Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie

httpmaster 24 Lip 2014 21:59 7005 14
  • Witam,

chciałbym pokazać moją przeróbkę słuchawek Kruger & Matz KM665 w których zakochałem się jak zobaczyłem Cleo w teledysku "My Słowanie".

Lubię dźwięk w dobrej jakości i wiem, że nie są to słuchawki ,,górnych lotów" ale i tak mnie zauroczyły a więc kupiłem jakiś czasu temu KM665 i postanowiłem, że zrobię im jakąś krzywdę.

Oryginalne słuchawki wyglądają tak:

Jak widać dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, mi najbardziej podobają się te co ma Cleo czyli 1-sze od lewej strony (Wiśnia), wszystkie słuchawki mają wykończenie w drewnie co nadaje im audiofilski wygląd.

Niestety pod wpływem fascynacji nie robiłem zdjęć lutów, byłem pochłonięty i robiłem słuchawki przez 5h dopieszczając je w każdym najdrobniejszym względzie.

Jakiś czas temu udałem się do jednego z większych sklepów elektronicznych i zakupiłem odpowiednie końcówki, mój wybór padł na 2x wtyki RCA oraz 2x gniazda RCA z zakończeniem Jack 3,5 (Myślałem też nad 6,3 i stosowaniem reduktora) ale niestety nie było reduktora dobrej jakości. Na dziś dzień dorosłem do zrobienia tego co miałem zaplanowane od dawna a to i tak nie koniec bo planuje tam wmontować reduktor szumów sprzężenia zwrotnego, który będzie niwelować dźwięki otoczenia 4-rema mikrofonami monofonicznymi :)

Wszystkie końcówki pokryte są 24 karatowym złotem, cyna użyta do lutowania zawierała 20% srebra.

Końcówki prezentują się następująco:

Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie

Kabel jaki zastosowałem to profesjonalny 3x izolowany kabel stereofoniczny pokryty nylonem z miedzi beztlenowej podobno z dodatkiem srebra. Jakość kabla oceniam na bdb.

Zdjęcia kabla wykonałem przed chwilą :)

Pierwszym etapem było rozebranie słuchawek i zmiana ich koloru, kombinowałem z różnymi wariantami kolorystycznymi, posiadałem 2x pary w ciemnym i jasnym drewnie, jak to wyglądało:

Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie

Bo długim namyśle doszedłem do wniosku, że jak już się bawić to bawić i ciemne drewno wy... rzucić a wstawić jasne :)

Przeprowadziłem nawet demokratyczne głosowanie na Facebook, znajomi jednogłośnie się ze mną nie zgadzali a więc poszedłem w swoim kierunku, mam dziwny gust ?

Wszyscy twierdzą, że w tych ciemnych było mi do twarzy ;p

I tak oto powstały słuchawki o unikalnych barwach, których nie wyprodukował Kruger and Matz :)

Wiśniowo czarne słuchawki.

Zabrałem się za lutowanie i efekt jest taki:

Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie

Dlaczego wtyki RCA?
    Mam w planach dorobić kabel ,,domowy" i podłączać się pod DAC'a oddzielnym kablem, ten na miasto mam już wykonany pod mój wzmacniacz FiiO E11 :)

Co dalej ?
    Skoro już były końcówki, trzeba było zrobić kabel od RCA w słuchawkach do 2x RCA - 3,5" jack.

Zdjęcia końcówek poniżej:

Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie

I jeszcze jedno zbiorcze wykonane przed chwilą:

Efekt moich prac wygląda następująco, jak się podoba? :)

Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie Kruger & Matz KM 665 - Okablowanie

Słowo na koniec.
    Bardzo się starałem wykonać okablowanie zgodnie ze wszystkimi przykazaniami audio jednak rzecz, której mi zabrakło tutaj to plastik w sprayu, najlepsza metoda izolacji, której niestety nie miałem :(

Ale też nie jest źle bo użyłem taśmy izolacyjnej oraz folii i koszulek termoczułych :)

Na koniec proszę o ew. pomysły, krytykę i ocenę mojej pracy :)

