Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Indesit WS84 TX EX - Spalony triak w sterowniku

mirek_adept 24 Lip 2014 01:36 2052 2
  • #1 24 Lip 2014 01:36
    mirek_adept
    Poziom 9  

W leciwej już pralce indesit WS84 TX EX coś padło. Z relacji domowników wynika, że wysadziło bezpiecznik w przedpokoju. Bezpiecznik (typu "S") przy próbach włączenia "opadał" chwilę po włączeniu. Problem znikł po wyłączeniu pralki z prądu. Trudno powiedzieć, czy chodziło o wyłącznik nadprądowy, czy o różnicówkę. W moim przypadku oba zabezpieczenia mają wspólną dźwigienkę. Podobno w łazience był wyczuwalny jakiś "elektryczny" zapach.

Przy takiej relacji ze zdarzenia, pralki nie włączałem do prądu. Zacząłem od sprawdzenia istnienia przebicia do obudowy. Przy pomiarze omomierzem, a więc przy b. niskim napięciu, przebicia nie ma. Zwarcia też. Rozebrałem trochę pralki. Zapachu pozwalającego na zlokalizowanie problemu nie wyczułem. W module sterującym znalazłem "odstrzelony" triak o symbolu MAC 97A8 131 oraz dwa mocno przegrzane rezystory w jego sąsiedztwie. Na płytce modułu sterownika elementy te mają oznaczenia: Q7, R26, R27. Z pomiaru omomierzem wynika, że triak jest dołączony do jednego z pól złącza krawędziowego o symbolu CND. Złącza krawędziowe mają oznaczenia od CNA do CNG.
    Moje pytania:

Może ktoś z Was wie, jakie wartości powinny mieć rezystory R26 i R27?

Jak znaleźć element, którym steruje dany triak?

Poniżej zamieszczam zdjęcia sterownika. Spalone elementy znajdują się na samym środku płytki. Drugie zdjęcie pokazuje ten fragment.
    Na płycie sterownika znalazłem symbole identyfikujące: WR@P 0020.3 LB2000 UNI-ST

adept

pralka Indesit WS84 TX EX - Spalony triak w sterowniku pralka Indesit WS84 TX EX - Spalony triak w sterowniku

0 2
  • Pomocny post
    #2 24 Lip 2014 02:50
    peter falk
    Specjalista AGD

Q7 - MAC 97 A8 (Z 0607)
    R24 - 1K
    R26 - 1K
    R27 - 470÷560Ω

1
  • #3 12 Wrz 2016 00:25
    mirek_adept
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję koledze "peter falk" (nick kolegi sięga starych czasów, więc chyba kolega zaczynał od pralek Frania?). Niestety nie pomogły żadne działania naprawcze i reanimacyjne. Wygląda na to, że przebicie poszło też na procesor. Po długim postoju pralki na przydomowym katafalku, wywiozłem ją na miejsce wiecznego spoczynku - nowoczesne wysypisko z miejscem na elektrośmieci.

Temat zamykam.

0