Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie wodne

Crazy ahmed 24 Kwi 2005 09:02 3279 27
  • #1 24 Kwi 2005 09:02
    Crazy ahmed
    Poziom 13  

Cześć mam zamiar zmienić pompkę w chłodzeniu wodnym z 950 l/h na 2000 l/h przy czym mam bloki wodne z cpc na procku, grafie i cipsecie, oczywiście jest w zestawie chłodnica ale nie taka jak w samochodzie (dla początkujących) z czasem zmienie ją na samochodową, problem w tym że nie wiem jak podejść do sprawy szybszy obieg- mniejszy odbiór ciepła, ale też ciecz jest mocniej wpompowywana w blok co zwiękrza strumień udeżenia, umnie średnica krućców to 6 mm wewnętrzna 5 mm, które bloki są leprze te co mają więkrzą średnicę krućców czy te mniejsze. Rozwiejcie moje wątpliwości.

• #2 24 Kwi 2005 09:41
    kazik70
    Poziom 28  

Było trzeba poszukać a nie zakładać nowy temat.

Więsza średnica kroćców i węży w układzie oznacze większą wydajność,
    więcej wody która zabiera ciepło.
    Najpopularnieszje to 12 lub 10mm zewnętrznie.
    Niektórzy stosują 16mm ale to już przegięcie,
    dużo nie zyskuje się na wydajności w stosuknku do 12.
    Twoje 6mm to zdecydowanie za mało to jedna znajwiększych wad CPC.

Co do pompki to szybszy obieg wody nie oznacza mniejszego odbioru ciepła.
    Nie da się tego ocenić, w niektórych przypadkach wolnijeszy
    obieg będzie wydajniejszy a w niektórych szybszy.
    Jest jeden złoty środek inny dla każdego układu WC.

Co to za pomka ta 950l/h?

• #3 24 Kwi 2005 15:45
    Crazy ahmed
    Poziom 13  

ta pompka to kiła z cpc jedna ma 600 druga 350 l/h, aqua chyba tak się nazywa. oki dzięki z aodpowiedź, więc teraz doszedłem do wniosku że wole to sprzedać i zainwestować w suba.

• #4 26 Kwi 2005 00:38
    oskar777

Poziom 24  

Osobiscie mam cpc ludzie narzekają na niego ale mi działa ok od jakis 3 miechów. Zestaw to jest chłodzenie procka + dwie pompy procek to barton 2500 i jest cicho a procek ma miedzy 45 a 50 stopni czyli u mnie ok bo zazwyczaj miewal 55-64 przy użyciu dobrego miedzianego chłodzenia i czasem mu się padało.
    Pozdrawiam.

• #5 26 Kwi 2005 01:57
    Linoge
    Poziom 26  

z tym tylko ze cpc nie na daje sie dla prockow ocowanych a kto bedzie sobie zawracal glowe wc i jeszcze szczegolnie cpc jesli nie chce krecic ?
    no tak ja mam nas wojim wc :) i temp nie wieksze niz 45*C - koszt ok200zl :) i jest w miare cicho ...

• #6 26 Kwi 2005 16:38
    Crazy ahmed
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o temp. to ja mam intel pentium 2,8 Ghz i na wiatraku miałem 45* C po założeniu wc, zimą temp nie przekraczała 22*C a w pokoju miałem około 25*C, latem temp. oscyluje w granicach 37*C, bloki na cipset i grafe oddałem, więc nie jestem aż tak stratny ale chętnie bym to zmienił na jakieś wydajniesze co wiąże się znowu z wydatkami procek+cipset+grafa do tego nowa pompka i jakaś leprza chłodnica, jak pomyśle o tym to wole już sobie zrobić dobrego suba aktywnego.

• #7 26 Kwi 2005 16:49
    Linoge
    Poziom 26  

22* na cpu a w pokoju 25* znaczy sie miales chlodniczke na zewnatrz i woda miala ok 10*C ? bo inaczej tego nie widze ... ;]

• #8 26 Kwi 2005 17:05
    Crazy ahmed
    Poziom 13  

teraz mam 25*C chyba że program który pokazuje mi temp. jest do bani, a używam CPUCool, Fuzzy logic lub PC alert zależy który włącze.
    Więc nie wiem co jest grane zaraz się okaże że mam jakieś cudo :lol: chłodnica ma wymiary 33cm na 21 cm i nie jest to jakaś rewelacja.

• #9 26 Kwi 2005 17:29
    Linoge
    Poziom 26  

ja stawia ze nie jest to cpu tylko case temp ... no chyba ze masz najwydajnieszy blok na swiecie

• #10 26 Kwi 2005 17:50
    Crazy ahmed
    Poziom 13  

:lol: z tym bym się nie zgodził że to najwydajniesze chłodzenie wodne, w każdym razie na tym programie też miałem pokazaną temp. jak był wiatrak.

