Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung Le32R81B - TV nie chce się włączyć

23 Jul 2014 14:50 2781 7
  • Level 9  
    Witam. Problem jest następujący:
    1. Telewizor nie włącza się. Dioda STB sieci na czerwono. Nie reaguje na przycisku na obudowie.
    2. Po sprawdzeniu napięć na wyjściu do MB jest 5.2V STB. Brak 13V/0.3A, +5V/4A oraz +12V/0.5A. Według manuala brak13V na wyjściu - problem zasilacza.
    3. W części ST BY na płycie głównej jest 5,2V STB oraz 3,3V. 3,3V spada przy przyciskaniu włączników na obudowie.
    4. Wymieniłem część kondensatorów na zasilaczu.

Dalej nie włącza się.

Samsung Le32R81B - TV nie chce się włączyć
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 43  
    coolero2209 wrote:
    2. Po sprawdzeniu napięć na wyjściu do MB jest 5.2V STB. Brak 13V/0.3A, +5V/4A oraz +12V/0.5A. Według manuala brak13V na wyjściu - problem zasilacza.

Interesująca diagnoza.
    coolero2209 wrote:
    3. W części ST BY na płycie głównej jest 5,2V STB oraz 3,3V. 3,3V spada przy przyciskaniu włączników na obudowie.

Bardzo interesująca diagnoza. A tych włączników to ile jest?
    I co dalej?? Koniec pomiarów?

Schemat mamy ci przeanalizować? (Już się zaczyna śmiecenie plikami).
    Ile tematów o tym TV, tym zasilaczu (i podobnych, opartych na takich układach) przeczytałeś na forum?
    To ja też sobie zaśmiecę.
  • Level 9  
    Włączać się przyciskiem power i przyciskami od zmiany kanałów o ile pamiętam też. Kiedy "przyciskam" (klawisze dotykowe) na obudowie napięcie 3.3V w czesci STBY na płycie gł. spada. Myślałem ze to może być wina tych kondensatorów ale po wymianie jest to samo.
    Odnośnie tego zasilacza nie znalazłem postów. A jeśli chodzi o TV to główną winą są te kondensatory które juz wymieniłem.
    Sprawdziłem tez diody i DZ na zasilaczu i MB i interfejsie klawiatury.
  • Level 43  
    A kiedy sobie wreszcie, panie naprawiaczu, ustalisz, czy uszkodzony jest zasilacz, czy MB, czy może i jedno, i drugie?
    Też oczywiście nic nie ma o tym na forum?;)
    Ano nie ma, bo jak znaleźć i zrozumieć, gdy się nie zna budowy telewizora.
    coolero2209 wrote:
    Kiedy "przyciskam" (klawisze dotykowe) na obudowie napięcie 3.3V w czesci STBY na płycie gł. spada.

Fantastyczny opis pomiaru.
    coolero2209 wrote:
    Sprawdziłem tez diody i DZ na zasilaczu i MB i interfejsie klawiatury.

Po co? Aby sobie posprawdzać? A może się coś trafi, jak ślepej kurze ziarno?
    No to sprawdzaj pozostałe 1555 elementów.
    Albo uruchom myślenie! A wcześniej poznaj zasadę działania zasilacza. Na początek.
    W tym przypadku prostego, jak przysłowiowa budowa cepa!
  • Level 9  
    Nie jestem zawodowym elektronikiem "mirex" dlatego zgłaszam problemy na tym forum. Jeżeli nie interesuje Cie ten post to daj spokój a ja poczekam na porady od innych. Gdybym wiedział co jest problemem to bym się nie rozpisywał. A już wcześniej pisałem że kierując się manualem do tego modelu tv wychodzi na to ze przy świecącej się diodzie STB i braku 13V przy wyj. na MB uszkodzony jest zasilacz. A mi chodzi o to czy da się go naprawić czy potrzeba wymienić.
  • Moderator
    "A mi chodzi o to czy da się go naprawić czy potrzeba wymienić." To w końcu sprawdź, co możesz zrobić, albo temat do Kosza. Bo nie widać, żebyś jakieś konkretne wnioski wyciągnął...
  • Level 9  
    Właśnie dlatego pytam bo nie wiem co dalej robić. Gdybym wiedział to bym nie pytał.
  • Moderator
    To pogadaj z serwisantem. Zamykam.