Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrozumienie układu z ADC - wpływ konstrukcji układu na jego wyjście

24 Lip 2014 18:03 696 1
 • Poziom 1  
  Hej,
  Dosyć niedawno wziąłem się za elektronikę, jednak musiałem wykonać układ z ADC, do stosowania z dosyć niskimi wartościami napięć wejściowych. Wykorzystywany przeze mnie przetwornik to 12-bitowy LTC2366. Na stronie producenta natrafiłem na schemat jak w załączniku 1, jednak mam problem ze zrozumieniem go (do późniejszego napisania algorytmu czytającego).

  Z tego co zauważyłem, jeżeli na wejście układu nie podamy napięcia ( 0 V ), to na wejście ADC dostajemy wartość ok. 1,65 V. Daje to mi mniej więcej środek zakresu działania ADC (z racji napięcia zasilania 3,3 V, zał. 2). Po przyłożeniu sygnału zmiennego kwadratowego o wartości ok. 1,8 V i wypełnieniu ok. 25% otrzymałem wartości jak na zał. 3.

  Czy może ktoś na szybko mi wytłumaczyć, jaki wpływ na wyjście ADC ma konstrukcja ww. układu? Czy przeniesienie poziomu 0 na środek zakresu przetwornika służy jedynie obsłudze napięć zarówno większych i mniejszych od 0 V?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Zrozumienie układu z ADC - wpływ konstrukcji układu na jego wyjście Zrozumienie układu z ADC - wpływ konstrukcji układu na jego wyjście Zrozumienie układu z ADC - wpływ konstrukcji układu na jego wyjście
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Zauważ kondensator C2, który odcina składową stałą. Tak więc ten układ zawsze mierzy napięcia zmienne przesunięte tak, by średnia wartość napięcia była pośrodku zakresu przetwornika.
  Wzmaczniacz operacyjny ze sprzężeniem działa bardzo prosto - napięcie na wyjściu jest takie, by różnica napięć pomiędzy wejściami + i - była zero. Wejście wzmacniacza operacyjnego nie pobierają żadnego prądu. Na wejściu + masz stałe napięcie z dzielnika rezystorowego R1/R2 - są jednakowe czyli wychodzi połowa zasilania. Ponieważ wejścia nie pobierają prądu napięcie wejściowe podzielone przez R4 będzie równe napięciu wyjściowemu podzielonemu przez R3. Stąd już łatwo obliczyć to 4 krotne wzmocnienie.