Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tworzenie własnego niezbyt zaawansowanego projektu

quadrox31 24 Jul 2014 14:03 1089 6
Computer Controls
 • #1
  quadrox31
  Level 8  
  Witam,
  Jestem studentem Automatyki, chciałbym nieco rozwinąć swoje umiejętności, tak więc chcę wykonać makietę linii taśmowej napełniania butelek. Jako, że moje umiejętności nie są zbytnio rozwinięte w tej dziedzinie proszę o pomoc/ ukierunkowanie/ wskazanie właściwej drogi.
  Linia o której piszę miałaby działać następująco: Na linii początkowo stoi butelka, po uruchomieniu jedzie po taśmie, aż do położenia w którym zostaje wykryta przez czujnik. W tym momencie następuje napełnianie butelki, aż do osiągnięcia danego poziomu (czujnik przepływu). Po napełnieniu rusza dalej.
  Chciałbym, żeby było to sterowane za pomocą mikrokontrolera, a nie jak zazwyczaj PLC, ponieważ bardziej mnie one interesują :)
  W tym momencie chciałbym dojść do tego momentu. Proszę o jakąkolwiek pomoc w tej materii. Tzn. od czego zacząć konstrukcję, na czym się skupić, jaki kontroler dobrać.
  Mam nadzieje, że post umieszczam w odpowiednim dziale, jeżeli nie to przepraszam.
  Pozdrawiam.
 • Computer Controls
 • #2
  kindlar
  Level 40  
  Programujesz w jakimś języku?
  Będziesz budował tę makietę czy tylko czujniki i silniki podpinał do mikroprocesora i sprawdzał ich działanie?
 • Computer Controls
 • #3
  quadrox31
  Level 8  
  Ogólnie to programuje nieco w języku C/C++, także Asembler, ale tu już słabiej sytuacja wygląda.
  Odnośnie samej makiety- Tak chciałbym, zbudować makietę z prawdziwego zdarzenia. Chciałbym to w późniejszym okresie wykorzystać do pracy inżynierskiej.
  Dziękuję za szybką odpowiedź.
 • #4
  kindlar
  Level 40  
  Przygotowania musisz poprzeć własnym nakładem pracy.
  Dobór silników napędowych prądu stałego lub krokowych, czujników wychylnych lub optycznych lub innych. Dobór układu wykonawczego przenośnika i sterowanie zaworem napełniającym. Zakup tych elementów. Lub zdobycie części i układów z "demobilu" sprzętu komputerowego (skanery, drukarki). W zależności od wybranego rozwiązania napotkasz inne problemy.
 • #5
  gervee
  Automation specialist
  Moim zdaniem to zrobisz jak będziesz chciał. Jeśli na uC to będziesz bawić się w projektowanie sterownika, który ma sterować opisanym przez Ciebie procesem. Jeśli będziesz chciał (a pewnie będziesz) zintegrować swój układ z systemem nadrzędnym to musisz od razu przewidzieć taki uC, w którym dasz radę to zrobić (np. będziesz mógł zaimplementować mu jakiś protokół komunikacyjny). Czujników "na żywca" pod uC nie podłączysz, więc i tu musisz zwrócić uwagę na to jakie czujniki zastosujesz/będziesz chciał zastosować. Pod wyjścia uC silników też nie podłączysz więc i tu jest zabawa.

  Piszę "zabawa" bo te wszystkie sprawy będą odciągać Cię od twojego systemu, którym chcesz sterować. Będziesz robić sterownik a nie sterować procesem - no ale jeśli to Cię interesuje to rób to. Nie wiem tylko czy "linia napełniania butelek" to będzie dobry pomysł.
 • #6
  quadrox31
  Level 8  
  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Zdecydowałem się właśnie na tą opcję, gdyż jest to coś co leży w zasięgu możliwości wykonania. Sterowanie innymi procesami (temperatury itd.) wydaje mi się zbyt zaawansowana. Zwróciłeś uwagę na ważny aspekt- komunikacja, faktycznie nie zastanawiałem się nad tym wcześniej. Jako uC chciałbym wykorzystać coś z rodziny AVR. I tu nasuwa się pytanie czy komunikacja za pomocą RS232 będzie odpowiednim rozwiązaniem?
  Także dziękuję za odpowiedź w kwestii doboru elementów. Jutro z rana zajmę się tą sprawą i jeżeli to nie problem poproszę o kontrolę w tej kwestii.
  Pozdrawiam
 • #7
  dziechu
  Level 27  
  Komunikację z procesora masz przeważnie typu USART, I2C, SPI, jeżeli procesor bardziej zaawansowany (np. ARM) to może dojść CAN, USB itp. Do komunikacji na większe odległości niż kilkadziesiąt cm musisz zrobić odpowiedni interfejs, może być RS232, RS485, protokół np. MODBUS itp., można ciągnąć kable albo wykorzystać komunikację radiową. Czujniki typu wyłączniki krańcowe, niektóre transoptory czy czujniki Halla można podłączać bezpośrednio do uC, inne trzeba przez odpowiednie sprzęgi. Sterowanie silników też można rozwiązać na wiele sposobów, jeżeli nie są potrzebne duże prędkości, to najlepszymi do sterowania przez uC są silniki krokowe.