Ps.
    Na wypadek gdyby ktoś pytał o koszt a wiem, że to się często pojawia:
    - Kabel 30 zł/m, kupiłem 4m, zużyłem około 2m.
    - 2x Gniazdo RCA, 17 zł/szt.
    - 2x Wtyk RCA 14 zł/szt.
    - 1x Jack 3,5" 11zł/szt.
    - Cyna 130 zł/1m
    - Inne tj. folia termoczuła, izolacja itp. (Groszowe sprawy)
    Koszt całkowity w granicach: 320 zł ~~

Pozdrawiam,
    httpmaster

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    httpmaster
    Poziom 7  
    Specjalizuje się w: it
    httpmaster napisał 12 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2013 roku.
  • TermopastyTermopasty
    shadow0013
    Poziom 34  
    Lepszym rozwiązaniem byłoby powiesić sobie zdjęcie Cleo niż psuć słuchawki. Nie zachwycasz się dźwiękiem, więc cała zabawa zmieniła tylko wygląd.
    Urgon
    Poziom 37  
    AVE...

Gratuluję, wyrzuciłeś 320 złotych w błoto. Audiovoodo to nie na tym forum raczej. A efekt wizualny uzyskałbyś bez kabla za 30 zeta i magicznej cyny za 130. Swoją szosą geniusz, który sprzedaje metr cyny za 130 zeta, gdy ten metr kosztuje go z 5-10 zasługuje na takich naiwnych klientów...
  • TermopastyTermopasty
    httpmaster
    Poziom 7  
    shadow0013 napisał:
    Lepszym rozwiązaniem byłoby powiesić sobie zdjęcie Cleo niż psuć słuchawki. Nie zachwycasz się dźwiękiem, więc cała zabawa zmieniła tylko wygląd.

Moim zdaniem nie popsułem, każdy bawi się jak chce :)

Urgon napisał:
    AVE...

Gratuluję, wyrzuciłeś 320 złotych w błoto. Audiovoodo to nie na tym forum raczej. A efekt wizualny uzyskałbyś bez kabla za 30 zeta i magicznej cyny za 130. Swoją szosą geniusz, który sprzedaje metr cyny za 130 zeta, gdy ten metr kosztuje go z 5-10 zasługuje na takich naiwnych klientów...

Cynę mam od osoby u której kupowałem już audio i wiem ile ona kosztowała a za szpule liczą sobie 450 zł :)
    Więc odkupiłem grzecznościowo, swoją drogą wyrzuciłbym w błoto gdybym nie był zadowolony a jestem, taki był cel ćwiczenia :)
    Dlaczego Twoim zdaniem jestem naiwny ?

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Mam pytanie metalurgiczne, bo wypadłem z obiegu, w jakiej temperaturze topiłaby się cyna gdyby miała w sobie 20% srebra?
    Pozdrawiam

Nie wiem, w sieci znajdziesz takie informacje.

Ja miałem stację lutowniczą nastawioną na 400C*

I jak ludzie mają cokolwiek wrzucać na elektrodę jak znajdzie się kilku takich wygadanych co od razu krytykują w taki sposób ;/

Cel ćwiczenia - Zrobić słuchawki wedle swoich preferencji, ćwiczenie wykonane i jestem z tego zadowolony.

Szkoda tutaj cokolwiek zamieszczać
    korrus666
    Poziom 40  
    A jakiej reakcji się spodziewałeś. To forum techniczne i nikt nie będzie się podniecał cyną ze srebrem. Nie obraź się ale tu takie działania nie robią na nikim wrażenia. Zrobiłeś jak chciałeś, ale wg mnie jest to bez sensu bo wydałeś na zrobienie kabla tyle samo co kosztują słuchawki.
    Poza tym przewód jest gruby i zapewne ciężki więc nie jest to też wygodne.
    httpmaster
    Poziom 7  
    korrus666 napisał:
    A jakiej reakcji się spodziewałeś. To forum techniczne i nikt nie będzie się podniecał cyną ze srebrem. Nie obraź się ale tu takie działania nie robią na nikim wrażenia. Zrobiłeś jak chciałeś, ale wg mnie jest to bez sensu bo wydałeś na zrobienie kabla tyle samo co kosztują słuchawki.
    Poza tym przewód jest gruby i zapewne ciężki więc nie jest to też wygodne.

