Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel ca-4v1 - Spadek napięcia na płycie

Jachu VU 24 Jul 2014 23:53 1356 3
Optex
 • #1
  Jachu VU
  Level 10  
  Witam. W garażu ma zainstalowany alarm na centrali ca-4v1+jedna czujka i kontaktron. Jest również wyprowadzona dioda led na zewnątrz i przekaźnik, który wyłącza światło w garażu w momencie alarmu. Do pewnego momentu wszystko działało dobrze z tym że zaczęła palić się lampka usterki. Po jakimś czasie alarm przestał działać. Na dzień dzisiejszy lampki ledwo się żarzą, a system nie daje się uzbroić. Dźwięk usterki w manipulatorze również ledwo słychać. Zmierzyłem napięcie na zacisku AUX - ok. 7,5V. Po odłączeniu przewodu wzrosło do ok. 9V. Po odłączeniu przewodu KEY napięcie wzrosło do ok 13V. PO podłączeniu przewodów napięcia wracają do stanu z przed... Kupiłem nowy aku i po podłączeniu lampki i sygnał z manipulatora działają normalnie, dalej pali się usterka, a alarm nie daje się uzbroić. Pytanie moje co mogło ulec awarii? Płyta czy zasilacz? Co mogę zrobić aby wykluczyć jedno lub drugie? Jeśli płyta to co radzicie? Zostać przy nowej ca-4 czy wymienić na np. ca-5? Wiadomo centralka ca-4 ok 100,- a ca-5 + manipulator to juz ok. 250,-
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Skoro jesteś z Gdańska, to do serwisu Satel-a masz chyba niedaleko? Zdemontuj płytę i zawieź, niech sprawdzą. Jeśli konieczna będzie wymiana nie inwestowałbym już w CA-4. Wiem, że to większy wydatek, ale pomyśl o Micrze - idealnie nadaje się do Twojego celu. Wydasz więcej, ale będziesz miał powiadamianie GSM.

  Pozdrawiam.

  PS: Sprawdzałeś jaką usterkę sygnalizuje CA-4?
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  reweriko

  Level 25  
  Z tego co piszesz centrala pracowała na akumulatorze do czasu aż praktycznie "padł"
  Sprawdź zasilanie 230V na trafo obudowy. i 16V na stykach AC centrali.
 • #4
  Jachu VU
  Level 10  
  Dziękuję bardzo za porady. Tak jak Reweriko napisałeś centrala pracowała aż do całkowitego rozładowania akumulatora. Sprawdziłem napięcia przed i po trafo (było ok). Bhtom poradził, abym zawiózł płytę do serwisu Satela. Okazało się, że uszkodzeniu uległ zasilacz na płycie. Za naprawę zapłaciłem 13,99 brutto ;-). Po zamontowaniu naprawionej centrali i nowego aku wszystko działa bez zarzutu.
  Powodem awarii był stary akumulator, który nadawał się do wymiany co sygnalizowała lampka awarii na manipulatorze. Cały prąd z zasilacza szedł na doładowanie akumulatora, aż przegrzał się.
  Aby uniknąć podobnych awarii w tak prostych centralkach należało by w porę wymienić akumulator lub zastosować zabezpieczenie przed całkowitym jego rozładowaniem.