Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie prostej elektroniki z komputerem - Port seryjny?

24 Lip 2014 14:24 747 5
 • Poziom 2  
  Zamierzam zbudować urządzenie, które włączy na jakieś dwie sekundy elektromagnes (przez co zwolni zapadkę w urządzeniu mechanicznym). Chciałbym, żeby działo się to wtedy, kiedy zażyczę sobie tego z komputera. Urządzenie ma być jak najprostsze, jak najbardziej głupie i prymitywne, ponieważ nie lubię pakować w nic mądrzejszej technologii, niż jest to absolutnie niezbędne, także mikrokontrolery odpadają.

  Mój plan jest taki, żeby użyć przerzutnika monostabilnego, który otrzymawszy impuls 5V, na jakieś 2 sekundy (można to ustalić używając w tym przerzutniku odpowiednich wartości R i C) zmieni wartość swojego wyjścia z 0 na 1. To wyjście zasili elektromagnes albo zamknie obwód jakimś włącznikiem i da prąd z baterii do tego elektromagnesu. Nie wiem tylko jak wysłać taki impuls z komputera.

  Dowiedziałem się już, że USB nadaje się najlepiej raczej do przesyłania danych i urządzenia USB wymagają mikrokontrolerów, wgrywania oprogramowania itd. Zamierzam tylko wysyłać jeden głupi impuls, więc to zbyt skomplikowane rozwiązanie. Pomyślałem, że mógłbym użyć portu RS-232 (ewentualnie przejściówki USB-RS232) i wysłać ten impuls w ten sposób.

  Szukam jak to zrobić na różnych stronach po polsku i po angielsku ale nadal nie składa mi się to do kupy. Pracuję pod Linuksem, ale mam też windowsa. Ogarniam głównie C++ i to właśnie w tym języku chciałbym napisać program obsługujący to urządzenie, chociaż może być też Python. Robił ktoś z Was coś takiego? Czy w ogóle w dobrym kierunku idę? Jest może jakaś prostsza, bardziej błyskotliwa metoda zrobienia tego, co planuję?
 • Poziom 39  
  Posiadasz LPT (port równoległy) w komputerze?
 • Poziom 2  
  Nie posiadam.
 • Poziom 26  
  Najłatwiej było by to rozwiązać z portem LPT, na nim możesz ustawiać wyjścia I/O. Do tego jakiś tranzystor i spokój.

  Jeżeli jednak nie masz LPT, zostaje Ci USB i przejściówka na rs232, nie jest to zbytnio skomplikowane. Jeżeli umiesz się posługiwać C++ i nie straszne Ci są obiekty, polecam Ci bibliotekę D2XX.

  Pozdrawiam