Nie chodzi o podniecanie się ale ew sugestie etc a nie od razu takie zachowanie... Wybacz ale jeśli to "normalny" poziom Userów elektrody to współczuję...

Każdy temat spotyka się z taką reakcją?

Moderator może zamknąć i skasować?
    Lub przynajmniej zamknąć
    korrus666
    Poziom 40  
    Nie chodzi o to żeby zamykać. Pomyśl sam, poniosłeś koszty zupełnie niewspółmierne do efektu. Logicznie na wszystko patrząc jest to zupełnie bez sensu. Są to jednak twoje pieniądze i twój czas. Napisałeś post bo chciałeś pokazać co zrobiłeś i zobaczyć opinię na ten temat. Trzeba się liczyć z tym że ludzie mają odmienne zdanie na wiele tematów i na pewno jakaś ich część się z tobą nie zgodzi. Jest na elektrodzie wiele projektów zdobywających uznanie.
    Urgon
    Poziom 37  
    AVE...

Ja widzę jedną pozytywną rzecz w tym projekcie: użycie porządnych złączy. Co jak co, ale tego nie można się czepiać. Za to ciekawi mnie, z czego musi być kabel by kosztować 30 złotych za metr...

Dalej, więcej jak 3% srebra w cynie drastycznie zwiększa kruchość, i wedle wszelkich tabel cyna mająca więcej jak 7% srebra zwyczajnie nie istnieje. Więc cokolwiek kupiłeś, zawierało przynajmniej 13% kłamstwa. Brawo...

Powiedz mi, dlaczego użyłeś cyny ze srebrem i tak drogiego kabla? Czy wierzysz, że tak poprawisz jakość dźwięku, czy też ktoś Ci tak doradził?
    shadow0013
    Poziom 34  
    httpmaster napisał:
    Na koniec proszę o ew. pomysły, krytykę i ocenę mojej pracy

Sam chciałeś, co do jednego masz rację na tym forum tematy audiovoodu są tak traktowane jak Twój dlaczego - domyśl się. Mam znajomego audiofila któremu czasami coś naprawiam, on wszystkie innowacje audiofilskie przekłada na wartości odsłuchowe, kiedyś dla kawału kabel polutowałem jeden kanał zwykłą cyną drugi cyną ze srebrem (sam dostarczył), jak się dowiedział to się obraził ale niestety na krótko.
    jarekm27
    Poziom 18  
    Koszt przeróbek przekroczył koszt słuchawek, zastanawiam sie czy nie lepiej
    byłoby kupić lepsze słuchawki w cenie ok.500zl....
    Złącza są fajne bo solidne, ale ich mobilność dyskusyjna, do tego gruby
    przewód, który trudno wygodnie ułożyć, ile całość waży ? Trudno byłoby nosić to na głowie w autobusie, pociągu czy gdziekolwiek, dla mnie to przerost formy nad treścią,
    szczególnie w tego typu słuchawkach....
    httpmaster
    Poziom 7  
    korrus666 napisał:
    Nie chodzi o to żeby zamykać. Pomyśl sam, poniosłeś koszty zupełnie niewspółmierne do efektu. Logicznie na wszystko patrząc jest to zupełnie bez sensu. Są to jednak twoje pieniądze i twój czas. Napisałeś post bo chciałeś pokazać co zrobiłeś i zobaczyć opinię na ten temat. Trzeba się liczyć z tym że ludzie mają odmienne zdanie na wiele tematów i na pewno jakaś ich część się z tobą nie zgodzi. Jest na elektrodzie wiele projektów zdobywających uznanie.

Tu nie chodzi o uznanie, moim zdaniem najlepiej zamknąć usta jak ma się do powiedzenia to co panowie wyżej.

Urgon napisał:
    AVE...

Ja widzę jedną pozytywną rzecz w tym projekcie: użycie porządnych złączy. Co jak co, ale tego nie można się czepiać. Za to ciekawi mnie, z czego musi być kabel by kosztować 30 złotych za metr...

