
Twórz płytki drukowane w ciągu minut, nie wychodząc z domu przy kosztach nie większych od kubka kawy. Fundowane właśnie poprzez Kickstarter urządzenie - Squink - to zintegrowany układ pozwalający na drukowanie tuszem przewodzącym płytek drukowanych oraz umieszczanie na tak przygotowanym układzie elementów elektronicznych.
Budowanie urządzeń elektronicznych zawsze polega na kompromisowym balansowaniu pomiędzy kosztami, czasem i elastycznością projektu. Squink zapewnia wszystkie trzy cechy - każdemu, wszędzie.
Chcemy wprowadzić elektronikę pod strzechy
Squink jest nowym spojrzeniem na prototypowanie układów elektronicznych. Dzięki jego wykorzystaniu uwolnij swoją kreatywność, testuj swoje pomysły od ręki i poprawiaj je szybko, dzięki możliwości wykorzystania szeregu materiałów do konstrukcji płytek drukowanych i intuicyjnemu oprogramowaniu, które za rękę prowadzi użytkownika przez cały proces realizacji prototypu.
"Jednakże nasza wizja Squink to nie tylko to", mówią twórcy urządzenia. "chcemy obniżyć próg wymaganej wiedzy aby móc rozpocząć swoją przygodę z elektroniką". Dzięki umożliwieniu udostępniania swoich projektów i łatwego wyszukiwania schematów w bazie online, każdy może rozpocząć naukę elektroniki i rozpalić życie w dotychczas nieożywionych przedmiotach.
Squink zaprojektowany został jako portal do aktywnego środowiska online, co ma za zadanie przesunąć dalej granice tego czego może dokonać pojedyncza osoba.
Tworzenie układów elektronicznych jest drogie, skomplikowane i czasochłonne
Wielkoskalowa produkcja urządzeń elektronicznych jest droga i problematyczna, tym bardziej jeśli nie chce się wytwarzać setek płytek drukowanych i nie ma łatwego i prostego rozwiązania jeśli chcemy prototypować z domu.
Squink jest szybki, niedrogi, elastyczny i powoduje poruszenie
Odmiennie niż projektowanie sprzętu, inżynieria oprogramowania jest prosta i szybka. Wykorzystując tylko komputer bardzo szybko można - jak łatwo sobie wyobrazić - zaprojektować i przetestować swoje pomysły. Twórcy Squink chcieli by wprowadzić ten sam koncept elastyczności do elektroniki i to jest główny powód dla którego powstaje opisywane urządzenie. Z założenia Squink ma być domową fabryką układów elektronicznych. Jest niewielki, bez problemu da się go umieścić na biurku. Drukuje on, w ciągu kilku minut, rysunek ścieżek na dowolnym sztywnym lub elastycznym, substracie. Wytwarzanie płytek drukowanych w domu nigdy nie było tak proste.
Od pomysłu do realizacji w kilka minut
Do Squinka podłączyć można się z pomocą USB, Ethernetu lub WiFi. Po utworzeniu lub pobraniu dokumentacji płytki drukowanej (w formacie gerber) wystarczy załadować ją do Squink, a oprogramowanie poprowadzić Was przez cały proces fabrykacji. Można, zamiast plików GERBER, wykorzystać także pliki w formacie .png, jeśli mamy artystyczne inklinacje. Uwolnijmy swoją kreatywność!
Chcesz przetestować jeden z swoich szalonych pomysłów? a może przetestować płytę drukowaną znalezioną online? Zaprezentowano tutaj przykładowe realizacje wykonane z pomocą Squinka. Dzięki temu urządzeniu znika wiele barier i otwiera się nowy wachlarz możliwości.
Prosta realizacja skomplikowanego procesu
Na nową technologię patrzymy jak na coś co umożliwić ma prostszy i łatwiejszy dostęp do tworzenia układów elektronicznych. Projektanci urządzenia wierzą iż najbardziej istotną częścią łatwego prototypowania układów elektronicznych jest jego tworzenie i najlepiej jeśli byłby to proces możliwie gładko przebiegający. I to jest miejsce gdzie potrzebna jest pomoc przyszłych, potencjalnych użytkowników Squinka. Poprzez zaangażowanie się w projekt i jego testowanie mogą oni dostarczyć istotnych informacji odnośnie jego działania, co pozwoli na zmienienie go w idealną maszynę do konstrukcji prototypowych układów.
Rezystywność
Rezystywność powierzchni jest obliczana poprzez pomiar rezystancji wydrukowanej ścieżki testowej i następnie dzielenie jej przez długość i szerokość tej ścieżki. Finalna wartość podawana jest w ?/sq (omy na kwadrat). Po wydrukowaniu zaprezentowanej powyżej ścieżki o wymiarach 1 cm na 8 cm zmierzono jej opór - wyniósł on 0,7 ?.
Rezystywność powierzchni wynosi zatem: (0,7 / 8)= 0.0875 ?/sq, czyli jakieś 90 m?/sq.
Zespół

Nasz projekt jest bardzo zróżnicowany technologicznie, podobnie jak tworzący go zespół. Nicolas jest inżynierem elektronikiem z doświadczeniem w robotyce. Z kolei Carlos jest inżynierem oprogramowania, który wcześniej zaangażowany był w budowę elektrycznych samochodów. Andrew jest doświadczonym inżynierem który wcześniej zajmował się front-endami, pracując dla IBMa. Mike jest profesorem na New York University i ekspertem w projektowaniu płytek drukowanych. George jest elektronikiem który wcześniej pracował dla AT&T i DARPA, jednocześnie robiąc doktorat na NYU.
[b]Fighting the status quo
Rozpoczęliśmy pracę nad Squinkiem iż bardzo często to dostęp do technologii, a nie brak umiejętności, jest czynnikiem utrudniającym czy nawet uniemożliwiającym realizację fajnych projektów elektronicznych. Dostępność drukarek 3D pozwoliła na ułatwienie realizacji projektów mechanicznych, co pozwoliło im osiągnąć nowe wyżyny, jednak nadal nie było analogicznego narzędzia dla elektroników.
Osiemnaście miesięcy temu sformowaliśmy niewielki zespół mający pracować nad prototypem opisywanego urządzenia. Projekt realizowany był na NYU, na wydziale elektronicznym. Wykorzystywał on strzykawkę do nakładania przewodzącego tuszu na materiał i wymagał sporo programowania dla każdego wykonanego obwodu. Ale działał, co potwierdziło iż sama koncepcja jest poprawna.
Po wstępnych sukcesach rozszerzyliśmy zespół i pracowaliśmy wytrwale aby zwiększyć - o rzędy wielkości - prędkość i precyzję działania urządzenia. Dodatkowo udało nam się stworzyć intuicyjny interfejs, który może być obsługiwany bezprzewodowo. Nadal eksperymentujemy z różnymi materiałami i tuszami do druku.
Jeśli jesteście spragnieni detali, możecie sprawdzić jak zaczynaliśmy http://www.botfactory.co/blog/16-it-always-starts-with-a-problem .
Źródło:
https://www.kickstarter.com/projects/botfacto...quink-the-personal-electronic-circuit-factory
Cool? Ranking DIY