Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzeje się rezystor w układzie prostowniczym z LED (230V)

25 Lip 2014 00:09 2241 12
  • Poziom 9  
    Witam, zastosowałem układ taki jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic811333.html (post drugi od dołu, nie umiem wklejać bezpośredniego linku do posta) nieco zmodyfikowany.
    Otóż zamiast C1 = 100nF dałem 2µF.
    R1 = 1,1k Ohm, 5 watów (dwa 2,2k połączone równolegle),
    układ prostowniczy taki sam,
    brak kondensatora podłączonego równolegle do LED,
    zamiast jednej LED podłączyłem taśmę LED, 3 odcinki po 5cm, na każdym 3 diody czyli w sumie 9 diod.

Układ działa prawie bez zarzutu, jedyny to taki, że po chwili działania rezystory robią się bardzo gorące, nie mam pojęcia dlaczego.

Prawdopodobnie będą odpowiedzi, żeby dodać rezystory pomiędzy taśmy LED, ale wydaje mi się, że te 5 watów powinno wystarczyć. Nie mam jak zmierzyć natężenia prądu, bo mam amperomierz tylko dla prądu stałego.

Proszę o pomoc!

EDIT
    korzystając z podpowiedzi w drugim poście
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic807516.html
    zmierzyłem natężenie, wyszło 0,1A. Napięcie na diodach wynosi 12V, a napięcie sieci 230V. Moc to będzie 12V * 0,1A czy 230V * 0,1A? Jeśli to drugie, to wychodzi na to, że mój prosty układ pobiera 23 Waty, a trochę nie chce mi się w to wierzyć... Jeśli natomiast to pierwsze, to 1,2 Wata wcale nie brzmi groźnie na 5 watowego rezystora. Chyba...
  • Poziom 9  
    ~7 watów...

Co w takim razie można zrobić?
  • Poziom 9  
    Zależy mi na miniaturyzacji. Aby zwiększyć moc rezystora należy dołączyć szeregowo czy równolegle?

Po zastanowieniu się uważam, że szeregowo, czy tak?
  • Poziom 40  
    Jeśli chodzi o moc to nie ważne czy połączysz rezystory szeregowo czy równolegle. Domyślałem się że chcesz uzyskać małe rozmiary układu ale zobacz jakie masz straty. Taśma LED pobiera około 5 W a straty na rezystorach to jakieś 7W. Sprawność takiego zasilania jest koszmarnie niska. Może warto pomyśleć o jakiejś przetwornicy. Będzie nieduża ale o wiele większej sprawności.
  • Poziom 43  
    Gdybyś połączył wszystkie diody szeregowo, układ wymagał by mniejszego prądu i mniejszego kondensatora, rezystor by się mniej grzał.

Rezystor będzie się mniej grzał jeśli będzie miał mniejszą rezystancję, skutkiem ubocznym będzie większy prąd impulsowy na starcie, można to dobrać do parametrów katalogowych LED'ów.

Cytat:
    Jeśli natomiast to pierwsze, to 1,2 Wata wcale nie brzmi groźnie na 5 watowego rezystora
    Moc strat w rezystorze i moc wydzielona w LED to dwa prawie zupełnie niezwiązane parametry.
  • Poziom 9  
    Rozumiem. Chyba rzeczywiście zastosuję jakiś transformator. Jak obliczyć/znaleźć odpowiedni?

A co zrobić, jeśli nieważne byłyby koszty układu, żeby te rezystory tak bardzo się nie grzały? Nie ma możliwości połączenia szeregowo tych diod, bo są to taśmy LED w takiej postaci:
    Grzeje się rezystor w układzie prostowniczym z LED (230V)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Po pierwsze to zapewne paski LED połączyłeś równolegle, gdybyś połączył szeregowo to mógłbyś zastosować 3x mniejszy kondensator.
    Po drugie - rezystor przedmiotowy służy do ograniczenia szpilki prądowej przy załączaniu, jeśl zwiększyłeś kondensator 20-krotnie i w konsekwencji założyłeż 20x większy prąd (pytanie - czy twoje "superdiody LED" taki wzrost wytrzymają) to zapewne układ wytrzyma szpilkę 20x większą, ergo rezystor też można zmniejszyć 20x.

czarny1906 napisał:

zamiast jednej LED podłączyłem taśmę LED, 3 odcinki po 5cm, na każdym 3 diody czyli w sumie 9 diod.
    (...)
    Prawdopodobnie będą odpowiedzi, żeby dodać rezystory pomiędzy taśmy LED, ale wydaje mi się, że te 5 watów powinno wystarczyć. Nie mam jak zmierzyć natężenia prądu, bo mam amperomierz tylko dla prądu stałego.
    (...)
    Napięcie na diodach wynosi 12V, a napięcie sieci 230V. Moc to będzie 12V * 0,1A czy 230V * 0,1A? Jeśli to drugie, to wychodzi na to, że mój prosty układ pobiera 23 Waty, a trochę nie chce mi się w to wierzyć... Jeśli natomiast to pierwsze, to 1,2 Wata wcale nie brzmi groźnie na 5 watowego rezystora. Chyba...

