 i D7 oraz rezystor R13 ograniczają wahania napięcia na wejściu US4, zabezpieczając go przed zniszczeniem. Układ ten wzmacnia sygnał pochodzący z sondy Ls 1000-krotnie. Dla zapewnienia dużej szybkości działania układ wzmacniacza wyposażony jest w elementy kompensacyjne R16, C13 i C14.
  Dlatego nie zastosowano uA741, bo nie ma możliwości go "podgonić". Schemat i opis w temacie: LM709 na MAA501 Wykrywacz metali PI.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Niczym nie zastąpi się wprost, trzeba dać µA709 !
 • Poziom 30  
  Dobrze, dziękuję za pomoc, dałem każdemu "Pomógł", zamykam. Będę zmuszony zakupić ten scalak niestety...
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Możesz kupić µA709A, LM709A, MAA501, MAA502 w obudowie metalowej TO99. Nie kupuj µA709C, LM709C, MAA504. Druciane nóżki należy rozgiąć w dwa rzędy wg. rysunku poniżej i wlutować w płytkę. Uwaga! Klucz (występ) na obudowie oznacza pin 8.
  uA709 - Zamiennik z kompensacją częstotliwości