Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic SA-PM18 - Nie działa tuner FM i AM

23 Jul 2014 19:54 1404 6
 • Level 20  
  Witam.
  Mam małe doświadczenie w naprawie audio stąd post z prośbą o pomoc.
  A więc nie działa tuner FM i AM. Na froncie wszystko się zmienia . Do układu IC102 LC72131 dochodzą impulsy DI i CL z procesora , a układ nie zmienia na 10 nodze stanu na niski i nie podaje zasilania na głowicę WCZ Napięcia zasilania są i są takie jakie powinne być. Układ podmieniłem i rezonator też , oczywiście bez skutku.Układ z wylutu i nie wiem czy jest sprawny bo zachowuje się podobnie. Proszę bardziej doświadczonych o poradę.
  Pozdrawiam.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 39  
  Wymuś pracę głowicy i zbadaj czy jest choćby szum.Może ubity LA choć to nie zdarza się . Warto podstawić jeszcze raz LC skoro niepewny.Zmroź głowicę , może tam coś nie gra(powstają jak wszędzie zimne luty) przez co blokuje resztę i objaw podobny jak w starym KV ;)
 • Level 20  
  Witam.
  Niestety podmiana układu LC nic nie zmieniła. Jaki ma być stan na nodze nr2
  mam tam ok 1v. Podawałem logiczne 0 i 1 (5v) ale to nic nie zmieniło.
  Mają tam iść jakies impulsy?
  pozdr.
 • Level 39  
  Na pinie2(CE) kontroler ustawia wysoki jeśli wprowadza lub wyprowadza dane . Przykładowo zmieniając częstotliwość powinieneś zaobserwować zmianę stanu na H . Poczytaj dokumentację LC i zobaczysz jak to wygląda.
 • Level 20  
  Witam.
  Na tym pinie nic się nie dzieje.Wymuszony stan wysoki nic nie zmienia.Prawdopodobnie musi przyjść impuls(impulsy) otwierające układ do dalszej pracy. Obawiam się, że może to być procek. Posiedze jeszcze nad tym trochę z czystej ciekawości co jest uszkodzone.
  Pozdr.
 • Level 20  
  Witam.
  Dziękuję za odpowiedź.
  Kwarc x103 (rezonator) podmieniłem i napisałem to w pierwszym poście.
  Znalazłem uszkodzenie. Noga nr 2 układu LC72131 idzie na anody diody d644 i d645 ,te są jeszcze podwieszone przez opornik 22k do +5v. Na anodach powinien być stan wysoki jak działa radio (przy włączeniu FM lub AM dodatkowo pojawiają się impulsy powodujące uruchomienie układu LC 72131) , jak działa CD stan niski wymuszony nogą nr6 procesora - sygnał ( /CD). Niestety noga procka jest przywarta do masy - czyste zwarcie i dlatego radio nie działa. Podniesienie nogi nr6 procka powoduje ,że wszystko zaczyna działać ale po czasie (kilka minut ) nogi 7,8,9 też dostają zwarcie ,objawia się to tym , że laser jest ściągany do tyłu i przeskakuje - brak kontroli.
  Niestety to wina procesora - pechowo się uszkodził.
  Jest tam taki C2BBGF000474 a pod tym M38B79MFH-A169FP

  Pozdrawiam