Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uA709 - Zamiennik z kompensacją częstotliwości

23 Lip 2014 03:11 3276 14
  • Poziom 30  
    Witajcie.
    Jak w temacie - szukam układu scalonego z kompensacją częstotliwości. Oryginalnie w układzie, konkretnie jest to impulsowy wykrywacz metali, siedzi uA709, jednakże takowego nie posiadam i nie mam możliwości zakupu, ponieważ jestem na wyjeździe. Tu nasuwa się pytanie. Widziałem schemat wew. owego scalaka i naprawdę jest on bardzo prosty. Czy gdybym zbudował układ według tegoż schematu, to czy byłby on pełnowartościowym zamiennikiem dla uA709? Podmiana z uA741 nie wchodzi w grę, owa kompensacja to podstawa działania wykrywacza.
    Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    piotrkol7 napisał:
    Podmiana z uA741 nie wchodzi w grę, owa kompensacja to podstawa działania wykrywacza.

Coś tu "tworzysz". Pokaż schemat.
    Na pewno da się zastosować inny WO.

Budowanie WO z elementów dyskretnych to karkołomny pomysł.
    Sam kiedyś tak robiłem, ale dla zastosowania stałoprądowego.
    Parametry były (i będą ) kiepskie, w układach scalonych stosowane sa inne elementy (wytwarzane w innych procesach), elementy te mają identyczne parametry.
    Porzuć ten pomysł.
  • Poziom 30  
    Jak widać, schemat wewnętrzny uA709 jest bardzo prosty. W tej chwili nie mam możliwości zakupić żadnych części, to nie wchodzi w rachubę. Czy ewentualnie można "dobudować" do uA741 jakiś prosty układ tejże kompensacji bądź też wyodrębnić takowy z dokumentacji uA709 i również dobudować?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Szukaj czeskich odpowiedników; MAA501, MAA502. W ostateczności, po usunięciu korekcji, LF357. uA741 i podobne są za wolne; układ nie będzie działał prawidłowo.

P.S. Kolega trymer01 prosił o schemat wykrywacza. :!:
  • Poziom 30  
    W załączniku dokumentacja w pdfie. Jak widać, kluczowym elementem jest właśnie ta kompensacja częstotliwości, ponieważ jest ona ściśle powiązana z potencjometrami strojącymi.
    EDIT:
    Dodałbym jeszcze, że tu np. uA741 nie byłby za wolny, z tego do czego doszedłem wynika, że układ pracuje z częstotliwością okołu stu Hz.
  • Moderator Projektowanie
    zetdeel napisał:
    W ostateczności, po usunięciu korekcji, LF357. uA741 i podobne są za wolne; układ nie będzie działał prawidłowo.

Nic podobnego - LF357 to szybki WO, jest niestabilny dla ku<5 bodajże więc się tu nie nadaje. Zresztą po co tam szybki jeśli oryginał to 709?
    A 741 ma podobne GBW i SR jak 709, więc nie bedzie za wolny.
    W ogóle cały problem jest chyba wydumany i 741 powinien podejść z powodzeniem.

Edit; - 741 można tam zastosować, ale wymaga to przeróbek układu.
  • Poziom 30  
    To, że wymaga to przeróbek, to wiem. Ale jakich? Czy mógłbyś uściślić?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam
    Kompensacja zastosowana w tym układzie jest bardzo dziwna, zaskakuje mała pojemność kondensatora w stosunku do typowych aplikacji.
    Co do meritum to można zastosować inny wzmacniacz, a układ regulacji nie służy do korekcji częstotliwości tylko jest korekcją offsetu stałoprądowego, równie dobrze można taką korekcję doprowadzić do wejścia wzmacniacza.
    Piotr

Ps. jak koledzy wspominali kupno 709 na allegro z wysyłka nie stanowi problemu, jedyny kłopot to dobór odpowiedniej obudowy bo był produkowany w kilku typach.
  • Poziom 30  
    Po prostu nie mam możliwości zakupu w tej chwili czegokolwiek i dlatego was męczę swoimi pytaniami ;) Czy istnieje możliwość dobudowania układu kompensacji do uA741? Oczywiście zewnętrznego.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    PiotrPitucha napisał:
    ...Kompensacja zastosowana w tym układzie jest bardzo dziwna, zaskakuje mała pojemność kondensatora w stosunku do typowych aplikacji...
    I to jest właśnie wisienka na tym torcie. Taka kompensacja powoduje "wyciśnięcie" maksymalnej możliwej prędkości. Zresztą, w opisie wcześniejszej wersji tego wykrywacza jest wyraźnie napisane:
    Cytat:
    Diody D6 i D7 oraz rezystor R13 ograniczają wahania napięcia na wejściu US4, zabezpieczając go przed zniszczeniem. Układ ten wzmacnia sygnał pochodzący z sondy Ls 1000-krotnie. Dla zapewnienia dużej szybkości działania układ wzmacniacza wyposażony jest w elementy kompensacyjne R16, C13 i C14.
    Dlatego nie zastosowano uA741, bo nie ma możliwości go "podgonić". Schemat i opis w temacie: LM709 na MAA501 Wykrywacz metali PI.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Niczym nie zastąpi się wprost, trzeba dać µA709 !
  • Poziom 30  
    Dobrze, dziękuję za pomoc, dałem każdemu "Pomógł", zamykam. Będę zmuszony zakupić ten scalak niestety...
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Możesz kupić µA709A, LM709A, MAA501, MAA502 w obudowie metalowej TO99. Nie kupuj µA709C, LM709C, MAA504. Druciane nóżki należy rozgiąć w dwa rzędy wg. rysunku poniżej i wlutować w płytkę. Uwaga! Klucz (występ) na obudowie oznacza pin 8.