Dalej, więcej jak 3% srebra w cynie drastycznie zwiększa kruchość, i wedle wszelkich tabel cyna mająca więcej jak 7% srebra zwyczajnie nie istnieje. Więc cokolwiek kupiłeś, zawierało przynajmniej 13% kłamstwa. Brawo...

Powiedz mi, dlaczego użyłeś cyny ze srebrem i tak drogiego kabla? Czy wierzysz, że tak poprawisz jakość dźwięku, czy też ktoś Ci tak doradził?

Hmm...
    Zadzwonię i zapytam bo możliwe, że ja się pomyliłem co do % ten cyny.
    Dlaczego tak drogi kabel i taka cyna ? Czy drogi ? Widziałem kabel za 72 tys zł w magazynie HiFi, to byłoby drogo...
    Bo nigdy niczego takiego nie robiłem, nie chodziło o poprawienie dźwięku, jak sam napisałem na początku, wiem, że nie są to słuchawki górnych lotów. Cel ćwiczenia był taki żeby 1 raz w życiu przerobić słuchawki.
    Jestem programistą a nie technikiem więc zrobienie czegoś takiego było dla mnie bardzo fajną zabawą, chodzi przecież o czerpanie przyjemności z każdej rzeczy jaką się robi, prawda?

shadow0013 napisał:
    httpmaster napisał:
    Na koniec proszę o ew. pomysły, krytykę i ocenę mojej pracy

Sam chciałeś, co do jednego masz rację na tym forum tematy audiovoodu są tak traktowane jak Twój dlaczego - domyśl się. Mam znajomego audiofila któremu czasami coś naprawiam, on wszystkie innowacje audiofilskie przekłada na wartości odsłuchowe, kiedyś dla kawału kabel polutowałem jeden kanał zwykłą cyną drugi cyną ze srebrem (sam dostarczył), jak się dowiedział to się obraził ale niestety na krótko.

A jakie to ma znaczenie ?
    Ja dla funu wybrałem zrobienie słuchawek, miałem robić coś to na elektrodzie pojawiło się już 100 razy ? Jest kilkanaście rzeczy, które ludzie robią na początek i jakoś nie chciało mi się powielać schematu.

jarekm27 napisał:
    Koszt przeróbek przekroczył koszt słuchawek, zastanawiam sie czy nie lepiej
    byłoby kupić lepsze słuchawki w cenie ok.500zl....
    Złącza są fajne bo solidne, ale ich mobilność dyskusyjna, do tego gruby
    przewód, który trudno wygodnie ułożyć, ile całość waży ? Trudno byłoby nosić to na głowie w autobusie, pociągu czy gdziekolwiek, dla mnie to przerost formy nad treścią,
    szczególnie w tego typu słuchawkach....

Miałem u słuchawki za 1500 zł, jak tylko pojawiły się w kraju Monstery Studio od razu je kupiłem.
    Te mi się podobają wizualnie, są bardzo ładne i tyle.

Nie chciałem używać przewodu o mniejszym "FI" żeby to jakoś wyglądało.

Co do kosztu dla każdego ta granica leży w innym miejscu...
    Cytując:
    "Oczywiście punkt ciężkości miedzy tymi kwestiami dla każdego będzie leżał w innym miejscu i każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy warto. "

Dla mnie było warto, fajne doświadczenie i wielka satysfakcja.
    Cel ćwiczenia wykonany
    Gigantor
    Poziom 18  
    Dzień dobry,
    ja często wkładam przewód od słuchawek w oplot od linki alpinistycznej. Wg mnie wygląda to dużo lepiej niż oploty, jakie można kupić w sklepach elektronicznych.

Plastikiem chciałeś zaizolować wnętrza wtyczek RCA? W jaki sposób (tylko popryskać, może zalać) ?

Z technicznego punktu widzenia twoje wysiłki wydają się bezpodstawne, co już zaznaczono. Wydałeś dużo w stosunku do uzyskanych efektów. Jeśli jesteś zadowolony, cieszę się twoim szczęściem. Nie ma to sensu? Może nie ma. Tak jak sensu nie ma jedzenie bagietki z łososiem i kawiorem, jak można zjeść chleb z przecierem pomidorowym, przecież też ma kalorie i jest tańszy.

httpmaster napisał:

Wybacz ale jeśli to "normalny" poziom Userów elektrody to współczuję...
    Każdy temat spotyka się z taką reakcją?