Wygląda że ty w ogóle nie wiesz jak ten układ działa - zasadniczym elementem ograniczającym prad jest reaktancja kondensatora szeregowego, a co do prądu to nie wiem po co snuć domysły - przecie projektując układ pod konkretne diody zakładamy ich prad i do tego wyliczamy kondensator - te 2mikroF "wraziłeś" tam ni z gruchy ni pietruchy?

czarny1906 napisał:
    Chyba rzeczywiście zastosuję jakiś transformator. Jak obliczyć/znaleźć odpowiedni?

Gotowy zasilacz 12V=, prąd w/g danych taśmy LED.

czarny1906 napisał:
    Nie ma możliwości połączenia szeregowo tych diod, bo są to taśmy LED w takiej postaci:

A to się ich nie da pociąć na kawałki i połączyć w szereg?
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    Po pierwsze to zapewne paski LED połączyłeś równolegle, gdybyś połączył szeregowo to mógłbyś zastosować 3x mniejszy kondensator.
    Po drugie - rezystor przedmiotowy służy do ograniczenia szpilki prądowej przy załączaniu, jeśl zwiększyłeś kondensator 20-krotnie i w konsekwencji założyłeż 20x większy prąd (pytanie - czy twoje "superdiody LED" taki wzrost wytrzymają) to zapewne układ wytrzyma szpilkę 20x większą, ergo rezystor też można zmniejszyć 20x.

czarny1906 napisał:

(...)
    (...)
    Napięcie na diodach wynosi 12V, a napięcie sieci 230V. Moc to będzie 12V * 0,1A czy 230V * 0,1A? Jeśli to drugie, to wychodzi na to, że mój prosty układ pobiera 23 Waty, a trochę nie chce mi się w to wierzyć... Jeśli natomiast to pierwsze, to 1,2 Wata wcale nie brzmi groźnie na 5 watowego rezystora. Chyba...

Wygląda że ty w ogóle nie wiesz jak ten układ działa - zasadniczym elementem ograniczającym prad jest reaktancja kondensatora szeregowego, a co do prądu to nie wiem po co snuć domysły - przecie projektując układ pod konkretne diody zakładamy ich prad i do tego wyliczamy kondensator - te 2mikroF "wraziłeś" tam ni z gruchy ni pietruchy?

czarny1906 napisał:
    Chyba rzeczywiście zastosuję jakiś transformator. Jak obliczyć/znaleźć odpowiedni?

Gotowy zasilacz 12V=, prąd w/g danych taśmy LED.

czarny1906 napisał:
    Nie ma możliwości połączenia szeregowo tych diod, bo są to taśmy LED w takiej postaci:

A to się ich nie da pociąć na kawałki i połączyć w szereg?

2 mikro wsadziłem eksperymentalnie. Miałem kilka kond. i sprawdziłem przy którym jasność mi odpowiada. Poza tym nie mam pojęcia jak powiązać natężenie płynącego prądu z pojemnością tamtego kondensatora. Tutaj bardzo proszę o pomoc.

Nie po to kupowałem taśmę, żeby teraz ją ciąć...;|
  • Poziom 43  
    Cytat:
    2 mikro wsadziłem eksperymentalnie. Miałem kilka kond. i sprawdziłem przy którym jasność mi odpowiada.
    Ale nie sprawdzałeś czy diodom odpowiada że dostają 240% tego co producent przewidział jako maksimum. Rezystory na paskach mają jescze gorzej 580% mocy którą przewidział producent.

Cytat:
    Nie po to kupowałem taśmę, żeby teraz ją ciąć...;|

Cytat:

Skoro masz trzy odcinki, zamiast jednego paska, to chyba już pociąłeś?
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    czarny1906 napisał:
    Poza tym nie mam pojęcia jak powiązać natężenie płynącego prądu z pojemnością tamtego kondensatora. Tutaj bardzo proszę o pomoc.

Proszę bardzo - lektura obowiązkowa:
    http://elportal.pl/pdf/k04/57_13.pdf

Pomogło. Ostatecznie zastosowałem 1µF, rezystor 2 waty, bo 1 wat bardzo grzał się.