• #11 27 Kwi 2005 17:40
    oskar777

Poziom 24  

Małe sprostowanie na cpc (chodzi mi o te droższe modele z chłodnicą a nie rurkami porozwieszanymi po ścianach ;p). To da sie procka podkręcić spokojnie napewno nie tak "mocno" jak przy zestawach z większymi średnicami otworów lub samoróbkami (sam bym zrobił chłodzenie ale skąd frezarke znaleść, może ktos zna miejsce w wawie gdzie za drobną opłatą mozna cos wyfrezować w miedzi) ale da sie i temperatura jest ok.
    Pozdrawiam.

• #12 27 Kwi 2005 19:41
    Linoge
    Poziom 26  

nie bardzo czaje po co samemu sie bawic w cos takiego no chyba ze dla zabawy ... ale koszty napewno nie bede duzo mniejsze niz na np bloki.pl bloki w miare za rozsadna cene teraz takze f2s robil kariere 100zl i blok 4all platforms :)

• #14 27 Kwi 2005 22:51
    Linoge
    Poziom 26  

mialem calkiem przyjemny nawet cichy jesli jest zaopatrzony w regulator podstawa to dobra pasta ;] nie ta z boxa oglnie calkiem przyjemny ale napewno wc nie przebije jesli dobrze pomyslany :)

• #15 27 Kwi 2005 23:18
    ozman
    Poziom 21  

kazik70 napisał:

Nie może byćobieg raz wydajniejszy a raz nie!

Wszystko pokazuje równanie kalorymetryczne stosowane właśnie do wymienników ciepła Q=m*Cw*(T2-T1)

m - jest strumień masy i jasno wynika że im jest przepływ większy to więcej ciepła pobiera woda. Oczywiście są jeszcze inne czynniki ale już mniej ważne i wpływające na to zjawisko.

• #16 27 Kwi 2005 23:48
    Linoge
    Poziom 26  

no np takie jak predkosc rochodzenia sie ciepla w wodzie ktore jest jak wiadmowo ograniczona, podobnie wieksza predkosc w bloku moze oznaczac choc nie koniecznie mniejszy czas przebywania wody w chlodnicy, czyli gorsze jej schladzanie pojemnosc cieplna wody jest na tyle duza ze pompki 600l spokojenie starczaja do takich zastosowan, gdyz realny jej przeplyw w tak obciazonym ukladzie spada do 2oo-3ool a wiekszy przekroj wezy powoduje po prostu mniejsze oporu a co za tym idzie wiecej l na h, jest pewna granica po przekroczniu ktorej juz nie odnotowuje sie wzrostu wydajnosci chlodzenia. wszysktko zalezy od zastosownych blokow i systemu chlodzenia wody jak i sposobu polaczen elementow ....

• #17 28 Kwi 2005 11:04
    kazik70
    Poziom 28  

ozman napisał:
    kazik70 napisał:

Wszystko pokazuje równanie kalorymetryczne stosowane właśnie do wymienników ciepła Q=m*Cw*(T2-T1)

m - jest strumień masy i jasno wynika że im jest przepływ większy to więcej ciepła pobiera woda. Oczywiście są jeszcze inne czynniki ale już mniej ważne i wpływające na to zjawisko.

A jednak szybkość obiegu wody znacząco wpływa na wydajność układu.
    I stosowanie z byt słabej lub z byt mocnej pompki nie oznacza
    optymalnego odprowadzanie ciepła.
    Nie znam tego wzoru nie wiem czego dotyczy i nie obchodzi mnie to.
    Jest tak jak napisałem post w cześniej, wiem to z własnego doświadczenia.
    Możesz też o tym poczytać na forum tweak, doświadczenia ludzi którzy
    eksperymentowali z szybkością przepływu i opisali to postach.

• #18 28 Kwi 2005 14:50
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

wydajnosc pompy powinno sie dostosowac do wydajnosci chlodnicy

• #20 28 Kwi 2005 19:00
    Linoge
    Poziom 26  

juz go przerabialem uwaga masz wyzej btw wiatrak moze byc nie symetryczny a pomimo tego dasie go zalozyc na 2 sposoby zazwyczaj obu trzeba wyprobowac, natomiast sposob zalozenia koszyka jest jedne inaczej uszkodzi rdzen

• #21 28 Kwi 2005 22:08
    ozman
    Poziom 21  

kazik70 napisał:
    ozman napisał:
    kazik70 napisał:

A jednak szybkość obiegu wody znacząco wpływa na wydajność układu.
    I stosowanie z byt słabej lub z byt mocnej pompki nie oznacza
    optymalnego odprowadzanie ciepła.
    Nie znam tego wzoru nie wiem czego dotyczy i nie obchodzi mnie to.
    Jest tak jak napisałem post w cześniej, wiem to z własnego doświadczenia.
    Możesz też o tym poczytać na forum tweak, doświadczenia ludzi którzy
    eksperymentowali z szybkością przepływu i opisali to postach.

No tak ale po to jest nauka by wyjaśnać procesy, z którymi ma się do czynienia w życiu codziennym.