Tak, od kilku lat poziom ewoluuje w tym kierunku.
    Nie każdy, zdarzają się reakcje słabsze i mocniejsze. Poza tym na elektrodzie nie można tylko chwalić, posty takie często są usuwane za brak merytorycznej treści.

httpmaster napisał:
    A jakie to ma znaczenie ?
    Ja dla funu wybrałem zrobienie słuchawek, miałem robić coś to na elektrodzie pojawiło się już 100 razy ? Jest kilkanaście rzeczy, które ludzie robią na początek i jakoś nie chciało mi się powielać schematu.

No i widzisz, błąd. Trzeba było zaprezentować zasilacz 0-30V, dużo mniej stresu.
    kolgreen
    Poziom 15  
    Ciekawy jestem jakości wykonania słuchawek.

Jaka jest jakość "eko skóry" na nausznikach?
    Czy metal, to faktycznie metal, czy może plastik pokryty chromem (lub inny wynalazek) ?

Co do przeróbki. Wiem, że o gustach się nie dyskutuje... Jednak... W zasadzie tego chyba dotyczy ten temat.
    Według mnie niezbyt pasuje do jasnego drewna czerwony kabel i plastikowe końcówki. Osobiście wybrałbym czarny kabel o mniejszym przekroju i końcówki złote/srebrne (całe z metalu). Ładnie by to współgrało z kolorystyką słuchawek i materiałem z jakiego są wykonane.
    Jap
    Poziom 28  
    Ja napiszę o jakości DŹWIĘKU:

Kilka słów o sprzęcie zasilającym słuchawki - jako źródła dźwięku wykorzystuję BD Philipsa 9600 z przetwornikami cyfrowo analogowymi firmy Burr-Brown - zasilane osobnym zasilaczem z toroidalnym trafo. Do tego wzmacniacz słuchawkowy hybrydowy DIY pracujący w klasie A z przedwzmacniaczem na lampie.
    Zaznaczam, że nie jestem audiofilem - lubię miło posłuchać muzyki i szukam / buduję samodzielnie sprzęty o przyzwoitych parametrach - ale niedrogie.
    O słuchawkach - Słuchawki sprawiają wrażenie niesamowicie solidnych, Elementy są na prawdę świetnej jakości. I tu się kończy zachwyt. Dźwięk jest MASAKRYCZNY! Tylko dudnienie basu. Tony średnie jak i wysokie są STŁAMSZONE przez wszechobecny bas. Te słuchawki prawdopodobnie przypadną do gustu osobom uwielbiającym DISCO i MP3 w jakości 128kbps - gdzie liczy się tylko bas bas bas (kiedyś też należałem do tego pokolenia - do momentu zmiany sprzętu na taki, na którym można usłyszeć coś więcej).
    Niestety nawet ten bas nie wydaje się być dobrze kontrolowany. Wydaje się, jakby był wzmocniony tylko w pewnym paśmie (strzelam - 100 - 300Hz). Dzięki temu stłamszeniu basem całkowicie znika efekt przestrzenności. Zmuszony byłem oddać słuchawki i chwilowo wykorzystuję PHILIPS SHP2700 za .... 59PLN w Biedrze (ok 140PLN poza). Philipsy grają jakby o kilka klas lepiej!
    Podsumowując: Jeśli zależy Ci na wyglądzie, na ogromnym basie, kochasz disco czy techno, nie interesują Ciebie smaczki w muzyce, twój główny odtwarzacz to MP3 i nie przeszkadza ci kompresja 128kbs - to te słuchawki mogą Ci się spodobać.
    Jeśli słuchasz muzykę instrumentalną, elektroniczną, rocka, muzykę poważną, pop to stanowczo ODRADZAM powyższe słuchawki. Potrafią MASAKRYCZNIE zepsuć muzykę - załamałem się słuchając STINGA (który nieźle dba o JAKOŚĆ dźwięku na swoich płytach). O płytach firmy STOCK FISH nie wspomnę....

Jednym słowem - szkoda kasy na przeróbki tych słuchawek....