Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hayabusa/Ford - Zastosowanie skrzyni biegów od hayabusa w samochodzie

25 Lip 2014 13:06 1815 12
  • Poziom 7  
    Witam,
    Zastanawiam się w jaki sposób można by zastosować podzespoły z hayabusa w kitcarze.
    Otóż niewiem jak rozwiązać kłopot ze skrzynią biegów.
    Nie może być jak w klasycznym, gdzie jest drążek, bo nie ma na to miejsca - auto jednoosobowe.
    Dlatego prosiłbym Was o porzucenie pomysłu jak zrobić, by biegi przełączało się łopatami przy kierownicy.
    Mają Państwo jakiś pomysł?.

Osobiście przychodzi mi tylko to:
    Przy nóżce zmiany biegów zastosować silniczek na szynach, który przesówałby się do przodu o jedno pole, gdy nacieniemy łopatkę prawą, a gdy lewą, to odwrotnie.
    Tylko niewiem jakby to się miało w praktyce przy np. szybkiej zmianie biegów.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Zamiast silnika elektrycznego zastosował bym pneumatykę.
    Układ prosty i dość bezawaryjny.Jedyny problem to źródło sprężonego powietrza - kompresor.
  • Poziom 1  
  • Poziom 7  
    Właśnie niewiem jak to jest w haybusie. Nie miałem z nią do czynienia, tylko teoretycznie rozważam te podzespoły, bo są dość popularne przy budowie samów.

Z tym sprężonym powietrzem, to ciężko by było. Kompresor i reszta części trochę waży.

Myślę właśnie bardziej nad czymś elektrycznym.

Ten od zamka, byłby dobry, tylko czy jakby było z odbijaniem?. Silniczek musiałby za każdym razem wracać do pozycji 0, by można było wrzucić kolejny bieg w górę lub w dół.
  • Poziom 12  
    Gdzieś czytałem o zastosowaniu do tego celu dźwigienek na elektromagnes ale nie znam więcej szczegółów, może coś znajdziesz... Pewnie potrzebna będzie jakaś ala centralka, która będzie sterowała tymi elektromagnesami. (luźne przemyślenia)
  • Poziom 7  
    Oki. Dzięki wielkie - poszukam i poczytam ;).

A co myślicie o takim czymś:
    Dwa silniczki elektryczne. Jeden Up drugi Down. I do tego stworzyć jakich układ scalony, który by sterował tym. Tak by silniczek przesuwał się o odpowiedni skok i wracał na swoją pozycję.
  • Poziom 12  
    Uparłeś się na te silniczki... Czy uważasz, że będą działały na tyle szybko, byś był zadowolony...?
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    voytaschec
    To są właśnie podobne silniczki elektromagnetyczne o których napisałem i mogą spełnić swoje zadanie. Nie wyobrażam sobie silniczków elektrycznych spełniających tą funkcje.
  • Poziom 7  
    @mercedeselektroda - nie upałem, rozważam tylko różne pomysły ;)
    Elektronika wydaje mi się łatwiejsza, tzn. jest dla mnie bardziej zrozumiała.
    Chce zabrać kilka pomysłów, wybrać odpowiednie i zrobić testy, gdy będę miał już podzespoły.

@voytaschec - no właśnie,, jeśli wracają, to chyba będzie dobry pomysł. Jeśli znajdę takie których czas reakcji jest troszkę poniżej sekundy, to było by to świetne.
    Jeszcze,poczytam o tych elektromagnetycznych, bo może okazać się, że to dość powszechne i dobre rozwiązanie.
  • Poziom 1  
  • Poziom 13  
    Ogolnie cala sprawa pozostawia wiele do zyczenia. Wyobraz sobie ze masz juz wszystko zrobione jak trzeba np na tych silniczkach do otwierania klapy bagaznika (wg mnie najlepsze rozwiazanie jesli chodzi o silowniki elektryczne) i wszystko dziala sprawnie. Jedziesz sobie na np piatym biegu i sie zatrzymujesz i chcesz spowrotem zejsc do 1 badz na neutral. Na postoju zeby to zrobic musisz motocyklem ruszac przod/tyl to tego lekko manewrowac sprzeglem.W Twoim przypadku bedziesz mial mechanizm elektromechaniczny ktorego nie wyczujesz. Wg mnie bedzie to lipnie dzialalo. Lepszym rozwiazaniem bylaby dzwignia zmiany biegow mechaniczna ktora pracowalaby w jednej plaszczyznie. Przod tyl. Ewentualnie dwie lopatki przy kierce ale na osobnych linkach zamontowane nie do kiery a do deski rozdzielczej. Wg mnie linki to jedyne rozwiazanie, wtedy da Ci to mozliwosc wyczucia niezbednego chocby do znalezienia luzu bo zeby wybic na neutral musisz zrobic pol ruchu bo pelny ruch wbije Ci drugi bieg. Poza ym linki beda bezawaryjne.