Dokonałem pewnych obliczeń żeby mozna był wyciągać z tego wnioski
    Dla wydajności teoretycznej 300l/h (średnica rurki 10mm) prędkośc średnia przepływu wynosi 1,06 m/s (max 1,76). Po obliczeniu liczby Reynoldsa (10600) okazuje się że ruch cieczy ma charakter burzliwy. Oznacza to że cząsteczki wody poruszają się brdzo nieiporządkowanym ruchem w stosunku do osi przepływu. To daje lepszy odbiór ciepła. Wnioski: Dodając oporyprzepływu i straty hydrostatyczne wynika z tego że 350l/h już by wystarczyło. czyli to jest minimalna sensowna wydajność pompki.

Dalsze zwiększanie szybkości przepływy jest rozsądne tylko z punktu widenia równania, które opisałem w poprzednim poście. Ale...

W przyrodzie nie ma nić doskonałego i dalsze zwiększanie szybkosci wiąże się ze zwiększaniem oporów przepływu i to wykładnoczo więc zwiększenia wydajności się niezawyaży tym bardziej w układzie pokręconych rurek na w małej przestrzeno obudowy. (chyba że rurki byłyby teoretycznie proste i obieg był zamknięty to może mieć sens).

A teraz pare słów o zwiększaniu średnicy rurek.
    Zwiekszać można ale to do pewnej granicy, bo jak za dużo zwiększymy to charakter przepływu może nam się zmienić na laminarny który utrudnia przewodzenie ciepła. oczywiście zakładam że przepływ jest staały. Niestety chrakterystyka rzeczywista pompy jest kiepska i przepływ maleje dla wiekszych oporów.

To tyle a propos przepływu.
    Mozna jeszcze sobie policzyć przenikanie ciepła, bilans energetyczny i inne fajne rzeczy :-D .

Napisałem to żeby każdy mógł trochę zrozumieć ten proces i wyciągnąć oczywiste wnioski.

• #22 28 Kwi 2005 22:29
    Linoge
    Poziom 26  

no to jest nic niezgodnego z moja teoria ;] btw co ma turbuletnosc w rurkach do wydajnosci tam moze byc min przeciez tam cieplo nie jest pobierane tylko w bloku gdzie stosuje sie odpowiednie spayer'y itd

• #23 29 Kwi 2005 15:20
    ozman
    Poziom 21  

Linoge masz zupełną rację bo niebyła brana konstrukcja samego bloku, teraz coraz to nowe konstrukcje wymyślają żeby na samych blokach uzyskać dużą turbulentność.

Ruch turbulentny w przewodach będzie miał za to ogromne znaczenie na chłodnicy.

• #24 01 Maj 2005 14:15
    Crazy ahmed
    Poziom 13  

zamontowałem ten zestaw i muszę powiedzieć że jestem zadowolony uzyskuje prawie te same parametry chłodzenia co na tym bloku wodnym z cpc, przyczym obroty mam ustawione na 2/3 mocy, wiatrak jest naprawdę cichy słychać go dopiero przy maksymalnych obrotach, nie żałuję zakupu, czas sprzedać wc.

• #25 01 Maj 2005 15:44
    Linoge
    Poziom 26  

wiatrak jest wyraznie slyszalny powyzej 2.3k obrotow ...

• #26 01 Maj 2005 16:12
    321Kami
    Poziom 22  

Sorki że troszeczkę zmienię temat ale szykuję się na zakup w miarę niezłego chłodzenia wodnego. Linoge mówisz że udało Ci się kupić za ok 200zł, może powiesz gdzie co i jak, interesują mnie głównie: blok na cpu i gpu + wszystkie rurki i pompka bez chłodnicy, bo tą kupię na złomie (jakaś nagrzewnica do samochodu i zamontuję na niej wentylator) i do tego na cpu chciałbym mieć jeszcze ogniwo peltiera także układ powinien odprowadzać conajmniej 250-300w ciepła z procka, możesz mi coś polecić ??

• #27 01 Maj 2005 23:11
    Linoge
    Poziom 26  

na poczatku mialem kadet'a potem na szrocie znalazlem idealnego rekorda :), blok na cpu to spider extream radzi sobie calkiem niezle, blokow na gpu and nb nie posiada (2x zallman ;) ), pompke zmienile z mj1000 na aquael'a650 i smiaga spokojenie i jest cicho :), a to jest dla mnie priorytet na rowni z wydajnoscia :) co do wezy szczegolnie polecam eheimy dla mnie ideal idalnie sie nadaja na takie zastosowania i tak wiekszosc osob stosuje cybanty albo temu podobne zabezpiecznia, wiec twarde weze i tak nie maja zasotosowania gdyz trudno sie ukladaja .... duzo na ten temat mozna by pisac ogolnie rzecz biorac polecam bloki.pl :) solidnie i w miare tanio chociaz ostatio kariere robi frost 2 slim :)

• #28 02 Maj 2005 09:19
    321Kami
    Poziom 22  

Dzięęęki ! Tego właśnie potrzebowałem :D:D:D zbieram kasiorkę i leecimy :D kupię raz i będę miał na zawsze :D hehe

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo